monitoring

Kam so letos izginili čmrlji?
Marsikdo je opazil, da je bilo letos manj čmrljev. To je potrdil tudi monitoring divjih čebel. Letos so tako našteli 82 % manj čmrljev kot lani. To je slaba novica tako za kmetijstvo kot za naravo, saj so čmrlji med najpomembnejšimi opraševalci.

Tudi Slovenija ima bogato banko semen
Ste vedeli, da imamo v Sloveniji semensko banko za rastline? V hrambi imajo vse od klasičnih vrst do ogroženih vrst in celo endemitov. Preberite si, zakaj je hramba semen pomembna.

Blejsko jezero: ga bomo popolnoma uničili?
Ekološko stanje Blejskega jezera, ki je bil dolgo med zmernim in dobrim, se slabša. Razlog za to so skokovit porast turizma, povečanje prometa ob in na jezeru ter povečanje števila ribičev in kopalcev.

Končno dobra novica za kmete na Vipavskem
Kmetje na območju spodnje Vipavske doline, ki že leta čakajo sanacijo zadrževalnika vode Vogršček, saj namakalni sistem ne deluje, kot bi moral, so le dočakali dobro novico - sanacija bo končno stekla.

Nov škodljivec v Sloveniji
Na območju Slovenije, natančneje v Podsabotinu v Goriških brdih, so potrdili najdbo azijskega ambrozijskega podlubnika, novega škodljivca iz družine podlubnikov, ki z izvrtavanjem rovnih sistemov pod lubjem in v lesu ter vnosom simbiotske glive povzroča poškodbe na drevesih. Rastlina lahko zaradi tovrstne izčrpanosti propade.

Veste, koliko jih je v Sloveniji?
Bobri, katerih mednarodni dan obeležujemo danes in ki smo jih sredi 18. stoletja v Sloveniji iztrebili, sedaj znova naseljujejo porečja Krke, Sotle, Drave, Mure in Save. Pri nas po nekaterih ocenah živi nekaj sto bobrov, še vedno pa čakajo monitoring in usmeritve okoljskega ministrstva.

Končno bomo izvedeli, koliko jih je
V Sloveniji in na Hrvaškem v okviru projekta Life dinalp bear poteka akcija ocenjevanja številčnosti medvedov s pomočjo genetike. Več kot 2000 sodelujočih, večinoma lovcev in gozdarjev, bo tako predvidoma do decembra pomagalo zbirati vzorce medvedov, to pa naj bi dalo podatek o številčnosti medvedje populacije na tem prostoru.