Dominvrt.si
Kamin

Triki, s pomočjo katerih boste toploto zadržali v domu

S.C.
09. 11. 2021 09.28
2

Na udobje v domu in na višino stroškov ogrevanja lahko vplivamo na več načinov. Med drugim lahko s preprosti triki preprečimo uhajanje toplote iz stanovanja.

V jesensko zimskih mesecih, ko zunaj temperature niso nič vabljive, se bomo več zadrževali v notranjih prostorih, na toplem. A udobje, ki ga prinašajo topli radiatorji, lahko hitro zasenčijo visoki stroški ogrevanja, za katere smo – če priznamo ali ne – velikokrat krivi tudi sami. Vsaj delno. Predvsem zato, ker potratno ravnamo z energijo. Če si že ne moremo privoščiti investicije v nov ogrevalni sistem ali energetsko sanacijo objekta, lahko z nekaj preprostimi triki do neke mere zadržimo toploto v domu in prihranimo kakšen evro.

Z nekaj preprostimi triki do neke mere zadržimo toploto v domu in prihranimo kakšen evro.
Z nekaj preprostimi triki do neke mere zadržimo toploto v domu in prihranimo kakšen evro. FOTO: Profimedia

Kaj storiti?

● Ob izredno nizkih temperaturah lahko na okna namestite folijo z mehurčki, ki jo praviloma uporabljajo v transportu. Prodajajo jo na meter in ni draga, znatno pa bo pripomogla, da bo veliko toplote ostalo v prostoru. Če imate zavese, omenjena folija ne bo kazila prostorov.

● Toploto večkrat izgubljamo skozi ne dovolj zatesnjena vrata in okna, kar lahko enostavno preverite. Odprite okno ali vrata, na okvir dajte list papirja in zaprite. Če lahko papir izvlečete brez težav, zagotovo izgubljate energijo. Zaradi nekakovostnih oken in vhodnih vrat lahko temperatura v prostoru ponoči pade celo za 10 stopinj. Za prvo pomoč bodo prišle prav že odeje pod vrati in okni; toplota bo res uhajala ob straneh in na vrhu, spodaj pa ne več. Veliko boljša rešitev, v kolikor si ne morete privoščiti novih oken ali vrat, je zatesnitev z namenskim samolepilnim trakom, ki ni predrag. Zaradi prožnosti so boljši gumijasti trakovi kot penasti. Namestite jih po vsej stični površini.

Okno pozimi
Okno pozimi FOTO: iStock

● Dnevna temperatura naj bo v stanovanju od 20 do 22, nočna od 15 do 20 stopinj Celzija. Sicer pa ogrevanje posameznih prostorov lahko prilagodite. Temperatura zraka v posameznih prostorih naj bo glede na namembnost taka, da ne poslabša bivalnega ugodja. V prostorih, ki jih ne uporabljate (stopnišča, garaže, hodniki, shrambe, spalnice ...) ali v njih ne potrebujete visoke temperature, jo mirno lahko znižate. Za eno stopinjo znižana temperatura zraka v prostoru namreč lahko pomeni tudi okoli sedem odstotkov nižjo porabo energije.

● Za radiatorje na zunanjih zidovih pod okni lahko namestite odsevno folijo ali stiropor. Toplota bo šla v prostor, namesto v okna. Radiatorjev nikar ne pokrivajte, ravno tako tik nad njimi ne montirajte polic.

● Prostora ne zračite z odpiranjem oken ’na kip’, ker bo toplota uhajala, kakovost zraka pa ne bo idealna. Raje zjutraj in zvečer za pet do deset minut odprite okna na stežaj. Svež zrak se namreč tudi prej ogreje.

● Da vam bo toplo vsaj v noge, lahko v prostore, v katetrih se veliko zadržujete, položite preprogo – ta bo hkrati delovala tudi kot izolacija.

● Če je zunaj sončno, odgrnite zavese, da bo v prostor prišla toplota. Sončni žarki namreč kljub temu, da je hladno, pronicajo skozi okna in še dodatno segrejejo prostore. Ponoči pa se steklo ohladi, četudi imate dvojno zastekljena okna. Če bi torej želeli ohraniti temperaturo v prostoru na 20 stopinjah, se bo ta ponoči spustila na okoli 14 stopinj Celzija, pri čemer je izguba energije med 50 in 100 vati na kvadratni meter. Da bi to vsaj do neke mere preprečili, spustite žaluzije oziroma rolete ter zagrnite zavese, preden se stemni.

● Ob daljši odsotnosti je smiselno regulacijo centralnega ogrevanja preklopiti na znižan režim obratovanja.

● Vse ogrevalne naprave je še pred začetkom kurilne sezone pametno preveriti, očistiti in po potrebi obnoviti.

● Enostavno reguliranje porabe energije lahko omogočite z vgradnjo termostatskih ventilov.

● Če imate pisalno mizo ob zunanji steni in gledate skozi okno, se zna zgoditi, da vas bo hitro začelo zebsti v noge. Tovrstno pohištvo je zato bolje namestiti k notranjim stenam, če pa ne gre drugače, lahko za mizo namestite kakšen karton ali dodatno stranico. Še posebej neprijetno je, če imate ob zunanji steni vzglavje postelje. V tem primeru malce pomaga visoka in masivna stranica postelje ob vzglavju.

Preberite še:

Odlični triki proti suhemu zraku v prostoru
Preberi še
Odlični triki proti suhemu zraku v prostoru
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698