Dominvrt.si
Aljašk malamut

Pes, ki je zelo slab čuvaj, a ljubeč družinski ljubljenček

L.M.
01. 11. 2024 05.00
1

Aljaški malamut morda po videzu res nekoliko spominja na volka, vendar ta veliki delovni pes s koničastimi ušesi, čvrsto postavo in špičastim repom, ki se vije čez njegov hrbet, v resnici z volkom nima dosti skupnega. Ta pasma je cenjena zaradi svoje fizične moči in srčnosti, zato je priljubljena tako med družinami kot pri posameznikih, ki si želijo aktivnega in igrivega ljubljenčka.

Zgodovina aljaškega malamuta se začne na skrajnem severu in je klasičen primer sinergije, ki lahko obstaja med človekom in živaljo, ko poskušata preživeti v najtežjih razmerah. Pasmo aljaški malamut, ki jo poznamo danes, je prvotno razvilo inuitsko pleme Mahlemiut na severozahodu Aljaske.

Aljaški malamut je izjemno ljubeč ljubljenček, a po drugi strani zelo slab čuvaj.
Aljaški malamut je izjemno ljubeč ljubljenček, a po drugi strani zelo slab čuvaj. FOTO: Adobe Stock

Aljaški malamut je bil vzrejen za lov in vleko snežnih sani

Pogosto napačno prepričanje je, da so aljaški malamuti mešanica psa in volka. Medtem ko ima pasma, ki jo poznamo danes, morda res volčje prednike, so te pse že stoletja vzrejali na Aljaski. In kljub svoji veliki postavi so prijazni in ljubeči, celo zelo družinski psi. 

Aljaški malamuti so bili prvotno vzrejeni za različne naloge, potrebne v njihovem domačem okolju, kot sta lov in vleka sani.

Staroselci severozahodne Aljaske so jih uporabljali za vleko težkih vpreg, predvsem na lovskih odpravah na tjulnje in severne medvede ali kot vabo pri lovu na medvede. Ker so bili vzrejeni za fizično delo, sta moč in vzdržljivost močni točki malamutov. To je v nasprotju z manjšim sibirskim haskijem, ki je bil vzrejen zaradi hitrosti pri potovanju na dolge razdalje.

Značilnosti aljaškega malamuta

Aljaški malamut je pes, ki zahteva veliko pozornosti, a vas bo nagradil s svojo zvestobo in prijetnim temperamentom. V osnovi so vlečne živali, ki potrebujejo močnega vodjo. Če jih v mladosti dobro izurimo in se z njimi veliko ukvarjamo, so lahko neverjetno ljubeči in igrivi, čeprav so lahko tako kot njihovi manjši sorodniki, sibirski haskiji, tudi trmasti.

Zvesti družinski psi, a zelo slabi čuvaji

Aljaški malamut je lahko odličen družinski pes, a potrebuje veliko vadbe, nege in urjenja, zato je pomembno, da se tega zavedate, preden ga sprejmete v svoj dom. Ob pravilni negi je ta pasma izjemno zvesta in naklonjena odraslim in otrokom.

Aljaški malamut je bil vzrejen za lov in vleko snežnih sani.
Aljaški malamut je bil vzrejen za lov in vleko snežnih sani. FOTO: Adobe Stock

Ena stvar, ki bi vas lahko presenetila pri njih, je, da so zelo slabi čuvaji. Ta pasma je po naravi zelo prijazna, zaradi česar tujce dojema bolj kot prijatelje in ne sovražnike. A včasih so že ostri zobje in velika postava dovolj, da odženejo vsiljivca.

Lastnosti, ki jih boste cenili pri aljaškem malamutu:

- prijazen in odprt do ljudi,

- uživa v aktivnostih na prostem, kot sta pohodništvo in kolesarjenje,

 -inteligentna in zvesta narava.

Vzgoja in socializacija

Glede na njihovo velikost in moč je pomembno, da jim že od zgodnje mladosti zagotovite šolanje in socializacijo. Ta pasma za srečno in zdravo življenje zahteva tudi veliko nege in fizične aktivnosti.

Brez treninga poslušnosti lahko dominantna narava teh psov povzroči, da bodo tako podivjani, da jih boste težko krotili, še posebno v družbi drugih živali. Ustrezno šolan in vzgojen aljaški malamut sicer to svojo naravo izrazi zelo redko in velika večina lastnikov lahko pove, da so njihovi psi potrpežljivi, ljubeči in prijetni družinski člani. 

Fizična aktivnost

Aljaški malamut ima velike potrebe po vadbi, saj je bil vzrejen za delo. Veliko dvorišče z ograjenim prostorom je sicer priporočljivo, a ni dovolj za tako aktivno pasmo, kot je aljaški malamut.

Eden največjih izzivov pri tej pasmi je obsežno izpadanje dlake.
Eden največjih izzivov pri tej pasmi je obsežno izpadanje dlake. FOTO: Adobe Stock

Ti namreč potrebujejo daljšo in intenzivnejšo vadbo prav vsak dan. Brez težav jih lahko vzamete s seboj na daljši pohod, tek ali celo plavanje.

Nega in higiena

Eden največjih izzivov pri tej pasmi je obsežno izpadanje dlake, saj so zaradi hladnega okolja, v katerem so prvotno živeli, opremljeni z gosto, debelo dlako. Malamut zato potrebuje temeljito krtačenje večkrat na teden, še bolje pa je, če to počnete vsak dan. Malamuti dvakrat letno odvržejo poddlako, tako spomladi kot jeseni.

Dieta in prehrana

Za leta zdravja in sreče hranite svojega aljaškega malamuta s kakovostno hrano. Ti psi so lahko nagnjeni k prenajedanju ali razvoju napihnjenosti zaradi prehitrega požiranja hrane, zato jim je priporočljivo pripraviti več manjših obrokov dnevno, namesto enega do dveh večjih obrokov.

6 najbolj tihih pasem psov
Preberi še
6 najbolj tihih pasem psov
10 imen za pse s čudovitim pomenom
Preberi še
10 imen za pse s čudovitim pomenom
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702