Pozimi so kakovostni ogrevalni sistemi nekaj, brez česar si ne predstavljamo življenja. S pomladjo in lepšim poletnim vremenom pa na to kar malo pozabimo, dokler ne pride kakšno dolgotrajnejše obdobje slabega vremena, ki povzroči nagel padec temperatur in mraz v naših kosteh ter domovanjih. Takrat potrebujemo hitro in učinkovito rešitev, ki pa ni samoumevna: radiatorji po daljši pavzi običajno potrebujejo nekaj časa, da ogrejejo prostore, klime nimamo nameščene povsod, pa še energetsko požrešne so. Mnogi situacijo rešujejo s toplotno črpalko, toda obstaja še ena možnost, ki zahteva kar za polovico nižjo investicijo in ne potrebuje nikakršnega vzdrževanja ter servisov, prostore pa ogreje hitro, kot bi mignil. To je poleti priročno tudi takrat, ko se želimo na hitro stuširati ali okopati, pa se bojimo hladu v kopalnici. Kar priznajmo si, vsi imamo radi toplo kopalnico, ne glede na letni čas.
V takih situacijah je najboljša rešitev ogrevalni sistem, ki temelji na infrardeči (IR) svetlobi. Ta je v naravnem okolju del nevidnega svetlobnega spektra IR-valovanja, ki ga Zemlja vsak dan sprejme od Sonca. Če se torej odločite dom ogrevati z grelnimi paneli IR, je to skoraj tako, kot da bi za ogrevanje najeli Sonce, s to razliko, da pri panelih ni škodljivih oblik elektromagnetnega valovanja, temveč zgolj dolgovalovna ali infrardeča toplota C-dolžine (IR-C). To je oblika toplote, ki je povsod okoli nas in jo oddajamo tudi sami, ne glede na to, če smo hladnejši od okolice. Ta vrsta toplote naj bi imela poleg ogrevalnih tudi številne pozitivne učinke na počutje, zato ne čudi, da se vse več ljudi odloča svoje domovanje ogrevati na tak način. Mednje sodi tudi družina Urbič iz Šentruperta, ki je družinski vikend spremenila v svoj dom in ga pred tremi leti poskusno začela ogrevati z IR-paneli v kopalnici. Njihovo zgodbo si poglejte v spodnjem videoprispevku:
Da lažje razumemo delovanje IR-panelov, jih je najbolje primerjati s klasično metodo ogrevanja (kurilnim oljem, plinom ali lesom). Ta deluje po principu kotel–cevovodi–radiatorji, kar pomeni, da visoka temperatura, ustvarjena v peči, greje vodo, ki se prek cevi pretaka skozi radiatorje, ti pa grejejo zrak v prostorih in zagotavljajo želeno toploto. Pri tem se veliko toplote izgubi, kar je ostane, pa se neenakomerno razporedi po prostoru (zgoraj topleje, spodaj hladneje). Zrak kroži po bivalnem okolju in dviguje prah. IR-paneli grelnega sistema Ekosen pa ne ogrevajo zraka, temveč skoraj 100 % električne energije, ki jih poganja, prek dolge infrardeče (IR-C) valovne dolžine pretvorijo v toploto in jo oddajajo tlom, stenam, predmetom in ljudem. Ti energijo infrardečih valov absorbirajo in jo oddajajo nazaj v prostor v obliki toplote, ki se prenese deloma v zrak, deloma na predmete in deloma nazaj v okolico. Ves prostor tako deluje kot homogeno nizkotemperaturno ogrevalno telo.

Prednosti, ki jih ne gre zanemariti
Grelne plošče IR omogočajo enakomerno razporeditev temperature po celotnem prostoru, pod stropom in po tleh. Enostavno jih lahko namestite na stene ali strop, celotna investicija pa je kar za polovico cenejša kot pri odločitvi za toplotno črpalko. Poleg osnovnih plošč lahko v podjetju Ekosen izberete tudi ploščo, ki obenem služi kot ogledalo, ter panel, na katerega natisnejo želeno sliko ali fotografijo. IR-paneli ne zahtevajo praktično nikakršnih stroškov vzdrževanja ali servisiranja, njihova toplota pa suši stene in tako odstranjuje zidno plesen. V podjetju Ekosen so za IR-panele razvili poseben regulator sistema IR Sun WiFi, ki poleg enakomernega segrevanja meri tudi porabo in omogoča upravljanje temperature na daljavo prek elektronskih naprav, kar še povečuje varčnost te oblike ogrevanja. Da resnično verjamejo v to obliko ogrevanja, nenazadnje priča tudi dejstvo, da na svoje najboljše panele nudijo kar 15 let garancije, kar pomeni, da je odločitev zanje resnično dolgoročna naložba.
Ker te grelne plošče za svoje delovanje potrebujejo elektriko, je seveda na mestu vprašanje o porabi. Ker ima IR-ogrevanje skoraj 100-odstotni izkoristek, ni praktično nobenih izgub skozi dimnik in prek cevi, prezračevalne izgube se zmanjšajo, saj je v prostoru manj vročega zraka, prav tako je dvig temperature zraka hitrejši, saj ga ogreti predmeti, ki akumulirajo toploto, hitreje segrejejo, kar pomeni, da so IR-paneli vklopljeni manj časa kot pri konvekcijskem sistemu ogrevanja. Čez čas se zaradi sušenja zidov poveča tudi učinek izolacije. Poleg tega je vsak prostor individualno krmiljen z izjemno odzivnim sistemom, kar pomeni, da lahko vsak prostor ogrevate ravno toliko, kot je potrebno, ob tem pa se izognete težavam s kondenzacijo ob hitrem dvigu temperature. Vse te prednosti vam omogočajo, da stroške ogrevanja zmanjšate celo do 60 % v primerjavi s kurilnim oljem, v primerjavi z lesnimi peleti pa do 20 %. Specialisti za ogrevanje z IR-paneli Ekosen svetujejo, da z uporabo enostavnega kalkulatorja na njihovi spletni strani preverite, koliko lahko prihranite z uporabo te vrste ogrevanja, ali pa jih preprosto kontaktirate in naročite brezplačen ogled, meritve prostorov ter informativno ponudbo.
Sponzorirana vsebina