Dominvrt.si
Kompost

Vsestranska uporaba komposta

N.R.A.
27. 07. 2022 05.00
0

Če vas zanima kompostiranje, verjetno že veste, da je kompost odličen za okolje. Poleg tega, da zmanjšuje odpadke na odlagališčih, je odličen tudi za zemljo. Okoli 25 odstotkov zavrženih in trdih komunalnih odpadkov bi bilo mogoče kompostirati, ljudje pa se za kompost velikokrat ne odločijo, ker nimajo vrta. Ste vedeli, da se kompost lahko uporablja tudi za druge namene?

V popolnem svetu bi vsak posameznik imel svoj prostor ter vrt, na katerem bi gojil svoje pridelke. Nekateri imajo majhne, drugi večje vrtove, tretji pa nimajo te možnosti ali pa si vrta preprosto ne želijo. Med ljudmi velja zakoreninjeno prepričanje, da je kompost uporaben le za vrt in zemljo, na kateri sadimo pridelke. Kaj pravzaprav početi s kompostom, če nimate vrta? Zakaj kompostirati, če nimate veselja? Poglejmo si vsestransko uporabo komposta. 

Zato je na vrtu dobro imeti krta!
Preberi še
Zato je na vrtu dobro imeti krta!

Zakaj je pomembno ločeno zbiranje bioloških odpadkov?

Biološki odpadki predstavljajo več kot trideset odstotkov gospodinjskih odpadkov. Z ločenim zbiranjem dosežemo manjšo količino odpadkov na odlagališčih, kar za okolje predstavlja manj toplogrednih plinov. Slovenija je ena izmed držav, v kateri je ločevanje bioloških odpadkov zakonsko predpisano v Uredbi o ravnanju z biološko razgradljivimi kuhinjskimi odpadki in zelenim vrtnim odpadom.

Odjemalci v individualnih stanovanjskih objektih imajo na voljo ločevanje na hišnem kompostniku ali pa v običajnem rjavem zabojniku. Biološke odpadke pobirajo komunalna podjetja, ki jih nato predelajo v kompost in vrnejo v naravni snovni krog. Če resnično nimate veselja do kompostiranja, preprosto poskrbite le za ločeno zbiranje odpadkov. 

Dodajanje komposta izboljša kemijske, fizikalne in biološke lastnosti tal, pridelki na vrtu pa rastejo bolj uspešno.
Dodajanje komposta izboljša kemijske, fizikalne in biološke lastnosti tal, pridelki na vrtu pa rastejo bolj uspešno. FOTO: Dreamstime

Uporabnost komposta

Kompost je rastlinska snov, ki se razgradi in reciklira v obliki gnojila. V prvi vrsti se uporablja predvsem v vrtovih, v kmetijstvu in na zemljiščih iz različnih razlogov. Mikroorganizmi, ki so prisotni v kompostu, razgrajujejo sicer težko razgradljive organske strupe. Kompost je tako odličen za bioremediacijo tal, ki so onesnažena z nafto in njenimi derivati, obnovo mokrišč in območij, ki jim grozi erozija.

Preberite si o tem, kako lahko začnete kompostirati in, kaj potrebuje vedeti.

Se pripravljate na vrtičkanje? Potem morate vedeti to!
Preberi še
Se pripravljate na vrtičkanje? Potem morate vedeti to!

Dela na vrtu so se že začela. Vrtičkarji urejate zelenice, obrezujete grmovnice in drevesa okoli hiše. Kompostiranje t.i. zelenega reza je podobno nastanku humusa v naravi, ki nastane pod vplivom delovanja različnih mikroorganizmov. Pri kompostiranju nastane CO2, ki pa je kar dvajsetkrat manjši kot učinek tople grede, in metan, ki nastane pri nepravilnem ločevanju in ravnanju z biološkimi odpadki. Zato sodelujmo z naravo. Kompostiranje na vrtu je lahko enostavno in prinaša veliko prednosti.

Še nekaj nasvetov za uspešno kompostiranje:

♦ V času suše kompostnik vlažimo,

♦ kompost naj bo vedno pokrit, da preprečite neprijetne vonjave,

♦ preverjajte vlago,

♦ začetno (spodnjo) plast vedno obložimo z zdrobljenimi vejicami za boljše zračenje,

♦ najboljši kompostniki so iz naravnih materialov,

♦ kompostnik naj bo zaščiten pred morebitnimi padavinami.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698