Dominvrt.si
Še posebej dobra je za namestitev v spalnici.

Taščin jezik: zalivanje, svetloba in presajanje

L.E.
09. 02. 2023 05.00
0

Bolj znana je po svojem malo manj prijaznem imenu – taščin jezik, iz angleškega pa bi njeno ime v naš jezik lahko prevedli kot – kačja rastlina. Ti dve imeni in še kakšno podobno se nanašajo na značilne liste, ki rastejo pokončno in so trši, tanjši in špičasti. Sanseverija je rastlina, ki deluje kot skulptura.

Zimzelena trajnica sanseverija oziroma taščin jezik vse mesece izgleda sveže in kot da je njen čas. Izhaja iz Afrike in južnega dela Azije ter se – zanimivo – botanično uvršča v isto skupino kot šparglji. Obstaja več vrst, ena od najbolj znanih ima zelene liste z rumeno obrobo. Vse vrste rastejo kar počasi in v dobrih pogojih dosežejo višino do 50, 60 centimetrov za višje in do 20, 30 za nižje, sicer manj znane vrste, ki pa tudi obstajajo.

Zalivanje

Nikar rastline ne zalivajte, dokler se zgornja plast zemlje ne posuši. Preverite, da ni suha le na površini, ampak še nekaj centimetrov v globino. Če se sanseverija preveč zaliva, pogosto začnejo gniti njene korenine. To se na zunaj običajno pokaže s porumenelimi listi.

Filodendron: zalivanje, svetloba in presajanje
Preberi še
Filodendron: zalivanje, svetloba in presajanje

Če zrak ni prevroč, lahko pozimi, ko ni obdobje rasti, med enim in drugim zalivanjem mine celo več tednov ali več kot mesec dni. Varneje je zalivati malo manj kot preveč. Če se v podstavku po zalivanju nabere voda, jo odlijte. Če ste med tistimi, ki pozabljate zalivati lončnice, je to rastlina za vas.

Neuničljivost

Nekateri radi pravijo, da je to rastlina, ki je prav neuničljiva. To je težko reči za kar koli, kar je živo – seveda gre za nekaj pretiravanja. Sanseverija je trpežna, a kljub temu je prav, da se ji omogoči čim idealnejše pogoje za rast in razvoj. Pozitivno je še, da jo redko napadejo zajedavci in bolezni.

Nikar rastline ne zalivajte, dokler se zgornja plast zemlje ne posuši.
Nikar rastline ne zalivajte, dokler se zgornja plast zemlje ne posuši. FOTO: Adobe Stock

Svetloba

Idealno poskrbite za svetel prostor s posredno svetlobo. Toda verjetno se bo lahko prilagodila celo na neposredno svetlobo oziroma na temnejše mesto. Brišite prah z listov, da jo lahko izkoristijo. Če se ti začnejo povešati, je sicer mogoče, da ima rastlina premalo svetlobe (včasih je to tudi znak za premalo vode). Lahko pa se naravno zgodi z listi, ki so prestari, in jih je treba odstraniti.

Obrezovanje

Liste odrežite tik nad zemljo, in sicer vedno, kadar so poškodovani, saj bo to spodbudilo rast novih. Najbolje je to storiti v obdobju rasti – spomladi in poleti, saj je obrezovanje za rastline vedno stres. Če želite obvladovati, koliko zraste rastlina v višino, odrežite najvišje liste.

Temperatura

Sanseverija ima raje toplejše vreme, hlad oziroma temperature pod 10 stopinj Celzija ji ne ustrezajo, niti mrzel prepih. Kot ste lahko prebrali v odstavku o zalivanju, je to rastlina, ki je bolj prilagojena na sušo.

Poprovka – rastlina, ki bo popestrila vsak dom
Preberi še
Poprovka – rastlina, ki bo popestrila vsak dom

Vlaga

Sanseverija lahko prenaša suh zrak in v resnici tudi prepih, če ni hladen. Ni treba dodatno vlažiti zraka ali liste pršiti z vodo.

Presajanje in sajenje

Najboljši čas za presajanje je spomladi. Po nakupu je zaradi počasne rasti verjetno ne bo treba kmalu presaditi. To storite, ko presodite, da postajajo korenine, prevelike za lonec, v katerem je. Če pri večji vrsti želite, da zraste do polne višine, jo presadite v težji lonec, da se ne prevrne.

Za potaknjence poskrbite spomladi ali poleti. Uporabite ostre vrtnarske škarje in odrežite zdrav list. Odrezan del naj bo v vodi, kozarec pa postavite na svetlo mesto s posredno svetlobo. Če se raven vode zmanjša, jo dodajte ter jo vsak teden zamenjajte s svežo. Ko list razvije več centimetrov korenine, posadite potaknjenec v prst za kaktuse ali sukulente.

Najboljši čas za presajanje je spomladi.
Najboljši čas za presajanje je spomladi. FOTO: Adobe Stock

Strupenost

Pazite, da psi, mačke in otroci ne morejo priti v stik z rastlino in zaužiti njenih listov, saj so zanje strupeni.

Bolj čist zrak

Po drugi strani ima sanseverija sposobnost, da spremeni zrak v domovanju v bolj čist, saj iz njega izloča toksine, kot je formaldehid. To je konec osemdesetih ugotovila NASA, ko so raziskovali, s katerimi rastlinami bi lahko očistili zrak na vesoljskih postajah.

Nasvet za dekoracijo

Ker deluje kot skulptura, postavite več približno enako visokih lončnic skupaj ali recimo dve simetrično na vsako stran vrat ali kavča.

Cvetenje

Sanseverija lahko v naravi celo cveti, a med štirimi stenami se to žal redko zgodi. In kdaj se? Če so pogoji (voda, temperatura, svetloba) res idealni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698