Pande, lutke in klobuki iz penastih tulcev za mizo v restavracijah
Nekatere restavracije, kot je Maison Saigon na Tajskem, varnostno razdaljo med gosti zagotavlja s pandami. Seveda, ne pravimi, pač pa z velikimi plišastimi pandami, ki so jih posedli na stole. Tudi na Tajskem so namreč v zadnjih tednih začeli rahljati ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa in restavracije so lahko odprle svoja vrata, pod pogojem, da ohranjajo zadostno fizično razdaljo med gosti. Sprva so v tej restavraciji to pravilo upoštevali tako, da so za vsako mizo postavili le en stol, da pa se gosti ne bi počutili preveč osamljene za mizo, so na stol nasproti posedli plišasto pando.
Tudi lastnik restavracije v Nemčiji se je odločil za podobno potezo, le da je namesto pand za mize posedel velike plišaste medvede.
V enem od lokalov v Nemčiji pa gostom ob prihodu ponudijo klobuke z dolgimi penastimi tulci, ki zagotavljajo, da se gostje ne morejo preveč približati drugim gostom za sosednjo mizo.
Bar v ameriškem Marylandu pa si je za ohranjanje razdalje med gosti omislil okrogle gumijaste mize, ki se premikajo skupaj z gosti.
Na podobno ustvarjalen način so se ohranjanja varnostne razdalje med gosti lotili tudi nekateri drugi gostinci v Nemčiji in ZDA, kjer so uporabili lutke, ki so jih posedli na stole. V neki avstralski restavraciji pa so na prazne stole postavili človeške figure iz kartona.
Kakšne bodo nove pisarne v skladu z ohranjanjem fizične razdalje?
Nova realnost, predvsem ohranjanje fizične distance, je navdih tudi za arhitekte, ki skušajo to prenesti v svoja dela. Tako je denimo egiptovski arhitekt Mohamed Radwan izdelal arhitekturno rešitev za postpandemski "odprti" tip pisarne Qworkntine. Njegova rešitev predvideva, da so delovni prostori ločeni v mini šestkotne 'kapsule', ki imajo lasten sistem za filtriranje zraka in ki se lahko združujejo med seboj.
Kapsule imajo vrata, ki se odpirajo avtomatsko, s pomočjo prepoznavanja obraza, ter strešno okno, ki se lahko odpre. Arhitekt je mislil tudi o materialih, zato bi bile takšne kapsule narejene iz neporoznih materialov, ki se jih da čistiti in dezinficirati ter s tem preprečevati morebitno kontaminacijo. Ta arhitekturna rešitev je osvojila nagrado na 2020 DNA Paris Design Awards.
Pleksi stekla in talne označbe
Tudi talne označbe, ki nakazujejo priporočljivo razdaljo med ljudmi, so postale del "nove normale".
Ponekod s talnimi označbami nakazujejo tudi smer gibanja ljudi. Tako je denimo tudi v Evropskem parlamentu v Bruslju:
Marsikje razmišljajo tudi o tem, kako zagotavljati fizično razdaljo med ljudmi na plažah in v parkih. V Franciji so tako denimo na plaži La Grande Motte na jugu države že vzpostavili nov sistem. S količki in vrvjo so namreč ločili plažo tako, da so posamezne skupine kopalcev ločene med seboj na priporočljivi razdalji.
V Domino parku v New Yorku pa so na travi označili kroge s premerom dva metra, znotraj katerih naj bi se zadrževale posamezne skupine obiskovalcev. Ljudje jih, sodeč po fotografijah, upoštevajo.
V nekaterih tajskih, italijanskih in španskih restavracijah so se odločili, da mize v notranjih prostorih ločijo s pleksi steklom.
Pleksi stekla oziroma steklene pregrade pa nas bodo še nekaj časa spremljale tudi v trgovinah, hotelih, pisarnah ...
Bodo letala v prihodnje videti tako?
Pandemija ima izjemne posledice na letalsko industrijo in dejstvo je, da se bodo tisti, ki jih je strah okužb, še nekaj časa težko spravili na letalo. Letalska industrija zato v zadnjih mesecih išče načine, kako bi lete v prihodnje naredila še bolj varne s stališča prenosa morebitnih okužb.
Italijansko podjetje Avio Interiors, ki se ukvarja z notranjim oblikovanjem za letalsko industrijo, je tako predstavilo svoje rešitve za preprečevanje širjenja okužb na letalih. Ena od rešitev je, da bi bila razporeditev sedežev takšna, da je sredinski sedež obrnjen v nasprotno smer, med sedeži pa bi bilo pleksi steklo.
Druga rešitev pa je, da bi na vzglavnem delu obstoječih sedežev namestili pleksi steklo in tako nekoliko zaščitili potnike med seboj.
Ustvarjalnost ne pozna meja ...
Da pregrade niso nujno neestetska rešitev, je pokazala restavracija v Amsterdamu, kjer so ob kanalu postavili majhne steklene hiške. Te so pravzaprav zelo očarljive in ponujajo občutek intimnosti, zato se bodo med ljudmi verjetno tudi prijele.
Prav tako na Nizozemskem pa v eni od kitajskih restavracij testirajo, kako se obnesejo roboti.
Te nameravajo uporabljati predvsem za odnašanje umazane posode z miz, zato da z njimi ne bi prišlo v stik osebje.
Pandemija je pokazala, da človeška kreativnost in iznajdljivost resnično ne poznata meja in da znamo na nove razmere prilagoditi tudi svoje okolje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV