Zaščita, ki je prepričala že mnoge
Ekipo iz podjetja Krovstvo in kleparstvo Zupanc Mihec s. p. smo obiskali, ko je na objektu v bližini Laškega prekrivala streho s kovinskimi strešniki, ki imajo posebno protikorozijsko zaščito iz zlitine aluminija in cinka. Zupanc Mihec, ki se s krovstvom ukvarja že osem let, nam je povedal, da s tako kritino njegovo podjetje veliko dela. ''Ogromno ljudi se odloča za tako kritino, saj se dobro obnese v vseh vremenskih pogojih, tudi v vlažnih,'' nam pove.
Kovinski strešniki Gerard, s katerimi so krovci na novo prekrivali streho, so izdelani iz jeklene pločevine, ki je protikorozijsko zaščitena s slojem zlitine aluminija in cinka. To sestavlja 55 odstotkov aluminija, 43,5 odstotka cinka in 1,5 odstotka silicijeve prevleke. Strešniki imajo še posip, sestavljen iz drobcev naravnih vulkanskih kamnin, ki je nanešen na akrilno smolo in dodatno zaščiten s prozorno akrilno glazuro.
Ta struktura zagotavlja visoko kakovost kritine, medtem ko je zaščita iz zlitine aluminija in cinka tista, ki preprečuje rjavenje in tako podaljšuje življenjsko dobo strehe. ''To se v praksi kaže tako, da ima prevleka iz aluminija in cinka v odvisnosti od okolja predvideno življenjsko dobo od 4- do 19-krat daljšo kot streha, ki ima le pocinkano prevleko,'' pove krovec Zupanc. ''Mehanizen te zaščite se razlikuje od zaščite pri pocinkani pločevini predvsem zato, ker tvori zelo stabilen aluminijev oksid, ki ga vremenski vplivi ne odstranijo tako hitro, kot se to zgodi pri koroziji pocinkane pločevine,'' še dodaja.
Zaščita tudi na rezanih robovih
''Protikorozijska zaščita zlitine aluminija in cinka združuje lastnosti zaščitnega delovanja cinka, ki je še posebej učinkovita na mestih, kjer so strešniki in jeklena osnova vidni, to je na mestih, kjer so strešniki prerezani, preluknjani ali odrgnjeni, ter barierne zaščite aluminija, ki jo zagotavlja delež aluminija,'' pojasnjuje krovec.
Uspešnost protikorozijske zaščite zlitine aluminija in cinka strokovna literatura razlaga s pomočjo načel fizike. Na odprtih robovih cink zaščiti jeklo, tako da zaradi galvanskega člena, ki se pojavi med obema kovinama, korodira. Cink, ki obkroža nezaščiteni rob, se troši in tako ščiti jeklo. Rja se na kritini ne širi, saj je površina cinkove prevleke, ki predstavlja tako imenovano veliko anodo, približno 1000-krat večja, kot je površina nezaščitenega jekla. Zaščita se kaže v tem, da je razmerje med galvansko zaščiteno površino in izpostavljenimi robovi zelo veliko.
Ustrezne kombinacije materialov
Čeprav kovinske kritine, ki so prevlečene z omenjeno zaščito, niso zahtevnejše za obdelavo, je nujno potrebna strokovnost krovca. ''Obdelava in rezanje je enako kot pri vseh drugih kovinskih kritinah, vendar je dovoljena le uporaba škarij za rezanje in nekaterih namenskih krožnih žag, ki ne povzročajo iskrenja,'' nam pove in na primeru pokaže naš sogovornik. ''Zelo pomembna je še izbira materialov, ki ne nastopajo agresivno drug do drugega. Na kovinsko streho ne smemo nikoli namestiti recimo bakra, ker pride med materialoma do galvanskega člena in bo baker povzročil propadanje jekla,'' še dodaja.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV