
Prednost posode s prevleko proti prijemanju, naj bo teflonska, keramična ali marmorna, je, da v njej lahko pripravljamo hrano brez dodatne maščobe, po uporabi pa se hrana ne prime nanjo in čiščenje je veliko bolj preprosto.
Da bo zdržala čim dlje, je dobro upoštevati nekaj pravil. Delate tudi vi katero izmed pogosti napak?
Hrano pripravljate na visokih temperaturah
Pregrevanje ponve na najvišji temperaturi lahko povzroči, da teflon popoka, zmanjša se tudi učinkovitost kuhanja. Hrana se lahko zažge in zato je bolje, da vzdržujete srednjo jakost ognja. Temperatura se bo po ponvi enakomerno razporedila. Hrane tako ne boste zažgali, ampak jo primerno skuhali oziroma spekli. Na ta način bo tudi dela s čiščenjem še manj kot sicer.
Nekatere ponve imajo tudi na sredini označen rdeč krogec, ki pokaže, kdaj je temperatura primerna za pečenje.
Uporabljate kovinski pribor za kuhanje
Ko uporabljate posodo s prevleko proti prijemanju, se v velikem loku ognite kovinskega pribora za kuhanje, predvsem pa nikoli, ampak res nikoli ne režite z nožem hrane v takšni posodi. Ko enkrat opraskate prevleko, je posoda trajno poškodovana. V primeru, da je popokana, spraskana ali se lušči prevleka iz emajla, bakra ali teflona, takšno posodo zavrzite.
Zlagate posodo drugo na drugo
Tudi vi ponve zložite manjšo v večjo, da zavzamejo manj prostora? Če imate posodo s prevleko proti prijemanju, tvegate, da z dnom manjše posode poškodujete notranjost večje. Raje zato, če je le mogoče, ponve obesite na klinčke na steno, drugo poleg druge. Lahko jih tudi položite vsako posebej na vrh kupa drugih loncev.
Če jih zlagate drugo v drugo, potem dajte vmes vsaj papirnato brisačko ali prtiček, da zaščitite ponve pred morebitnimi odrgninami in krušenjem.

Čiščenje
Najslabše, kar lahko naredite, je, da posodo s prevleko proti prijemanju operete na roke z detergentom in gobico. Vsakič, ko boste to storili, boste rahlo poškodovali vrhnjo plast in sčasoma jo boste povsem poškodovali. Če je na sredini ponve indikator toplote, ta ne bo več deloval.
Posodo raje namočite v topli vodi, v katero kanete nekaj kapljic detergenta, nato pa s posode nežno obrišite ostanke z mehko krpico, splaknite in obrišite do suhega. Tako boste odstranili tudi ostanke maščobe in prevleka bo ostala nepoškodovana. Ponev lahko tudi le obrišete s papirno brisačko. Načeloma boste odstranili vso umazanijo, lahko pa še kaj ostane na ponvi in to se vam ob prihodnji uporabi lahko zažge.

Pomivalni stroj
Uporabi pomivalnega stroja se raje izognite. Tudi ne uporabljajte prevelike količine detergenta, ko posodo pomivate na roke. Počasi lahko poškodujejo vrhnjo plast, če je na ponvi kakšna praskica, pa bo začela rjaveti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV