Dominvrt.si
Užitek v domači zelenjavi bo še večji, če bomo tudi sadike vzgojili sami

Vzgojimo lastne eko sadike

Davor Špehar
11. 05. 2011 10.35
1

Strokovnjaki Kluba Gaia nam svetujejo, kako lahko vzgojimo svojo lastno, povsem eko sadiko, ki se bo z nekaj sreče razvila v zdravo domačo zelenjavo, polno okusa. Najprej preverimo zalogo semen in skrbno izberemo najbolj primerna.

Osnova za dobro in zdravo sadiko je namreč odlično seme, ki smo ga pridobili iz najboljših, najlepših, zdarvih in dozorelih plodov.

Če takih semen letos nimamo, si zadajmo za cilj, da jih pripravimo za prihodnje leto, zdaj pa si priskrbimo nova, po možnosti ekološka semena.

Užitek v domači zelenjavi bo še večji, če bomo tudi sadike vzgojili sami
Užitek v domači zelenjavi bo še večji, če bomo tudi sadike vzgojili sami FOTO: arhiv Kluba Gaia

Priprava sejančkov

Nekatera zelenjava potrebuje za rast veliko višjo temperaturo, kot jo lahko pri nas zagotovimo pravočasno, zato te rastline najprej posadimo v lončke in jih postavimo na topel prostor, na primer okensko polico ali v rastlinjak.

Večina mladih sejančkov se bo najbolje počutila pri temperaturah 14 do 16 stopinjah Celzija. Paradižnik, paprika, jajčevci in druge toploljubne vrtnine pa bodo potrebovale višje temperature za kalitev, nekje med 20 in 23 stopinj Celzija.

Sejance paradižnikov vzgajamo na topli okenski polici. Posamezne sorte označimo, da bomo vedeli, kateri sorti pripada sadika
Sejance paradižnikov vzgajamo na topli okenski polici. Posamezne sorte označimo, da bomo vedeli, kateri sorti pripada sadika FOTO: N.L.

Da bi vzgojili zdravo in močno sadiko, moramo pripraviti dobro zemljo. Najboljše pogoje bo semenu nudila mešanica univerzalne vrtne zemlje in izbranih kremenovih peskov v razmerju 3:1.

Zemljo pa lahko pripravimo tudi tako, da na sprehodu po travniku poiščemo krtino, vzamemo nekaj zemlje in jo zmešamo s peskom v enakem razmerju. Vedno vzamemo le toliko zemlje, kot je potrebujemo, da travnika ne opustošimo po nepotrebnem.

S tako pripravljeno zemljo napolnimo setvene platoje ali šotne lončke, če jih nimamo, nam bodo enako dobo služili kar jogurtovi lončki, ter v vsakega postavimo eno seme rastline. Seme s prstom rahlo potisnemo v pripravljen substrat, zalijemo in postavimo na okensko polico.

Ne pozabimo si označiti, kaj smo v posamezen lonček posadili. Z zalivanjem bodimo skromni: zemlja naj bo ves čas vlažna, a ne preveč mokra. Tako bodo rastline bolj odporne tudi na sušo, vzpodbudili pa bomo še rast korenin. Tako bomo vzgojili zdrave sejančke, ki se bodo prav razvijali tudi, ko jih presadimo ven v večje lonce ali na gredico.

Kdaj prestavimo na prosto

Gredico pekopljemo in pognojimo, da bodo tla imela dovolj hranil za rast naših zelenjavic, s tem pa več okusa in vitaminov.

Če bomo sadili v posodo, uporabimo univerzalno vrtno zemljo in prav tako pognojimo s primernim organskim gnojilom v obliki granul, ki pa naj bo prilagojeno na različne pozrebe različnih rastlin; solatnice bodo potrebovale drugačna hranila kot plodovke, za najboljši učinek zato potrebujemo primerna hranila.

Če so noči mrzle, mlade rastlinice, posajene na prosto, zavarujemo s kopreno
Če so noči mrzle, mlade rastlinice, posajene na prosto, zavarujemo s kopreno FOTO: arhiv Kluba Gaia

Prihajajo toplejši dnevi, ko se bomo že lahko lotili sajenja sadik na prosto. Kadar je hladno, mlade rastlinice pokrijemo s kopreno, da se izognemo pozebam.

Različne vrtnine potrebujejo različno temperaturo za sajenje na prosto, vsekakor pa se nam splača sadike posaditi še pred vročim zgodnjim poletjem, saj bodo tako razvile krepke in zdrave korenine in velike liste.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698