Imate doma zelo okusen paradižnik in bi radi shranili semena za naslednjo sezono. Sicer lahko semena samo posušite in jih shranite, toda semena bodo bolj kaljiva, če jih boste pred sušenjem fermentirali. Poglejte kako:
1. Pobirajta zrele paradižnike
Ko paradižnik popolnoma zori, so tudi semena v njem popolnoma zrela. Izberite paradižnik iz rastline, ki je zdrava, bila dobro produktivna ter seveda – ima zelo okusne sadeže.
Ker se paradižnik samooprašuje s cvetovi, ki vsebujejo moške in ženske dele, in se večinoma oprašujejo sami. Če pa se zavzemate za ohranitev sorte, ne da bi se križala z drugo, se prepričajte, da je sorta oddaljena vsaj nekaj metrov od katere koli druge sorte paradižnika.
2. Iztisnite semena, uživajte v sadežu
Semena stisnite v prozoren stekleni kozarec, ki vam omogoča, da opazujete postopek in veste, kdaj je fermentacija semena končana.
3. Označite kozarce
Označite z imenom in datumom, tako ne boste zamešali sort ter koliko časa se semena fermentirajo.
4. Dodajte vodo in kozarec pokrijte
Zdaj, ko imate na dnu kozarca paradižnikova semena in kašo, dodajte enak del vode. Na primer, če imate 1/2 skodelice semen in ostankov paradižnika, mešanici dodajte 1/2 skodelice vode. Tako fermentacija omogoča ločevanje jasnih plasti zrelih in nezrelih semen. Kozarec pokrijte, kajti vinske mušice so navdušene nad takšnim 'posladkom'.
Kozarec pustite nekaj dni na kuhinjskem pultu ali na katerem koli drugem mestu, da se hitro spomnite nanj.
Naravno prisotne bakterije, ki obstajajo na vsem, bodo začele presnavljati sladkorje v vašem paradižniku, kar bo povzročilo premike v kozarcu. Membrana, ki obdaja vsako seme paradižnika, se bo v tem kislem okolju razgradila. Ko fermentacija napreduje, zrela semena padejo na dno, nezrela semena pa skupaj s celulozo plavajo na vrhu.
Fermentacija paradižnika traja od 3 do 5 dni, odvisno od temperature okolice. Fermentacija je v toplejših razmerah hitrejša od hladne, zato pričakujte manj časa v času poletja in daljši čas, ko se bliža jesen.
Ko je fermentacija končana, se bodo pojavile tri različne plasti. Na dnu boste našli gosto, zrelo, popolnoma zrelo seme. Na vrhu je svetlo, nezrelo seme in celuloza. Na sredini pa je plast večinoma čiste vode, ki je lahko rdečasta, rumenkasta ali oranžna - odvisno od barve paradižnike.
5. Ko se plasti ločijo, semena dobro operite
Odstranite zgornjo plast celuloze in nezrelih semen, pa tudi srednji sloj vode. Ko pridete do gostega, zrelega semena na dnu, v kozarec še enkrat dodajte nekaj centimetrov vode. Nadaljujte z odlivanjem in dolivanjem vode, dokler voda ni popolnoma čista.
6. Posušite
Pomembno je, da semena čim prej posušite. Tako seme ohrani svojo kakovost v prihodnjih sezonah. Semena zložite na papirnato brisačo ali katero koli drugo površino, ki omogoča pretok zraka z vseh straneh. Pustite jih na toplem mestu in zračnem mestu, zaščiteni naj bodo tudi pred neposredno sončno svetlobo. Če so semena zlepljena med seboj jih po kakem dnevu sušenja nežno ločite, da se bodo enakomerno posušili.
Za sušenje je en teden trden minimum, čeprav je dejanski čas lahko krajši ali daljši - odvisno od temperature okolja in vlage. Če se seme zlomi, ne upogne, je dovolj suho.
7. Semena hranite
Paradižnikova semena shranite kot katera koli druga semena, priporočamo papirnate vrečke ali kuvertice, hranite jih na suhem, ne pozabite napisati sorte in datuma pakiranja.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV