kritina

Je vaša streha primerna za postavitev sončne elektrarne?
Zaradi negotovosti na energetskih trgih se ljudje vedno bolj spogledujemo z možnostmi izkoriščanja alternativnih virov energije. Ogromno potenciala na slovenskih tleh predstavlja zlasti sonce, zato je dobro vedeti, kako lahko preverite, ali je vaša streha sploh primerna za namestitev sončne elektrarne.

Na to morate biti pozorni preden, se odločite za sončne celice
Namestitev sončnih celic na streho lastnega doma predstavlja investicijo, ki pa naj bi se zaradi nižjih stroškov elektrike slej ko prej povrnila - a ker gre za večji vložek je potreben temeljit premislek. Tukaj je nekaj ključnih stvari, ki jih morate upoštevati, preden na svojo streho namestite sončne celice.

Preverite, kdaj je čas za menjavo strehe!
Kakovost, varnost in varčnost bivanja se začnejo pri strehi. Ne glede na to, da smo pod isto streho morda že veliko prenovili in so se pod njo odvili veliki življenjski dogodki, nanjo po navadi ne pomislimo, dokler nam ne dela preglavic. Ni treba, da s stropa zamaka, da se odločimo za njeno sanacijo.

Nadstrešek - kakšne vrste izbrati za avtomobil?
Pri projektiranju starejših enodružinskih objektov je bil vedno načrtovan tudi prostor za shranjevanje enega ali več jeklenih konjičkov, ki so bili po navadi skrbno varovani znotraj garaže. Danes ni več tako, saj se ljudje množično odločajo za gradnjo nadstrešnic. Ta avtomobil prav tako ščiti pred vremenskimi nevšečnostmi, stroški gradnje pa so precej nižji kot pri garaži. In med čim lahko izbiramo, če se tudi sami odločimo za gradnjo?

Prenova hiše iz 70. ali 80. let prejšnjega stoletja
V 70. letih prejšnjega stoletja se je v Sloveniji pričel nekakšen hišni ''baby boom'', nemalo tudi po zaslugi stanovanjskega zadružništva in hiše kot nekega ideala, h kateremu se je stremelo, ta trend pa se je nadaljeval tudi v naslednje desetletje.

Tondach: Strehe, ki vam prinašajo varnost in udobje
Ko se odločate za novo streho, je izbira strešnika pomemben korak. Ker pa letošnje leto mnogim streham ni bilo preveč naklonjeno, vam Wienerberger ponuja celovito sistemsko strešno rešitev, s katero bo vaša streha zaščitena na dolgi rok, življenje pod njo pa bo teklo kar se da brezskrbno, kljub vremenskim ujmam.

Vam je neurje poškodovalo streho?
Kljub temu, da je na prvi pogled streha po neurju videti nedotaknjena, vseeno lahko skriva poškodbe. Bi zamenjali streho ali strešno kritino, pa niste prepričani? Poglejte, na kaj morate biti pozorni.

Kaj narediti, če vaša streha pušča?
Vsako streho je priporočljivo redno pregledovati, še posebej po večjih vremenskih nevšečnostih, kot smo jim bili priča v zadnjih tednih. Kateri so najpogostejši razlogi za puščanje strehe? V katerih primerih se popravila lotite sami in v katerih je najbolje na pomoč poklicati strokovnjaka?

Streha - kako je s sanacijo v primeru naravne nesreče?
Kdaj se odločimo le za sanacijo ostrešja in kdaj za rekonstrukcijo? Kaj potrebujemo in na kaj moramo biti pozorni?

Katero strešno kritino izbrati?
Zamenjava strehe je eden večjih posegov v domovanju tako finančno kot psihično, bi lahko rekli. Zato je izbira strešnega materiala pri sami gradnji zelo pomembna. Koliko časa bo zdržal, koliko ga bo treba vzdrževati, kako se obnese pri različnih vremenskih pogojih ... Na več takšnih vprašanj si je pametno odgovoriti.

Bi kupili novo hišo za samo 50.000 evrov?
Projekt Hiše za mlade družine je požel veliko zanimanja tako občin kot tudi potencialnih kupcev. Pismo o nameri za izvedbo projekta – gradnje naselja s 50 montažnimi hiškami – so podpisali že z občino Ajdovščina. Kot kaže, pa bo projektov več, saj so resne namere izkazali tudi v Prekmurju, na Koroškem in drugje po Sloveniji. S projektom bi radi dokazali, da se ob podpori lokalnega okolja da zgraditi prijetno, sodobno in okolju prijazno hiško za približno 50.000 evrov.

Delovna akcija: Bosta Zdravko in Blaženka lahko končno skupaj zaživela?
Ano tokrat klic na pomoč pripelje v Puščo pri Murski Soboti. Tam živi družina Horvat, ki je v zadnjih mesecih preživela pravi pekel. Zaradi koronavirusa so izgubili dedka in strica, oče Zdravko pa je že pet mesecev v bolnišnici, saj so mu presadili pljuča. Po tako zahtevni operaciji ga čaka zelo dolgo okrevanje v posebnih bivalnih pogojih, ki pa mu jih partnerica Blaženka in sin Anže sama nista zmožna omogočiti. Pred Ano in mojstri je jasen cilj, da družino ponovno združijo v urejenem okolju.

Bolezen vzela dva člana družine ter pustila hude posledice na enem od članov
Družina Horvat je družina, ki pooseblja trenutno zdravstveno situacijo v Sloveniji. Družini, ki je v zadnjih mesecih doživljala pekel, in še vedno trepetajo za popolno okrevanje Zdravka, si želi le tega, da bi lahko zaživeli pod skupno streho, v hiši, kjer bi zavladala zdravje in družinska sreča.

Je to rešitev proti plesni in zamakanju?
Kakovostna izdelava strehe se ne kaže le v njeni zunanjosti, temveč tudi v notranjosti objekta. Slednje velja predvsem za bivalno podstrešje oziroma mansardo, kjer je za prijetno bivanje pomembna dobra izvedba vseh elementov strehe. S TOP mojstrom Rudolfom Puharjem smo se pogovarjali o pravilni izvedbi strešne podkonstrukcije.

Izbrati notranja ali zunanja senčila?
Pri gradnji novega doma ali pri prenovi obstoječega je med drugim za udobje in varno bivanje zelo pomembna tudi izbira ustreznih senčil. Ta nam namreč že dolgo ne služijo le kot dekorativni element ter zaščita pred soncem, ampak lahko bistveno pripomorejo tudi k večji energetski učinkovitosti. A katera senčila izbrati? Notranja ali zunanja? Žaluzije ali rolete? Se odločiti za katero od inovacij?

Kako pravilno ločevati odpadke?
Razlogov, zakaj ločevati odpadke, je malo morje. Skrb za okolje danes ni le modna muha, pač pa nuja. Odpadkov je namreč vedno več, prostora za odlaganje pa počasi zmanjkuje. Pri nas se zavedanje o pomembnosti ločevanja in reciklaže odpadkov sicer izboljšuje, a kljub temu, da nas opozarjajo in izobražujejo na tem področju iz vseh strani, se že vedno najde velik odstotek tistih, ki jim je preprosto vseeno ali pa niso prepričani, kako pravilno ločevati in se zato odpadki pogosto znajdejo v napačnih zabojnikih ali odlagališčih.

Poznalo se bo tudi pri končni investiciji
Ustrezno izveden prezračevalni sistem preprečuje pojav vlage v prostoru med kritino in strešno konstrukcijo. Več o tem nam je pojasnil Emil Smajla, ki s krovstvom in kleparstvom nadaljuje tradicijo svojega deda in očeta. Zaradi znanja in dolgoletnih izkušenj na tem področju smo ga tudi izbrali za tokratnega TOP mojstra.

Spektakularen stanovanjski 'grad' jemlje dih
V kraju Lipnice nad Sázavou na češko-moravski meji se srečajo srednjeveške razvaline in sodobni gradovi v pokrajini, ki jemlje dih, ter dokazujejo, da se lahko zgodovinska lepota iz preteklosti odlično združi s sodobno arhitekturo.

Kako pravilno ločevati odpadke?
Razlogov, zakaj ločevati odpadke, je malo morje. Skrb za okolje danes ni le modna muha, pač pa nuja. Odpadkov je namreč vedno več, prostora za odlaganje pa počasi zmanjkuje. Pri nas se zavedanje o pomembnosti ločevanja in reciklaže odpadkov sicer izboljšuje, a kljub temu, da nas opozarjajo in izobražujejo na tem področju iz vseh strani, se že vedno najde velik odstotek tistih, ki jim je preprosto vseeno ali pa niso prepričani, kako pravilno ločevati in se zato odpadki pogosto znajdejo v napačnih zabojnikih ali odlagališčih.

Maksimalna zaščita vašega doma
Bližajo se topli dnevi, ko razmišljamo tudi o večjih posegih v svoj dom. Naj gre za gradnjo nove ali pa prenovo stare hiše, je izbira streha za varnost našega doma ključnega pomena. Preden izberete streho, ki bo ščitila vaš dom, se dobro informirajte o kvaliteti le te.

Lastnik je s končnim rezultatom več kot zadovoljen
Tako pri gradnji nove hiše kot pri sanaciji obstoječega objekta je izbira strešne kritine ena najpomembnejših odločitev, zato je treba dobro premisliti, kateri material bomo izbrali, da nam bo streha dolgo in dobro služila. Tega se še kako zaveda mlad par iz okolice Slovenj Gradca, ki si je zaželel družinsko hišo v idiličnem okolju, po posvetu z arhitektom pa sta se odločila, da je glede na njune želje in potrebe aluminij idealna izbira.

Hiša za več kot dva
Verjetno ga ni, ki si ne bi želel svojih otrok vzgajati v lepem in naravnem okolju, po možnosti med griči in vrstami mogočnih dreves. Enako si je zaželel mlad par z otrokom na poti. A stvar sta za arhitekta in izvajalce del popestrila in postavila pred pravi izziv že s svojo prvo zahtevo. Odločila sta se namreč, da bi rada imela glavni vhod neposredno v bivalni etaži, ki leži eno etažo pod nivojem dovozne ceste. Nastal je krasen objekt, popolnoma v harmoniji z naravnim okoljem, zakaj in kako je bila vpletena PREFA, pa izveste v članku.

Če želite kakovostno streho nad glavo ...
Vsi si želimo kakovostno streho nad glavo, zato je v primeru pokrivanja ali prekrivanja hiše ali stanovanja še kako pomembno, da izberemo materiale, ki nam bodo služili vse življenje. Mednje zagotovo sodi tudi aluminij, saj je lahek, prilagodljiv, odporen na vremenske vplive ter izjemno kakovosten.

Od česa je odvisna življenjska doba strehe?
Učinkovita hidroizolacija strehe in podstrešja je eden najpomembnejših dejavnikov, ki določajo življenjsko dobo strehe. Če to ni zagotovljeno, je njeni drugi elementi, čeprav nadpovprečni, ne bodo zaščitili pred propadanjem. Za kakovostno streho sta torej nujna izbira kakovostne paroprepustne folije in omogočanje njene pravilne postavitve. O tem smo se pogovarjali s TOP mojstrom Matejem Maverjem.

Ko se odločite za sanacijo podstrešja ...
V teh časih so sanacije, rekonstrukcije in izboljšanje toplotnega ovoja starih stavb bolj aktualni ukrepi od novogradenj. O izolaciji podstrešja, ki je prvi in najbolj smiseln ukrep za doseganje prihrankov energije, smo se pogovarjali z našim tokratnim TOP mojstrom Primožem Bernardom iz podjetja Knauf Insulation d. o. o.

S slovenskim znanjem do boljših standardov po vsem svetu
Naš tokratni TOP mojster je Branislav Čanžek iz Štor, ki se s krovstvom profesionalno ukvarja že od leta 1993. Ta poklic predstavlja učencem osnovnih šol, zato smo ga povprašali o usposabljanjih, o novitetah na področju in o strokovnosti, ki jo to delo zahteva.

Navdihujoča zgodba iz Savinjske doline
Ivana Grofelnik iz okolice Mozirja se je po letošnjih neurjih, ki so pustošila v tem delu Slovenije, znašla v veliki stiski. Toča ji je popolnoma uničila streho, sanacija škode pa je bila zanjo prevelik finančni zalogaj. K sreči se je obrnila na pravega krovca, ki ji je nemudoma priskočil na pomoč in ji omogočil novo streho. Naš tokratni TOP mojster je zato krovec Jani Slemenšek.

Za brezskrbno bivanje v mansardi
Mansarde s svojimi dinamičnimi oblikami ustvarjajo prijetno bivanje pod streho, vendar je to mogoče le ob ustrezni izolaciji strehe in z zadostno količino naravne svetlobe. Zadnje zagotavljajo strešna okna, ki morajo biti ustrezno nameščena. Če razmišljate o mansardi ali o njeni prenovi poglejte videoprispevek, v katerem naš tokratni TOP mojster Miran Mirnik pokaže pravilno montažo strešnega okna.

Vsaka skrb je odveč!
Pri izbiri strešne kritine sta najpomembnejša dejavnika varnost in videz. Zato se marsikdo odloči za strešnike s posipom iz naravnega kamna, ki poleg izbire naravnih barv, ki ne zbledijo, preprečuje zdrs snega in duši zvok dežnih kapljic. K pogovoru smo zato povabili krovca, ki že veliko let dela s kritino s posipom in ga vprašali, ali ta odpada. Tokratni TOP mojster Vladimir Kurbos pravi, da je skrb odveč. Preberite, zakaj.

Mansarde so priljubljene! Ampak ...
Mansarda ali podstrešje, s svojo razgibanostjo vse bolj velja za prijeten in želen bivalni prostor tudi v Sloveniji. Prijeten pa je samo v primeru, če streho oziroma strešno konstrukcijo pravilno, zadostno in kvalitetno izolirate.