Običajna čistila omogočajo, da se tudi najbolj trdovratni madeži razgradijo v zelo kratkem času. Obstaja zelo dober in ne tako nedolžen razlog, zakaj je tako. Ta sredstva namreč vsebujejo sestavine, ki so zelo jedke. Pogosta sestavina tovrstnih čistilnih sredstev so alkalije, kot je natrijev hidroksid. Res je, da so tovrstne spojine zelo učinkovite, a so hkrati precej nevarne za naše zdravje. V stiku s kožo ali očmi lahko povzročijo opekline, če pa so v vašem gospodinjstvu majhni otroci, se jim je najbolje popolnoma izogniti.
Pečico čistite sproti
Znan rek pravi, da je bolje preprečiti kot zdraviti. Enako velja v primeru čiščenja pečice. Če boste pečico po vsaki uporabi obrisali z vlažno krpo, lahko preprečite nastajanje zažganih oblog, ki jih je kasneje zelo težko očistiti. Seveda pa bodite vedno pazljivi, da pečico čistite takrat, ko se ta že popolnoma ohladi.
Od časa do časa pa vsaka pečica potrebuje nekoliko bolj temeljito čiščenje
Če je vaša pečica potrebna temeljitega čiščenja, priporočamo naravne izdelke, narejene iz sestavin, ki jih imate verjetno doma.
Sestavine, ki jih najdemo v vsakem gospodinjstvu
Sestavine, kot so soda bikarbona, limonin sok in kis, so odlične za izdelavo nestrupenega čistila. Poleg tega vemo, da kvalitetna in učinkovita čistila niso ravno poceni, zato boste z izdelki, ki jih skoraj zagotovo najdemo v vsakem gospodinjstvu, prihranili kar nekaj denarja.
Ključni razlog pa je zagotovo ta, da ne vsebujejo nobenih škodljivih kemikalij, ki bi škodovale zdravju.
Trdovratni madeži na steklu
Če ste že kdaj poskusili počistiti pečico, potem veste, da se najtrdovratnejši madeži naberejo ravno na notranjem steklu vrat pečice. Za kristalno čisto steklo pripravite pasto, tako da zmešate sodo bikarbono in limonin sok. Vtrite jo na steklo ter pustite delovati približno pol ure, nato pa dobro zdrgnite. Po tem postopku mora biti steklo kristalno čisto.
Neprijetne vonjave
Za odstranitev neprijetnih vonjav iz pečice pekač do polovice napolnite z vodo in dodajte sveže iztisnjen limonin sok. Posodo postavite v pečico, ogreto na 250 stopinj Celzija, in pustite vreti približno pol ure.
Poleg tega, da bo vaša pečica potem dišala po svežem, bodo naravna olja citrusov zmehčala obloge v pečici in tako olajšala dodatno čiščenje.
Zažgane obloge
Če se vam je jed zažgala, na dno pečice potresite nekaj sode bikarbone in nato poškropite z malo vode. Pustite čez noč in naslednji dan le obrišite z gobo. Če po tem še vedno ostajajo obloge, postopek ponovite, vendar namesto z vodo popršite s kisom.
Funkcija pirolize
Nazadnje, če ima vaša pečica funkcijo pirolize (samodejnega čiščenja), se ne bojte uporabiti te možnosti, če nobena druga metoda ne pomaga. Upoštevajte pa, da ta funkcija povzroča veliko porabo energije, kar ima neželene učinke na podnebje in okolje, zato jo izberite le občasno.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV