Burmanski pitoni sicer niso najdaljše oziroma največje kače na svetu, so pa vsekakor med večjimi. Do sedaj najdaljši izmerjen predstavnik te vrste na Floridi je bil ujet pred dobrima dvema letoma; ugotovili so, da gre za samico, dolgo 5,7 metra in težko 58 kilogramov. 9. julija letos pa so v narodnem parku Everglades,160 kilometrov dolgem in 97 kilometrov širokem močvirju s površino 15.520 kvadratnih kilometrov v jugovzhodni Floridi, pooblaščeni lovci ujeli še enega ogromnega burmanskega pitona, dolgega 5 metrov in pol. Kot so povedali predstavniki parka, so pitona humano usmrtili, obdukcija pa je pokazala, da gre prav tako za samico. Njen želodec je bil prazen, čeprav naj bi kača te velikosti lahko požrla celo jelena ali krokodila.
Burmanski piton
Čeprav se burmanski pitoni radi zadržujejo ob vodi, pa od nje niso odvisni kot recimo anakonde. Te velike kače, ki načeloma lahko zrastejo tudi do sedem metrov, zelo dobro plezajo po drevju, kar je za tako velike kače kar nenavadno. Pogosto jih najdejo v bližini vasi, kjer se prehranjujejo s podganami in drugimi glodavci. Vsi pitoni se ovijejo okoli svojih jajc, da jih držijo na določeni temperaturi, burmanski piton pa lahko celo dvigne temperaturo telesa, kar še danes bega znanstvenike, saj je, kot vse ostale kače, mrzlokrven. Burmanski piton se najbolj pogosto znajde med hišnimi ljubljenčki, predvsem zaradi krotkosti.
Zanimivo: Največje kače so udavi ter pitoni, ki svoj plen zadušijo in nimajo strupnikov, za ljudi pa so v glavnem nenevarne. Za zdaj je najdaljša izmerjena kača mrežasti piton, ki je meril 12 metrov, našli pa so ga na indonezijskem otoku Sulavezi leta 1912. Vendar so največje anakonde težje od mrežastih pitonov in zato veljajo za največje.
Komentarji (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV