Dominvrt.si
Jesen je tu in grabimo listje!

Jesenska opravila v vrtu

Nevenka Breznik
02. 11. 2010 07.00
0

Jesen nam je prinesla obilo zadovoljstva nad dobrim pridelkom. Še pred zimo pa nas poleg spravila pridelka čaka priprava zemlje za naslednjo rastno sezono. Strokovnjakinja Kluba Gaia, Nevenka Breznik svetuje, da naj občutljive rastline zaščitimo pred mrazom, sadna drevesa pa pred škodljivci.

Pridelke z vrta spravljamo le v lepem vremenu, saj morajo biti vrtnine suhe.

Zelenjavni vrt

V zelenjavnem vrtu je oktobra čas za spravilo pridelkov.  Na vrtu ostanejo nepokrite le tiste rastline, ki dobro prenšajo zimske temperature (npr. brstični ohrovt). Zimsko solato pokrijemo s plastičnim tunelom. Pozno jeseni se na njen lahko pojavi plesen, zato jo preventivno še enkrat poškropimo z naravnim varovalnim sredstvom na osnovi sojinega lecitina.

Zelenjavo na vrtu pokrijmo, da jo zaščitimo pred slano
Zelenjavo na vrtu pokrijmo, da jo zaščitimo pred slano FOTO: arhiv Kluba Gaia

Pozno korenje, zeleno in rdečo peso pa pustimo v zemlji do mraza. Če imamo na gredicah posajen radič witloof, mu odrežemo zelenje do mladih listov, ki rastejo v sredini, in korenine pospravimo v hladno klet ali drug primeren prostor. Tam bodo počakale do zaćetka siljenja.

Gredice, ki smo jih izpraznili, pripravimo na naslednjo rastno sezono. S pridelkom smo pobrali tudi precej organske snovi, zato jo je zdaj potrebno nadomestiti. Gredice prekopljemo ali prerahljamo brez obračanja in po površini potresemo 100% organsko gnojilo v obliki pelet, ki zelo dolgo deluje (do 6 mesecev). Na vrhu potresemo še tanko plast prsti. Težko zemljo v suhem vremenu prekopljemo in ji primešamo kamninsko moko za rahljanje tal, kislim tlem pa dodamo še sredstvo s kalcijem.

Zelišča

Pred mrazom pospravimo rožmarin in lovor, medtem ko lahko timijan, žajbelj, pelin in drobnjak prezimijo na prostem.

Pripravimo škropivo z bakrenim prirpavkom ...
Pripravimo škropivo z bakrenim prirpavkom ... FOTO: arhiv Kluba Gaia

Sadni vrt

Tudi v sadovnjaku pobiramo še zadnje dozorele plodove, obenem pa sadimo nova sadna drevesa. Pred sajenjem dobro premislimo, kje je primerno mesto za posamezno sadno vrsto, pri tem pa upoštevamo zlasti mikroklimo in opraševalne odnose med rastlinami. Jablane, npr. so samoneoplodne, zato vedno sadimo dve ali tri različne sorte skupaj.

Našim sadnim drevesom postopoma odpadajo listi. Ko odpade polovica listja, drevesa poškropimo z bakrenim pripravkom in jih tako zaščitimo proti različnim glivičnim boleznim, kot so npr. škrlup, monilija, breskova kodravost...

... in z njim preženimo škodljivce s sadnega drevja.
... in z njim preženimo škodljivce s sadnega drevja. FOTO: arhiv Kluba Gaia

Ko v novembru odpade še zadnji list, škropljenje ponovimo, obenem pa jih zaščitimo še proti škodljivcem. Tem je potrebno preprečiti prezimovanje na sadnem drevju. Njihovo najljubše skrivališče je toplo zavetje mahov in lišajev, zato bomo najprej odstranili te. Letos bomo imeli najbrž malo več dela, saj so se v vlažnem poletju pojavili tudi tam, kjer jih ponavadi ni. Previdno in natančno ostrgamo deblo, nato pa drevesa do prvih vej premažemo z naravnim belim zaščitnim premazom. Premaz prepreči, da bi se ti mahovi in lišaji ponovno pojavili, sadno drevje pa zaščiti tudi pred nihanji temperature in morebitno pozebo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860