Vsi ljubitelji in lastniki hišnih ljubljenčkov se bomo strinjali z nekaj trditvami: živali, ki so nam drage, nas osrečujejo, pomirjajo, blažijo samoto in izpolnjujejo našo potrebo po skrbi za nekoga. Že to, da so "dobra družba", ima zdravilni učinek na našo dušo. Dajejo nam občutek, da nas nekdo resnično potrebuje, in izboljšujejo našo samozavest. Pomirjajo nas in občutno blažijo stres.
Nekakšno 'celjenje', torej ugoden vpliv hišnih ljubljenčkov na naše zdravje, ni novost. Namreč, že desetletja je predmet znanstvenih raziskav. Rezultati skoraj vedno govorijo v prid nakupu hišnega ljubljenčka, ki lahko pomaga znižati krvni tlak in zagotoviti bolj pravilno delovanje srca, znižati povišano raven holesterola, izboljšati telesno pripravljenost, ublažiti depresijo in tesnobo (zlasti pri bolnikih z Alzheimerjevo boleznijo) ali okrepiti imunost in vi naj bi bili bolj odporni na alergije.
Psi pomagajo
Kar zadeva fizično zdravje, so še posebej 'koristni' psi, torej hišni ljubljenčki, s katerimi ustvarjamo intenziven odnos in ki nam bodo omogočili intenzivno gibanje. V tem primeru lahko računate tudi na bistveno bogatejše družbeno življenje.
Glede na to, da je večina koristi za zdravje povezana z večjo telesno aktivnostjo in boljšo kondicijo, ni presenetljivo, da psi najpogosteje izstopajo kot naši 'terapevti' tako figurativno kot dobesedno – psi vodiči za slepe, pomočniki gibalno oviranim ...
Pse lahko usposobimo tudi za zaznavanje nenadnega padca glukoze pri ljudeh s sladkorno boleznijo, pa tudi za opozorilo na možnost epileptičnega napada, ki lahko zmanjša tveganje za poškodbe zaradi izgube zavesti. Študije so pokazale tudi koristi hišnih ljubljenčkov pri zdravljenju otrok s hiperaktivnostjo in s pomanjkanjem pozornosti (ADHD). Skrb za hišnega ljubljenčka jim pomaga razviti organizacijske sposobnosti, občutek odgovornosti in odvečno energijo 'porabiti' za igre in sprehode.
Številne prednosti terapevtskega jahanja
Čeprav je konj bolj težko hišni ljubljenček, torej žival, s katero si bomo delili življenjski prostor, o blagodejnih učinkih živali na naše zdravje ne moremo pisati, ne da bi se dotaknili terapevtskega jahanja. Njegova zgodovina se je začela pisati že leta 1875. Francoski zdravnik Cassaigni je z jahanjem zdravil različne bolezni. Največje premike je opazil pri bolnikih z nevrološkimi motnjami.
Izboljšala se je njihova drža, ravnotežje, gibljivost sklepov in opazili so izboljšanje psihološkega zdravja. Terapevtsko jahanje je pomagalo pri rehabilitaciji invalidov in ranjencev po prvi svetovni vojni v Veliki Britaniji in vse bolj se je širilo po Evropi in svetu. Razpon blagodejnih učinkov na zdravje, tako duševnih, fizičnih kot tudi socialnih, je resnično zelo širok.
Ustvarjanje povezave
Na koncu je treba omeniti, da je pri govoru o učinkovitosti 'terapije s hišnimi ljubljenčki' zelo pomembno ustvariti povezavo med lastnikom in hišnim ljubljenčkom. Namreč, da je hišni ljubljenček 'zdravilen', mora človek čutiti čustveno povezanost z njim; če vas žival prestraši, vam namreč lahko zviša raven adrenalina, kar pa ni najbolje.
Zelo pomembno je, da sta narava živali in lastnika na nek način usklajena, da obstaja odnos prejemanja in dajanja v obojestransko zadovoljstvo, saj drugače ne bo terapevtskega učinka.
Vir: Adiva.hr
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV