Mnogi pohištvo avtomatsko razporedijo ob stenah. To je lahko edina možna izbira, ko je prostor majhen, ne pa tudi, ko je večji. Morda so v dnevni sobi kavč, fotelji in kavna mizica lahko v sredini prostora. Za kavčem so lahko police, večje sobne rastline, talno svetilo ...
Kadar je soba večja, jo je običajno treba razdeliti na več delov. Ni vam treba postavljati nikakršnih španskih sten ali drugih pregrad. Najprej morate ugotoviti, kako boste uporabljali prostor. Boste v dnevni sobi denimo gledali televizijo, brali in gostili prijatelje ter sorodnike? V tem primeru uredite tri različne kotičke, kot bi urejali tri ločene prostore.
V dnevnem prostoru je velikokrat tudi jedilnica. Velja isti nasvet. Čeprav je soba ena, uredite jedilnico, kot da je v drugem prostoru. Vendar pri izbiri opreme in dekoracije še vedno sledite eni rdeči niti, saj je realno prostor še vedno eden. Prav tako posamezne dele lahko uredite z mislijo, da ne bodo vedno ostali povsem ločeni. Kadar je gostov veliko, boste morda h kavču primaknili stole, ki so ob jedilni mizi.
Pri opremljanju je pomembno razmisliti o svojem načinu življenja. Če nikoli nimate veliko gostov, ni treba imeti veliko več sedežev, kot jih vsakodnevno potrebujete. Če radi ob branju pijete kavo, imejte blizu mizico, kamor jo lahko odložite. Če berete zvečer, si namestite dobro luč. Samo vi veste, kaj zares potrebujete.
V manjši sobi morate najti način, da vanjo umestite vse, kar potrebujete, hkrati morate poskrbeti, da je med pohištvom dovolj prostora, da se lahko premikate, ne da bi se ob kaj zadevali ali se mimo česa s težavo prebijali. Najprej prepoznajte nujne kose in se za dodatne odločite le, če ostane dovolj prostora. A zavedajte se, da dom potrebuje tudi praznino, ne le opremo. Tudi prazen prostor je pomemben za doseganje dobrega počutja. V majhnih prostorih sicer bolj izkoristite stene – namesto talnega svetila uporabite stensko, namestite police ... Prav tako je mogoče izbrati ožje, toda višje pohištvo.
Velikokrat pri opremljanju ljudje ne vedo, da bi morali loviti ravnovesje. Če imate denimo le nizko pohištvo, je v zgornjem delu prostora enostavno premalo "teže". Nekateri pa večje pohištvo postavijo le v en del sobe. Ko opremljate, morate biti pozorni, da vse, kar imate, razporejate uravnoteženo. Sicer boste dobili občutek, da nekaj ni, kot bi moralo biti. Uravnoteženost ne pomeni simetričnosti. Če je kavč v enem delu prostora, ni treba, da je v drugem še en kavč. Lahko pa sta dva fotelja ali masivnejši predalnik z večjo televizijo.
Ko se lotite opremljanja, začnite s kosi, ki so največji in najpomembnejši. V spalnici sta to običajno postelja in garderobna omara. Ugotovite, kam vse lahko ta kosa postavite. Nato med vsemi možnosti izberite eno. Toda vsekakor si sprva vzemite čas za premislek, kaj vse je mogoče. Vsak prostor je drugačen in treba je pogledati, kakšne možnosti ponuja.
Nato ne pozabite določiti osrednje točke. To je del prostora, ki bi moral najprej pritegniti pogled, kar dejansko ustvari okolje, ki je pomirjujoče in harmonično. Če bi pogled tistega, ki vstopi, hkrati povleklo na tri različne strani, bi ga zabolela glava. Osrednja točka je običajno mesto večjega kosa pohištva, ni pa treba, da je to največje (denimo garderobna omara). V dnevni sobi je lahko osrednja točka že omenjeni masivnejši predalnik z večjo televizijo. V tem primeru ta del prostora izdatneje dekorirajte. Ne naredite nasprotne napake. Noben prostor ne sme biti brez osrednje točke. V manjši jedilnici, kjer so praktično le miza in stoli, lahko osrednjo točko pomeni lestenec.
Preberite še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV