Dominvrt.si
Krškopoljski prašič   svinji na paši (Foto V. Rezar)

Tudi Slovenci imamo svojega

Ma.K.
25. 10. 2021 09.37
0

Z besedo tradicija ljudje največkrat povezujemo običaje in navade, a v to kategorijo sodijo tudi živali in rastline, ki so se razvile ali udomačile na nekem lokalnem območju in ljudem skozi čas omogočale preživetje. Še danes lahko z malo truda in pametno izbiro na trgovskih policah brez težav preživimo z mlečnimi izdelki bovške ovce, mesninami cikastega goveda, salamami krško-poljskega prašiča ter solato iz ajdove kaše sorte Darja, ki jo zabelimo z bučnim oljem slovenska golica. Vse našteto so dobrote avtohtonih in tradicionalnih slovenskih pasem in sort, po katerih bi morali pogosteje posegati – ker imamo radi domače. Ste denimo vedeli, daso bile prve kranjske klobase narejene prav iz mesa krško-poljskega prašiča?

Tradicija je prenos načina dela, običajev, navad in obnašanja na mlajše generacije. Je nekaj, kar se je ustalilo v življenju kake skupnosti s prenašanjem iz roda v rod. Prenaša se lahko ustno ali pisno, z njo pa nekaj skupina ljudi postane kultura. Čeprav je Slovenija v primerjavi z večino evropskih držav zelo majhna, se ponaša z bogato tradicijo, ki se je uspela ohraniti kljub številnim spremembam skozi čas. Ob tem je naša deželica še ena najbolj raznolikih držav na svetu, ki na relativno majhni površini nudi toliko, kot kakšna druga država ne premore na večstotisoč kvadratnih kilometrih. Od Obale do Prekmurja so denimo le tri ure vožnje, na poti pa boste srečali tako bučanje valov kot tudi prelepe vršace, stare kmetije in prostrana polja, okrašena z delom pridnih in marljivih rok. 

Del slovenske kulture in tradicije pa niso samo ljudje, temveč tudi živali in rastline, ki z nami živijo skozi čas in nam zagotavljajo vsakdanji kruh. V Sloveniji domuje 13 avtohtonih in 14 tradicionalnih živalskih pasem, obenem pa še 41 avtohtonih in 18 tradicionalnih rastlinskih vrst. To, da je neka pasma živali avtohtona, pomeni, da je nastala na območju naše države, medtem ko so tradicionalne tiste tujerodne pasme domačih živali, ki so v Sloveniji pod rejskim in selekcijskim nadzorom že najmanj 30 let. Če poenostavimo: avtohtone pasme so domorodci, medtem ko so tradicionalne k nam 'priženjeni' in v celoti asimilirani tujci. Med najbolj znane domorodce zagotovo sodi avtohtoni krško-poljski prašič, napol divja pasma, ki so jo na Dolenjskem nekoč pasli po gozdovih in jo zato, ker se je vračala za pastirji na dom, tudi udomačili. Prav tako avtohtoni so vsem dobro znani lipicanci in pa morda malo manj znana bovška ovca in cikasto govedo. Med tradicionalnimi pasmami pa ne moremo mimo rjave kokoši, srnaste in sanske koze ter rjavega goveda.

Talenti tedna v Mercatorju
Talenti tedna v Mercatorju FOTO: Arhiv naročnika

Pri rastlinah je razvrstitev nekoliko kompleksnejša: avtohtone sorte so nastale iz avtohtonega izvornega genetskega materiala in niso bile načrtno žlahtnjene. Gre za sorte, ki jih na našem ozemlju pridelujemo in vzdržujemo, odkar pomnimo, skupaj z njihovim semenskim materialom. V to kategorijo, denimo, sodijo buča slovenska golica, pa ajda sorte Darja in različne vrste trt, kot sta žametovka in rebula. Sorte, ki so bile kdaj požlahtnjene iz avtohtonega slovenskega izvornega genetskega materiala ali pri katerih ta material prevladuje, sodijo v skupino domačih sort. Udomačene tuje sorte pa so starejše sorte tujega porekla, ki jih na našem ozemlju pridelujemo že več kot 30 let, pri vinski trti in sadnih rastlinah pa več kot 50 let, in so dobro prilagojene našim pridelovalnim razmeram. 

Naj gre za živali ali rastline, avtohtone, tradicionalne, domače in udomačene sorte so preživele, ker so bile deležne spoštovanja, odnosa in nege. Na nas je, da ta trend nadaljujemo in ga predamo našim zanamcem. Svojo zgodbo namreč vedno pišemo sami in tako je samo od nas odvisno, v katero smer bo vodila. Tega se zelo dobro zavedajo tudi talenti šova Slovenija ima talent, ki bi jih prav tako lahko razdelili na več skupin: nekateri so avtohtoni, kleni Slovenci, ki na odru skozi petje ali ples predstavljajo našo tradicijo, spet drugi, ki bi jih morda lahko umestili v kategorijo tradicionalnih, predstavljajo kulturo bivše skupne države, tretji so udomačeni tujci, ki so bodisi zares uspešno asmilirani tujci ali pa samo Slovenci, ki jim je blizu tuja kultura. 

No, je pa prav posebne sorte talent voditelj Sašo Stare, ki ima poleg spodbujanja tekmovalcev in nagajanja sovoditelju Petru Polesu to sezono še eno prav posebno nalogo: vsako nedeljo namreč predstavi Talente tedna, kupone ugodnosti na Mercatorjevi aplikaciji Moj M, v katero se prijavite s Pika kartico, nato pa vsak teden spremljate aktualne tedenske kupone Talenti tedna, ki prinašajo številne popuste v obliki kuponov ugodnosti. Če boste do 8. 1. 2022 unovčili vsaj 5 kuponov se vam bo v aplikaciji prikazal gumb »Sodeluj v nagradni igri«, s klikom na katerega potrdite sodelovanje v žrebanju za bogate nagrade. V kolikor pa najkasneje do 8. 1. 2022 unovčite 10 ali 11 kuponov s popustom Talenti tedna, boste prejeli KUPON PRESENEČENJA, ki ga boste lahko unovčili v januarju 2022.

Ta teden vas tako v aplikaciji Moj M pričakuje kupon za 30-odstotni popust na izdelek iz linije Radi imamo domače po izbiri. Gre za izdelke, ki so v Mercatorjevih prodajalnah po vsej Sloveniji umeščeni na posebne stojnice in police, označene z rdečim srčkom. Ponudba obsega pestro izbiro pristnih domačih izdelkov lokalnih kmetij in zadrug. Nabor izdelkov na policah, označenih z rdečimi srci, se razlikuje od trgovine do trgovine, saj pri umeščanju v asortima sledijo načelu lokalnosti. Izbirate lahko med bogato ponudbo mesnin, mleka in mlečnih izdelkov, sokov, vin, testenin, kaš, sladkega programa, sezonskega sadja in zelenjave ter ostalih dobrot skrbnih slovenskih pridelovalcev. Med njimi je tudi veliko izdelkov avtohtonih in tradicionalnih živalskih ter rastlinskih vrst, z izbiro katerih boste pomembno prispevali k večji biotski raznovrstnosti na slovenskem podeželju. 

Sponzorirana objava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836