Obalni del Primorske se, kot je razvidno že iz poimenovanja, razteza neposredno ob obali in zajema Portorož, Koper, Izolo, Piran in druga mesta in vasi na tem območju. Z izrazom submediteransko podnebje označujemo pravzaprav nekoliko 'blažjo' različico mediteranskega podnebja, slednjega namreč pri nas pravzaprav ni.
Za ta tip podnebja so torej značilna dolga in vroča poletja ter mile zime. Pogosti so tudi vetrovi – najmočnejši so burja, jugo in maestral. Letno prejmejo ti kraji med 1000 in 1200 milimetrov padavin. Najbolj deževna letna časa sta jesen in pomlad, vendar v tem oziru prednjačita jesenska meseca oktober in november. Julij in avgust sta po drugi strani najbolj sušna meseca. Suša in z njo povezana požarna ogroženost pa sta pogosti tudi na prehodu zime v pomlad.
Povprečna mesečna temperatura krajev na Obali presega 12 stopinj Celzija. Celo v najhladnejših mesecih se termometer v povprečju povzpne nad 4 stopinje Celzija, v najtoplejših pa nad 22 stopinj Celzija.
Megla in nizka oblačnost sta neposredno ob obali pogost pojav predvsem v zimskem času, medtem ko je sneg na tem območju bolj izjema kot pravilo.
Če torej zgoraj zapisane značilnosti na kratko povzamemo in primerjamo podnebne značilnosti bale s celinskim delom, je jasno, da je na Primorskem precej topleje in manj deževno ter bolj vetrovno.
Kakšna je trenutna vremenska napoved, preverite TUKAJ.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV