Čeprav je ohrovt uradno dvoletnica, se ga običajno goji kot enoletnico. Manjši listi so pripravljeni za nabiranje, ko zrastejo do velikosti roke odraslega človeka, kar je približno 20–30 dni po sajenju. Če želite počakati na večje liste, pa okoli 60 dni. Da bo rastlina uspevala, poberite le tri ali štiri liste vsake rastline hkrati.
Kam posaditi ohrovt?
Listni ohrovt posadite v rodovitno, dobro odcedno vrtno zemljo na mestu, ki prejme vsaj štiri ure sonca dnevno. Ohrovt sicer prenese nekaj sence in je nasploh izjemno trdoživ. Če imate majhen vrt, ga lahko posadite v zemljo, kjer je predhodno rasel krompir ali grah, nikoli pa ga ne sadite na isto mesto pogosteje kot enkrat na tri leta.
Kako in kdaj posaditi?
Za spomladansko sajenje posejte seme v zaprtih prostorih šest do osem tednov pred zadnjim datumom spomladanske zmrzali, sadike pa presadite na vrt teden ali dva pred zadnjo zmrzaljo.
Za jesensko sajenje posejte seme v zaprtih prostorih konec julija in sadike posadite na vrt ob koncu avgusta.
Ohrovt zelo slabo prenaša vročino, če temperature presežejo 25 stopinj Celzija, medtem ko mu hladno vreme zelo ugaja. Ta trdoživa zelenjava namreč lahko preživi tudi temperature do -15 stopinj Celzija. Običajno njegovi listi pridobijo najboljši okus ravno po jesenski zmrzali.
Koliko sončne svetlobe potrebuje?
Ohrovt najbolje raste, če je na soncu od šest do osem ur na dan, vendar nikoli v vročem vremenu.
Kakšna naj bodo tla?
Ohrovt uspeva v organsko bogati, stalno vlažni in dobro odcedni zemlji. Pred sajenjem dodajte šest centimetrov debelo plast komposta na mesto rasti, da ustvarite temelj za močne rastline.
Rastline ohrovta oskrbujte s približno 1–2 centimetrov vode na teden. Izogibajte se močenju listov kolikor je le mogoče, da preprečite razvoj plesni in drugih bolezni.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV