S tem razpisom krepi aktivnosti na področju zagotavljanja stabilnosti in kakovosti v kmetijski proizvodnji ter večji konkurenčnosti kmetijskega sektorja. Hkrati so vlaganja v namakalne sisteme ključna za povečanje samooskrbe s hrano v Sloveniji in so tudi eden od pomembnih načinov blaženja in učinkovitejšega prilagajanja kmetijstva na podnebne spremembe, so zapisali pri MKGP.
Namakanje krepi stabilnost proizvodnje slovenske hrane
Cilj javnega razpisa je zmanjšati občutljivost slovenskega kmetijstva na podnebne spremembe, obenem pa tudi zagotavljati stabilen in kakovosten pridelek. Podnebne spremembe so postale stalnica, zato se jim je treba prilagoditi z različnimi ukrepi, med katere sobi tudi namakanje kmetijskih zemljišč. Suša in vročina močno prizadeneta pridelovalce hrane, zato želi ministrstvo s tem javnim razpisom pridelovalcem slovenske hrane pomagati pri zagotavljanju stabilne proizvodnje slovenske hrane.
Katere pogoje mora izpolnjevati upravičenec?
Javni razpis omogoča potencialnim upravičencem pridobitev nepovratnih sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) in proračuna Republike Slovenije (RS), in sicer za gradnjo namakalnih sistemov, ki so namenjeni več uporabnikom. Skupni obseg razpisanih sredstev znaša 3 milijone evrov, sredstva pa se zagotavljajo iz Programa razvoja podeželja 2014–2020, natančneje iz podukrepa 4.3 – Podpora za naložbe v infrastrukturo, povezano z razvojem, posodabljanjem ali prilagoditvijo kmetijstva in gozdarstva. Ključni pogoj je, da gre za investicije v infrastrukturo, ki je namenjena dvema ali več uporabnikom (če je uporabnik le eden, govorimo o investiciji v kmetijsko gospodarstvo, te pa se podpirajo iz podukrepa 4.1). Zato so upravičenci do podpore iz tega javnega razpisa tako fizične kot tudi pravne osebe, ki so jih lastniki kmetijskih zemljišč pooblastili za izgradnjo namakalnega sistema.
Upravičenci morajo pred vložitvijo vloge na javni razpis pridobiti tri ključne dokumente:
– vodno dovoljenje,
– potrdilo o izvedbi predhodnega postopka oziroma presoje vplivov,
– odločbo o uvedbi namakanja.
Upravičeni stroški
Upravičenec lahko na javnem razpisu uveljavlja predvsem stroške, vezane na vzpostavitev črpališča ter izgradnjo primarnega in sekundarnega namakalnega razvoda. Uveljavlja lahko tudi ureditev vodnega vira (na primer vrtina, akumulacija).
Strošek namakalne opreme posameznega uporabnika ni upravičen strošek pri tem javnem razpisu, saj se ta strošek financira iz podukrepa 4.1 – Podpora za naložbe v kmetijska gospodarstva.
Ministrstvo daje torej s stopnjo podpore, ki znaša 100 odstotkov upravičenih stroškov, jasno potencialnim vlagateljem k čim večjemu vlaganju v namakalne sisteme, hkrati pa je to tudi spodbuda uporabnikom namakalnih sistemov k intenzivnejšemu povezovanju, saj se na ta način zmanjšajo stroški uporabe namakalnih sistemov na hektar namakalne površine in dosežeta večja stroškovna učinkovitost ter učinkovitejša poraba sredstev v kmetijstvu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV