Dominvrt.si
kapusnice

Kako vzgojiti zdrave sadike?

S.C.
24. 02. 2021 07.00
0

Pomlad je že skoraj tu in s tem tudi čas za delo na naših vrtičkih. Včasih je na naši zemlji raslo veliko zelja, ohrovta, cvetače, kolerabe, v zadnjih letih pa smo postali nekakšen 'solatni' narod.

Ker imajo kapusnice bogato prehransko vrednost, je prav, da jih posadite tudi vi. Našli jih boste za vsako gredico, za vsako njivo in za vsak okus. 

Kapusnice
Kapusnice FOTO: Profimedia

Sadike kapusnic

Semena so izbrana in čas je, da zavihamo rokave. Kapusnice – zgodnje zelje, zgodnja cvetača, kolerabica – lahko v ogrevanih zaprtih prostorih sejemo že zdaj ali v začetku marca. Oziroma odvisno od vremena - če je zunaj zelo hladno, je s setvijo bolje počakati. Kapusnice niso preveč občutljive na mraz in tudi mlade rastlinice dobro prenašajo nizke temperature, zato lahko sadike hitro vzgojimo tudi v neogrevanih, a zaščitenih prostorih, torej v rastlinjakih, plestenjakih, tunelih ali toplih gredah. Pri takšnih pogojih bodo morda res malo kasneje vzklile, a bodo sadike že od začetka utrjene, močne in odporne, pridelek pa bo kakšen teden ali dva 'zamudil'.

Semena bodo lepše in hitreje vzklila, če jih bomo nekaj ur pred setvijo namočili v zeliščne kopeli ali blage čaje iz rmana, kamilice, baldrijana in kopriv. Vsi dobro vplivajo na kalitev, poleg tega pa rman in kamilica razkužujeta, baldrijan pa greje.

V pomoč vam je lahko tudi naš setveni koledar, preverite tudi dobre in slabe sosede.

Kako torej vzgojiti zdrave sadike kapusnic?

Za vzgojo kapusnic je najbolje uporabiti tako imenovane platojčke, ki jih dobite v vsakem vrtnem centru, lahko pa se znajdete tudi drugače. Platojček napolnimo s kvalitetnim substratom, nežno potlačimo in zalijemo, razen v primeru, če je substrat že moker. Nato v vsako luknjico položimo po tri semena (ali dve) in ko ta vzklijejo, eno ali dve šibkejši rastlinici samo odščipšnemo, da ne poškodujemo lepih. Ko semena položimo v luknjice, jih na tanko prekrijemo s substratom in ponovno nežno potlačimo. Za konec platojček še prekrijemo s plastično folijo ali plastičnim oziroma steklenim pokrovom – s tem zadržimo vlago. In to je vsa umetnost!

Dobro je vedeti še ...

- Ker bomo te (bodoče) rastlinice postavili v neogrevan prostor, jih ni priporočljivo preveč zalivati. 
- Platojčki naj ne bodo direktno na tleh, raje pod njih namestimo kakšen stiropor ali drug izolator. V zelo hladnih dneh jih je pametno zaščititi z belo kopreno. 
- Cvetača in zelje nista preveč občutljiva na nizke temperature, tudi če te padejo pod ledišče, kolerabica pa hitreje pomrzne. 
- Čeprav je zunaj zelo hladno, platojčkov ni priporočljivo prenašati v tople prostore, saj jim bomo tam težko zagotovili ugodno okolje za rast in ne bodo dovolj odporne.

Če povzamemo, vzgoja lastnih sadik ni nobena umetnost, je pa opazovanje rasti rastlinic pravi balzam za dušo. Pobrskajte torej med starimi semeni ali nakupite nova in le veselo na delo.

Preberite še:

4 vrtnarski trendi, v katere se boste želeli poglobiti letos
Preberi še
4 vrtnarski trendi, v katere se boste želeli poglobiti letos


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698