Pravilno načrtovanje naravne osvetlitve preko steklenih površin v enodružinski hiši je zelo pomembno z različnih vidikov:
- Prijetno in zdravo bivalno okolje
- Energijska učinkovitost objekta
- Posredno izkoriščanje obnovljivih virov energije
V ta namen je na voljo brezplačen program, s katerim lahko preverite naravno osvetlitev enodružinske hiše še pred njeno izgradnjo. Na primer: lahko preverite ali je v otroški sobi dovolj naravne svetlobe, kjer bo postavljena pisalne miza oziroma, ali vam na mesto, kjer je predviden televizor v dnevni sobi padejo direktni sončni žarki.
Program VELUX Daylight Visualizer
Pri podjetju VELUX vam lahko izdelajo analizo brezplačno. Med prijavljenimi vsak mesec izberejo 5 srečnežev, ki so v fazi projektiranja ali izgradnje enodružinske hiše. Več o pogojih najdete na naslednji povezavi:
http://www.velux.si/Za_koncne_kupce/Inspiracija/Ugodnosti/sozitje_s_soncem
Primer analize enodružinske hiše:
Glede na tempo in način današnjega življenja, ljudje preživimo do 90% svojega časa v zaprtih prostorih doma ali na delu, s čimer se omeji izpostavljenost naravni svetlobi. Različne raziskave pa prikazujejo, da je sončna svetloba potrebna za človekovo zdravje in da je dnevna svetloba bistvenega pomena pri ustvarjanju prijetnega vizualnega vzdušja v prostoru, kar se odraža tudi v dobrem počutju posameznika. To dejstvo bi moralo nagovarjati k zasnovi optimalne dnevne osvetlitve prostorov in objektov, kjer preživljamo večino svojega časa. S tem bi se zagotovila ustrezna intenziteta in smer osvetlitve, primeren barvni kontrast, kot tudi zadostna raznolikost v kvaliteti in moči osvetlitve posameznih prostorov preko dneva. Prisotnost sončne svetlobe namreč ustvarja dobro razpoloženje pri ljudeh, pozitivno vpliva na psiho in telo, povečajo pa se tudi storilnost in učna sposobnost.
Obravnavani objekt, z dvoetažno zasnovo (pritličje in mansarda) in dvokapno streho, predstavlja tipično stanovanjsko hišo. V pritličju se nahajajo dnevni prostori, kjer središče dogajanja predstavlja velika dnevna soba s kuhinjo in jedilnico, v mansardi pa so urejeni spalni prostori. Pomembno vlogo pri osvetlitvi predstavlja orientacija objekta, saj je od nje odvisno kakšne in koliko svetlobe bo prostor deležen in ali bo v prostor prihajala direktna sončna svetloba.
ANALIZA OSVETLITVE PRITLIČJA
Zasnova pritličja objekta upošteva orientacijo, saj so na hladnejšo severno in senčno stran postavljeni sekundarni prostori (kopalnica, stopnišče, utiliti), v katerih se ne zadržujemo pogosto in dalj časa, zato je naravna osvetlitev v teh prostorih lahko tudi skromnejša. V severni del je sicer postavljena tudi spalnica, ki pa je osvetljena preko okna na vzhodni fasadi in tako deležna jutranje sončne svetlobe. Dnevna soba, ki predstavlja prostor druženja, pa ima z južno orientacijo najboljše pogoje za ustrezno naravno osvetlitev in s tem ustvarjanje bivalnega ugodja. Ker se prostor razprostira ob treh fasadah objekta, ima omogočeno osvetlitev s treh strani, s čimer je prostor lahko deležen direktne sončne svetlobe čez cel dan. Poudarek sicer predstavlja južna fasada, kjer, za razliko od severne bolj zaprte fasade, velike steklene površine predstavljajo večino osvetlitve prostora. Okenske odprtine na vzhodni in zahodni fasadi so sicer manjše, vendar pa, zaradi nižje lege jutranjega in popoldanskega sonca, omogočajo vpad direktne sončne svetlobe globlje v prostor. Osvetlitev s treh strani je še posebej pomembna zaradi razporeditve različnih programskih sklopov v prostoru (kuhinja, jedlinica, dnevna soba), ki so tako vsi ustrezno osvetljeni. Svetlobne vrednosti osvetlitve pritličja so prikazane na sliki 4, kjer lahko vidimo, da je osvetlitev dnevne sobe po celotni dolžini ustrezna. To je še posebej vidno v jugo-vzhodnem delu, kjer navzven pomaknjen del objekta z velikimi steklenimi površinami ustvarja svetlobne presežke v prostoru.
ANALIZA OSVETLITVE MANSARDE
Prikaz razporeditve svetlobnih vrednosti v pritličju, kjer je jasno razvidna dobra osvetljenost ob okenskih odprtinah. V mansardi svetlobne vrednosti pokažejo razliko v osvetlitvi med obema otroškima sobama.