Dominvrt.si

fasadni

Preverite, kako kakovostno je izvedena vaša fasada

Fasada je element, ki ga na hiši zagotovo najprej opazimo, vendar pa ta še zdaleč nima samo estetske funkcije. Pod plastjo barve se namreč skriva izolacija, ki preprečuje prevelike energetske izgube in znižuje stroške ogrevanja in hlajenja. Vse to seveda pod pogojem, da je narejena kakovostno.

To je fasadni sistem, ki kljubuje ekstremnim vremenskim pojavom!

Vse večje število ekstremnih vremenskih pojavov, kot so neurja, močan veter, toča in visoka temperaturna nihanja, postavljajo stavbe in njihove fasade na preizkušnjo.

Kako do boljše fasade po nižji ceni

Pri izdelavi fasade na kakovost le-te vpliva mnogo dejavnikov. Eden od poglavitnih je vrsta uporabljenih materialov. Nezanemarljiva pa sta tudi kakovost in način izvedbe. Z boljšimi materiali in natančno izvedbo, skladno z zahtevami materialov, lahko fasada traja dlje v smislu funkcionalnosti in videza.

Se okna rosijo? Tako lahko to preprečite!

V mrzlih jesenskih in zimskih jutrih pogosto opazimo, da se na notranji strani okenskega stekla v našem domu nabirajo drobne vodne kapljice. Za kakšen pojav gre, kaj povzroča in kako ga lahko preprečimo?

Kaj pomeni, da je fasada kakovostna?

Marsikdo misli, da je fasada le izraz za zunanjo barvo hiše ali stanovanjskega objekta. Fasada je zunanja arhitektonska stran zgradbe, dejanska zunanja stena, katero ločimo po zgradbi, materialu in konstrukciji in je mnogo več kot le barva zunanje stene bivanjskega objekta. Je ogledalo, obleka in prvi stik doma z okoljem, v katerem prebivamo, pomembno pa je tudi, da se zavedamo, da predstavlja pomemben vidik toplotnega udobja.

Fasada: kaj je zares pomembno?

Dom ima pomembno vlogo v našem življenju, zato ni vseeno, kako skrbimo zanj, pa najsi bodo to notranji prostori ali njegova zunanja podoba. Izbira fasade je prav gotovo ena pomembnejših odločitev, saj z njo lahko polepšamo svoj dom, poskrbimo za boljše počutje v svojih prostorih, za piko na i pa še prihranimo, a le, če se odločimo za pravo.

To je ključno pri prenovi doma

Dom je osrednji del našega življenja, zato je še kako pomembno, kako se v njem počutimo. Na to lahko vpliva ogromno dejavnikov – ne samo to, kako so videti naši notranji prostori, ampak je pomemben tudi prvi vtis – fasada. Če se odločamo za prenovo svojega doma, ga želimo polepšati, osvežiti in tudi kaj prihraniti na dolgi rok, je dobro vedeti, da igra izbira dobre, kakovostne in lepe fasade pri tem ključno vlogo. Več o tem pa v nadaljevanju.

Ustvarite zdrave in ugodne bivalne pogoje 

Pred nami so deževni dnevi, jesen že trka na vrata, za vogalom se skriva zima, še malo in bomo znova začeli z ogrevanjem, ki nikakor ni majhen strošek. Poglejte, kako lahko zmanjšate stroške.

To je najboljša izbira za vaš dom

Da bi v osrčju našega doma zagotovili optimalno toplotno ugodje, da nas pozimi ne bi zeblo in nam poleti ne bi bilo prevroče, je treba zgradbo ustrezno izolirati. Kdaj se je smiselno odločiti za izvedbo toplotnoizolativnega sistema na zunanji strani sten in kdaj na notranji?

Sedaj je pravi čas!

Ko govorimo o fasadi določene stavbe, bi lahko rekli, da na nek način govorimo o njenem obrazu. Ta združuje tako estetski kot funkcionalni vidik, in bolj kot se ta dopolnjujeta, bolj kakovosten je naš dom. Da pa bi to sinergijo skozi desetletja vzdrževali, moramo kdaj pa kdaj na fasadnem pasu opraviti tudi določene posege. In kdaj je za to najbolj primeren čas?

Razmišljate o novi fasadi?

Zbledela ali od smoga obarvana ter dotrajana fasada brez ali z minimalno izolacijo ne kazi le zunanjega izgleda hiše, ampak negativno vpliva tudi na samo udobje bivanja. Poleg tega je eden največjih krivcev za astronomske stroške predvsem v zimskih mesecih. Vgradnja kakovostnega in stavbi prilagojenega toplotnoizolacijskega fasadnega sistema je zato ključni korak do bivalnega udobja in prihrankov.

Ste vedeli? To bo najvišja evropska stavba!

Na obali Finskega zaliva v ruskem Sankt Peterburgu so zaključili konstruiranje 87-nadstropne stolpnice Lahkta centra. Veljala bo za najvišjo zgradbo v Rusiji in hkrati najvišjo v Evropi. Na svetovni lestvici grajenih vršacev pa se v nebo vzpenja na trinajstem mestu.

Pozor!

Za doseganje čim večje energetske učinkovitosti stavbe je toplotna izolacija ključnega pomena, predvsem toplotna izolacija zunanjega ovoja. Če ste torej v zaključni fazi gradnje hiše ali pa bi radi bodisi zaradi estetskega vidika bodisi zaradi toplotne zaščite obnovili fasado, si v nadaljevanju preberite, katere ključne dejavnike morate upoštevati pred končno odločitvijo.

Kako izbrati najustreznejšo barvo fasade

Na tržišču se je v zadnjih dveh desetletjih zamenjalo že več barvnih trendov. Trend naravnih tonov, ki je uveljavljen že zadnjih nekaj let, se nadaljuje tudi letos, predvsem v peščeno rjavih in pepelnato sivih odtenkih.

Fasada kot naložba

Ali ste vedeli, da kar 78% vse porabljene energije v gospodinjstvu porabimo za ogrevanje? In da največ toplote (kar 35%) »uide« skozi zidove? Varčevanje z energenti je vse bolj pomembna tema še posebej zato, ker je to pomembna postavka vsakega družinskega proračuna.

Spektakularen stanovanjski 'grad' jemlje dih

V kraju Lipnice nad Sázavou na češko-moravski meji se srečajo srednjeveške razvaline in sodobni gradovi v pokrajini, ki jemlje dih, ter dokazujejo, da se lahko zgodovinska lepota iz preteklosti odlično združi s sodobno arhitekturo.

Lastnik je s končnim rezultatom več kot zadovoljen

Tako pri gradnji nove hiše kot pri sanaciji obstoječega objekta je izbira strešne kritine ena najpomembnejših odločitev, zato je treba dobro premisliti, kateri material bomo izbrali, da nam bo streha dolgo in dobro služila. Tega se še kako zaveda mlad par iz okolice Slovenj Gradca, ki si je zaželel družinsko hišo v idiličnem okolju, po posvetu z arhitektom pa sta se odločila, da je glede na njune želje in potrebe aluminij idealna izbira.

Od kod mehurji na fasadi?

Bralec ima težavo: V večstanovanjski hiši v Ljubljani, ki smo ji pred devetimi leti obnovili fasado, so se na delu fasade pred nekaj leti na višini prvega nadstropja začele pojavljati poškodbe fasade, razpoke, kasneje mehurji. Lastniki stanovanj v tisti višini so po pregledu kopalnic zatrdili, da v njihovi višini ni kakih poškodb vodovodnih cevi. Poškodovano mesto pa se vztrajno širi in zdaj sega že do tal, tako da opazovalci, ki si to ogledujejo zdaj, trdijo, da gre za kapilarno vlago. Hiša pa na tistem mestu ima drenažo. Zanima me, ali je možno, da bi se sledovi kapilanre vlage lahko začeli takole širit od zgoraj navzdol? Ker imamo z vlago problem tudi na drugi strani hiše, pri vhodu, kjer drenaža verjetno ni pravilno urejena, me zanima tudi, ali nam lahko svetujete učinkovitega strokovnjaka, ki bi si ogledal celotno situacijo, ugotovil vzroke in trajnejše rešitve?

Če želite kakovostno streho nad glavo ...

Vsi si želimo kakovostno streho nad glavo, zato je v primeru pokrivanja ali prekrivanja hiše ali stanovanja še kako pomembno, da izberemo materiale, ki nam bodo služili vse življenje. Mednje zagotovo sodi tudi aluminij, saj je lahek, prilagodljiv, odporen na vremenske vplive ter izjemno kakovosten.

Energijsko odgovorna gradnja - Ukrepanje za jutri

Učinkovita energijska obnova stavbe lahko z Esalovimi izdelki močno zmanjša stroške ogrevanja in hlajenja ter s tem omogoča hiter povratek investicije.

Kdo nam riše svet?

Kdo so sodobni geniji, ki svojstveno rišejo zemeljske površine in jih materializirajo na dih jemajoč način? Mateja Katrašnik, u.d.i.a. in svetovalka za področje arhitekture pri mat-man.si nam je predstavila nekaj največjih sodobnih arhitekturnih velikanov.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860