
Res je, da je medved največja evropska zver in je zaradi svoje telesne velikosti in moči potencialno nevaren človeku, a kot nam je povedal Matija Stergar iz Zavoda za gozdove Slovenije, medved v resnici človeku ne predstavlja takšne nevarnosti, kot večina misli; medvedje se namreč še bolj ’na smrt’ bojijo nas ljudi kot pa mi njih: "Človek je bil medvedu skozi vso zgodovino največja grožnja. Če so medvedi hoteli preživeti, so se zato morali znati izogibati človeku. Skozi evolucijo se je medvedom strah pred človekom le povečeval. Strah pred ljudmi je še posebej prisoten v tako močno poseljeni krajini kot je pri nas. Medved se zato v veliki večini primerov na daleč izogne človeku. V določenih primerih pa je medved vseeno lahko nevaren, to je predvsem, kadar se počuti ogroženega."

Kdaj medved napade?
Ker človek medvedu torej predstavlja večjo nevarnost kot obratno, se zver v primeru srečanja v večini primerov na daleč izogne človeku. Ljudje se večinoma niti ne zavedajo, da se je v bližini nahajal medved, ker je ta prej zaznal človeka in se pravočasno umaknil. Če medveda zagledamo, ga najpogosteje vidimo pri umikanju. V določenih primerih pa je medved vseeno lahko nevaren, to je predvsem, kadar se počuti ogroženega. Najpogostejši vzroki, ko medved napade človeka, so sledeči:
- pes, ki ni na povodcu, razdraži medveda, nato pa poišče zatočišče pri lastniku (medved mu pri tem lahko sledi vse do lastnika),
- približevanje ranjenemu medvedu,
- če presenetimo medvedko z mladiči,
- če presenetimo medveda, ki nima takojšnje možnosti umika,
- približevanje medvedu med hranjenjem,
- približevanje medvedu, ki je zgubil strah pred ljudmi (habituiran medved).
Lažen ali dejanski napad?
Čeprav v medijih lahko pogosto zasledimo novice o napadu medveda na človeka, statistike kažejo, da v Sloveniji letno beležimo od nič do dva napada. "To so dejanski napadi, ko pride do fizičnega stika. Nekaj več je bližnjih srečanj z medvedi, ko ne pride do fizičnega stika, vendar ljudje kljub temu verjamejo, da jih je napadel medved; v tem primeru gre za lažni napad. Iz medvedovega obnašanja je zelo težko razbrati ali bo medved sploh napadel. Medved se pri srečanju s človekom lahko postavi na zadnje noge, kar pa ni znak agresivnosti, na način le preverja okolico. Lahko tudi kaže znake agresivnosti, vendar gre v večini primerov za prej omenjen lažni napad, katerega namen je prestrašiti in odgnati vsiljivca. Sicer je po obnašanju medveda težko razlikovati ali gre za lažni ali dejanski napad. V vsakem primeru je dobro vedeti kako se vesti v taki situaciji, da ne okrepimo medvedove agresivnosti," pojasnjuje g. Stergar.
Kako odreagirati v primeru srečanja z medvedom?
Če medveda opazimo na daleč, je najbolje, da se počasi umaknemo v smeri svojega prihoda in pustimo medvedu dovolj prostora za nadaljevanje poti. Nikoli ne tečemo! Če se nam medved približuje, a nas še ni opazil, z mirnim glasom opozorimo nase in se počasi umaknemo. "Če se znajdemo v neposredni bližini medveda, tudi če gre za medvedko z mladiči, obstanemo, ostanemo mirni in se začnemo počasi umikati v smeri našega prihoda," opozarja g. Stergar. "Pomikamo se počasi, brez hitrih gibov in kričanja. Pomembno je, da medvedu ne dajemo občutka, da ga ogrožamo. V primeru napada se nikoli ne branimo. Najbolje je, da obstanemo ali se počasi uležemo na tla z obrazom navzdol. Najverjetneje se bo medved ustavil in ne bo prišlo do fizičnega kontakta."
Če se torej odpravljate v gozd, previdnost vsekakor ne bo odveč. Več informacij o tem kako se obnašati na območju medveda najdete v ZLOŽENKI, zavedati pa se morate, da največjo nevarnost v gozdu pravzaprav sploh ne predstavljajo medvedi, ampak klopi, zato je zelo pomembno, da se pred temi malimi prenašalci povzročiteljev številnih bolezni ustrezno zaščitite. Kako, preverite TUKAJ!

Komentarji (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV