Navadna bela detelja (Trifolium repens) je že dolgo znana kot dober dodatek mešanici trav, vendar je pogosto problem, da ta lahko preraste travne vrste in jih izpodrine. Poleg tega kmalu začne cveteti in tako privabi čebele in druge žuželke, ki so sicer koristne, a ne na lepo negovani trati, po kateri v toplejšem delu leta pogosto hodimo bosi.
Kaj je mikro detelja?
Mikro detelja je pritlikava vrsta nizozemske bele detelje (Trifolium repens), ki zraste od pet do sedem centimetrov visoko in tvori tridelne zelene liste ali preprosteje povedano: triperesno deteljico. Je najmanjša in najnižja sorta detelje, ki raste manj neenakomerno in z manj cvetovi kot standardna detelja, ki se sicer uporablja v travnih mešanicah. Najbolj priljubljeni sorti mikro detelje sta 'Pirouette' in 'Pipolina'.
Po obliki listov je zelo podobna navadni detelji, le da so ti dosti manjši. Beli cvetovi se pojavijo poleti, vendar le, če trate ne kosimo redno.
Kakšne prednosti ima detelja na vaši trati?
Dobro se ujame s travo: Trava in mikro detelja se v skupni kombinaciji odlično obneseta, poleg tega pa dodajanje mikrodetelje travi poveča odpornost na bolezni in škodljivce.
Proizvaja dušik: Mikro detelja je organski vir dušika v pokošeni travi.
Zmanjšuje potrebo po nanosu gnojila: Trate z mikro deteljo v svoji mešanici dodatno gnojenje potrebujejo redkeje.
Cvetovi privabljajo opraševalce: Med cvetenjem detelja privablja koristne opraševalce.
Izriva plevel: Detelja je rastlina, ki naravno izriva širokolistni plevel.
Privablja koristne žuželke, ki plenijo škodljivce: Detelja privablja pikapolonice, resarje in mrežekrilce, ki se hranijo z listnimi ušmi, ščitkarji, kaparji in drugimi vrtnimi škodljivci, kar zmanjšuje potrebo po uporabi pesticidov.
Določeni škodljivci na trati ne marajo detelje: Za trato, ki ima težave z nezaželenimi obiskovalci, je detelja dobra izbira. Žuželke se večinoma izogibajo odlaganju jajčec na trato, polno detelje, saj ta ni dober vir hrane zanje.
Odporna je na sušo: Globoke korenine detelji pomagajo ostati sveže zelene barve tudi v sušnih obdobjih, kar pomeni, da trata potrebuje manj zalivanja. Poleg tega lahko raste tudi v manj rodovitnih tleh.
Zmanjšuje erozijo: Njene globoke korenine pomagajo blažiti erozijo na strmih pobočjih.
Mikro detelja ima tudi določene pomanjkljivosti
Največja pomanjkljivosti mikro detelje je, da ni tako odporna na vročino ali polno senco kot običajna detelja, poleg tega pa je navadno dražja. Prav tako ne raste dobro v peščenih tleh in propade, če je izpostavljena širokolistnim herbicidom.
Mikro detelja dobro prenaša redno košnjo
Mikro detelja je nižje rasti od večine vrst trav. Dobro prenaša redno košnjo: ko je trata dosledno pokošena na tri centimetre, mikro detelja proizvede malo ali nič cvetov. Pozimi ostane zelena in bolje prenaša sušo kot druge vrste trav.
Kako posadimo mikro deteljo na svojo obstoječo trato?
Setev z mikro deteljo je najbolje opraviti po tem, ko je trata pokošena pri tleh in so tla dobro prezračena. Prezračevanje omogoča, da semena dosežejo površino tal in zagotavljajo zadrževanje vode in hranil.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV