Monstera adansonii (v tujini ima vzdevek swiss cheese, švicarski sir, uporablja se tudi izraz monkey leaf, opičji list), je svoje ime dobila po listih v obliki srca, s staranjem rastline pa na listih nastanejo luknjice oziroma fenestracija, zaradi katerih so listi podobni švicarskemu siru. Je tropska trajnica, ki izvira iz Srednje in Južne Amerike. Tako kot monstero delicioso je tudi adansonii enostavno gojiti. Rada pleza, zato ji priskrbite oporo – sicer jo lahko pustite, da se plazi, toda plezajoča rastlina bo imela večje liste.
V prodajalnah jo včasih narobe označijo, in sicer kot monstera obliqua – a možnost, da naletite na pravo obliquo, je zelo, zelo majhna, kajti to je zelo redka rastlina, če pa je že prava obliqua, potem bo cena vrtoglave visoka. Brez skrbi, adansonii je načeloma zelo prijazna do vaše denarnice.
Svetloba
Te rastline v naravi rastejo pod pokrovom velikih dreves, zato najbolje uspevajo na posredni sončni svetlobi. Če je neposredna sončna svetloba neizogibna, pa izpostavljenost omejite na le dve do tri ure jutranjega sonca.
Prst
Ta rastlina najbolje uspeva v zračni prsti, kjer voda lepo odteka, zelo primerna je mešanica perlita, kakovostne prsti, lubja in šote.
Voda
Preden znova zalijete rastlino, naredite test s prstom: prst do dveh členkov potisnite v zemljo, da vidite, kako mokra ali suha je. Če je prst skoraj suha, jo zalijte. Ne dovolite, da se zemlja popolnoma izsuši, po drugi strani pa ni dobro, da so korenine v premočeni prsti.
Temperatura in vlažnost
Ta monstera ima rada vlago, ker so to rastline iz džungle, ki uspevajo ob zelo visoki vlažnosti in visokih temperaturah. Čim bolje boste posnemali naravne pogoje rastline, tem lepše bo rasla. Temperatura naj ne pade pod 16 stopinj.
Gnojilo
Ko rastlino presadite, poskrbite, da bo prst kakovostna, tako ne bo treba takoj gnojiti, ker pa ima rastlina v rastni dobi zelo veliko potrebo po nutrientih, jo pogosto gnojite. Če v zimskim času preneha rasti, prenehajte tudi z gnojenjem.
Presajanje
V naravi so te rastline plezalke. Sicer jih lahko imate kot viseče rastline, toda če si želite velike liste, potem ji dovolite, da pleza. Po potrebi jo presadite, ko opazite, da ji korenine silijo iz lončka – ne presajajte je v prevelike lonce.
Razmnoževanje
Razmnožujemo jo s potaknjenci– odrezana stebla za nekaj tednov postavimo v vodo. Ko se pojavi močna mreža korenin, potaknjence posadite v lončke. Včasih lahko traja nekaj časa, da se novi potaknjenci ukoreninijo, zato bodite potrpežljivi in jih hranite v vlažnem, toplem prostoru.
Strupenost
M. adansonii je zaradi svojih netopnih kalcijevih oksalatov zmerno strupena za mačke in pse. Pri hišnih ljubljenčkih lahko povzroči otekanje, bruhanje ali pekoč občutek, zato previdno.
Dominvrt e-novice
Vir: thespruce
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV