Na hitro bi lahko našteli nekaj najbolj očitnih mest in dejstev, ki nas v kuhinji najbolj ovirajo ali predstavljajo največjo nevarnost za starostnika:
► posoda in živila so spravljeni previsoko ali prenizko v omaricah;
► ker posode ne dosežemo, plezamo na stol ali lestev, ali moramo poklekniti;
► plinski štedilnik je pogosto vir nesreč v kuhinji – gorilnik pozabimo prižgan, ko odmaknemo kozico, s širokim rokavom se zataknemo, v zmedenosti postavljamo na ogenj reči, ki se lahko vnamejo. To so bodisi krpe, deske ali celo plastična posoda;
► neprimerno in preslabo osvetljena delovna površina ali ves prostor,
► pripravo hrane opravljamo stoje, kar nas utruja.
Poleg vsega naštetega se mnogi starejši težko odrečejo še nečemu, in to je kurjenju štedilnika na drva. Ste se kdaj vprašali, koliko dela je resnično vloženega v kurjenje? Priprava in nošenje drv, čiščenje pepela, kurjenje in vzdrževanje ognja. Pri tem pa je jasno, da lahko pride do nesreče pri kurjenju in zastrupitve z ogljikovim monoksidom. Se pa vprašamo ali je dovolj, da je nameščen obvezen javljalnik strupenega plina ali požarni senzor, če ni nikogar, ki bi se v primeru sprožitve odzval? V tem primeru dobi svojo vlogo sodobna tehnologija napredne povezave javljalnika na ustrezno službo, k sorodnikom, morda tudi k sosedom. Tudi nošnja drv in kurjenje postaneta za oslabelo osebo prezahtevni opravili. Vsekakor je dobrodošla pomoč mlajših v družini ali pa razmislek, kako bi ustrezneje prostor ogrevali na manj nevaren način.
Na zgornja vprašanja pa si lahko sami ali z domačimi poiščemo odgovore na poceni in enostaven način:
► v omaricah posodo in živila prestavimo na višino, ki nam ustreza, ne previsoko in ne prenizko;
► nikoli ne plezajmo na stol in na lestev;
► velja razmisliti o menjavi plinskega štedilnika za indukcijsko ali navadno električno steklokeramično kuhalno ploščo. Ravnanje z njo naj bo preprosto;
► poskrbimo za dobro osvetlitev delovnega pulta z namestitvijo luči pod omarice;
► poskusimo nekaj dela opraviti sede, ob mizi. Ob prenovi se odpovejmo eni spodnji omarici in namesto nje postavimo udoben stol nastavljive višine, na katerem lahko pripravljamo hrano.
Če se lotimo prenove in menjave kuhinjskega pohištva, ne pozabimo na to, da nas gladke, sijajne površine lahko motijo in tudi zaslepijo. Izberimo nesijajne površine, kontrastno razliko med barvo pulta in omaricami zaradi boljše vidnosti. Ne izberimo črnega ali temnega pulta, saj postanejo stvari na pultu manj vidne. Tudi višino pulta prilagodi svoji višini. Površine omaric naj bodo gladke, da imamo manj dela s čiščenjem. Predvsem pa se resnično vprašajmo ali še potrebujemo vso posodo in polne omarice porcelana in steklovine. S preprostejšim kuhanjem se lahko zmanjša tudi vsebina omaric.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV