Potem ko je nedavno v javnost prišla vsebina Pravilnika o učinkoviti rabi energije, ki je bil sprejet v začetku maja 2022, veljati pa naj bi začel z letom 2025, je marsikoga zaskrbel predvsem člen o prepovedi vgradnje in uporabe bojlerjev. Zaradi ogorčenja javnosti so z ministrstva sicer sporočili, da bodo omenjeni člen še nekoliko predelali, kaj točno čaka lastnike bojlerjev, pa še ni povsem znano. V kolikor se vaš bojler v kratkem namerava 'posloviti', je povsem na mestu vprašanje, ali boste sploh lahko kupili novega.
Koliko je življenjska doba bojlerja?
Življenjsko dobo bojlerja je težko napovedati, a po grobi oceni bi ta ob rednem vzdrževanju zdržal tudi 10 in več let.
Hladna voda
Najbolj očiten znak pri klasičnem bojlerju, ki deluje tako, da segreva vodo v komori, dokler ni pripravljena za uporabo, je ta, da voda ni več tako vroča, kot bi morala biti, ali pa je le-te premalo. V večini gospodinjstev imajo grelniki z rezervoarjem dovolj vode za več članov gospodinjstva. Če ugotovite, da ni dovolj tople vode, da bi napolnili eno kopalno kad, je to znak, ki napoveduje težave.
Puščanje vode
Ko voda teče v in iz bojlerja, obstaja več možnosti za puščanje – vključno z razbremenilnim ventilom za temperaturo in tlak (TP) in cevmi okoli grelnika vode. Sčasoma se lahko ventili in povezave zrahljajo, kar lahko privede do kapljanja vode ali nabiranja okoli rezervoarja.
Čudni zvoki
Bojler, ki oddaja nenavadne zvoke, se bo zelo verjetno v kratkem pokvaril. Ti zvoki lahko vključujejo pokanje, udarce ter drugo čudno ropotanje. Hrup je običajno posledica kopičenja usedlin na dnu rezervoarja, kar lahko povzroči pregrevanje enote in sčasoma odpoved.
Razbarvana ali rjava voda
Če začnete opažati, da je vaša vroča voda rumena, razbarvana ali druge nenavadne barve, je to znak, da v rezervoarju vašega bojlerja začenja odpovedovati anodna palica. Ta je odgovorna za zaščito notranjosti rezervoarja pred korozijo, če se pokvari, pa je samo še vprašanje časa, kdaj bo sam rezervoar znotraj začel rjaveti.
Višji račun za elektriko
Kopičenje vodnega kamna v bojlerju s časom zmanjšuje njegovo energijsko učinkovitost. Razlog je v tem, da se na dnu naberejo minerali, kar oteži enakomeren prenos toplote po rezervoarju. To lahko privede do tega, da bojler ne bo deloval tako učinkovito, kot je nekoč.
Če opazite višje račune za energijo, je to lahko znak, da vaš grelnik vode ni več tako učinkovit, kot je bil nekoč in potrebuje najmanj čiščenje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV