December in januar sta "tradicionalno" meseca, ko se zaradi pokanja petard in ognjemetov izgubi več živali. Te se namreč glasnih zvokov in svetlobnih učinkov močno prestrašijo in zbežijo. Zaradi pirotehničnih sredstev je okoli novega leta vsakič nekaj objav o pogrešanih psičkih. "Zlasti decembra, v tistih dneh, ko ljudje uporabljajo pirotehniko. Živali se prestrašijo, v stiski brezglavo pobegnejo, tekajo naokoli, se izgubijo. To jim niso poznani zvoki in večino spravijo v strah in psihološko stisko. Za žival je treba v teh časih poskrbeti. Najboljše je, da je v naši bližini. Tako se počuti še najbolj varno," pravijo v Društvu za zaščito živali Maribor.
Je pa bila uporaba pirotehničnih sredstev med letošnjimi prazniki precej redkejša, tudi zato, ker je vlada tik pred prazniki prepovedala prodajo in uporabo pirotehnike. Posledično se je to poznalo tudi na tem, da so v zavetiščih zaznali manj prijav o pogrešanih živalih. "Letos smo imeli samo en primer, ko so prijavili, da je prestrašen psiček pobegnil od doma zaradi pokanja. Na silvestrsko noč pa nismo imeli niti ene intervencije. Veseli nas, da se je zmanjšana uporaba pirotehničnih sredstev poznala na tem področju," je dejal Marko Ugrin iz Zavetišča za živali – Marjetica Koper.
Sicer pa nista le ta dva meseca tista, ko se izgubi več živali. Prav tako pirotehnika ni edini razlog za to, da se pes izgubi. Nedavno se je med lovom v gozdovih v okolici Pivke izgubila psička Rina. Kljub ovratnici z GPS-oddajnikom je niso mogli izslediti, saj je padla v 10 metrov globoko jamo. Našli so jo šele po dveh dneh. Na pomoč pri reševanju psičke so priskočili jamarski reševalci, ki so jo potegnili iz jame. K sreči med padcem ni utrpela poškodb.
Zgodba se je končala srečno. A žal ni vedno tako. Lastniki večkrat tudi po spletu iščejo svoje izgubljene štirinožce in celo sumijo, da je šlo za krajo. Na koncu pa se pogosto izkaže, da je žival med begom zbil avtomobil ali celo vlak, kot v nedavnem primeru francoskega buldoga. Včasih pa lastniki svoje živali najdejo tudi po več letih. Takšna je zgodba muce Šušu, na katero so spomnili v Zavetišču Ljubljana. Muca se je izgubila februarja 2015, lastniki pa so jo več let neumorno iskali. Po skoraj treh letih se je znašla v zavetišču in ker je bila čipirana, so lastnico hitro našli in ji muco vrnili.
V koprskem zavetišču za živali pravijo, da že vrsto let opažajo, da se največ živali izgubi poleti. "Takrat je vselej veliko zapuščenih mačjih mladičkov in izgubljenih psičkov. Pri mačkah je takrat sezona kotitev, pri psičkih pa sklepamo, da ljudje veliko več časa preživijo na prostem, prav tako je dan daljši. Vse to vpliva na ljudi, ki te psičke bodisi zagledajo bodisi jim pobegnejo in se malce dlje 'izgubljeno' sprehajajo," pravi Ugrin.
Kaj storiti, če se naš hišni ljubljenček izgubi?
"Ko lastnik izgubi žival, je ključno takojšnje ukrepanje. Po zakonu ste kot lastnik živali v roku treh dni od izgube dolžni pogrešano žival javiti pristojnemu azilu ali pristojni veterinarski organizaciji. Če tega ne storite, to po zakonu velja za namerno zapustitev živali," pravijo v Društvu za zaščito živali Maribor.
Če o pogrešani živali nemudoma obvestite pristojno zavetišče, se lahko izognete morebitnim stroškom. Ko namreč nekdo žival najde in o tem obvesti zavetišče, vas to takoj poveže z najditeljem. V tem primeru ni stroškov, ki denimo nastanejo, če gre zavetišče iskat žival in jo namesti v kletko azila. Zavetišča lahko tudi pomagajo pri iskanju živali s pomočjo družbenih medijev.
"Mi veliko uporabljamo Facebook, ki ima zelo dober doseg. Mogoče je obvestiti različne medije, nalepiti letake v bližnji okolici. Prav tako je treba v primeru, da je žival mikročipirana, obvestiti veterinarja, da je pogrešana," dodaja Ugrin iz koprskega zavetišča. Pri objavah je pomembno, da napišemo, kje smo izgubili žival, kontaktno številko in morebitno posebnost živali (na primer barvo ovratnice, posebnosti pri barvi ali vedenju), ter da priložimo fotografijo.
Če opazimo izgubljeno žival ...
"Vsem najditeljem predlagamo, da se najprej dobro prepričajo, da je žival v resnici zapuščena oziroma izgubljena. Naj preverijo okolico, ali je morda lastnik ali njihov dom kje v bližini. Če je žival prijazna in navajena človeške družbe, ne kaže znakov agresije in ni poškodovana, se ji lahko najditelj približa in preveri, ali ima obesek na ovratnici ali kaj podobnega. Lahko pa nas obvesti in samo počaka z njo do našega prihoda," svetuje Ugrin.
Če nam žival ne pusti, da bi se ji približali, je razdražena in napadalna, ji lahko s kakšnim priboljškom ali hrano poskusimo omejiti gibanje ali jo zvabiti v ograjen prostor. Nato pa takoj pokličemo zavetišče. "Poudarjamo, naj vse to najditelji počnejo samo, če je zagotovljena njihova lastna varnost. Sicer pa nas lahko samo pokličejo na brezplačno dežurno telefonsko številko in nam skušajo čim bolje opisati mikrolokacijo, kjer so opazili izgubljeno žival," pravijo v koprskem zavetišču.
"Če niste prepričani, katero zavetišče pokriva občino, v kateri se nahajate, vam bodo ta podatek podali na številki 112," pa poudarjajo v mariborskem društvu. Če v občini ni pristojnega zavetišča, je treba najdbo živali prijaviti na območni urad Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). O najdbi lahko obvestite tudi veterinarske ambulante ali društva za zaščito živali.
"In ne pozabite. Živali, ki jo najdete, ne morete kar tako obdržati in je ne smete še isti dan dati nekim ljudem 'v nov dom'. Zmeraj pomislite, da to žival nekje nekdo pogreša. Niso vse živali, ki se izgubijo, zavržene in zapuščene," poudarjajo v Društvu za zaščito živali Maribor.
V času pandemije povečano povpraševanje po živalih
Številni lastniki živali so se v času epidemije covida-19 še bolj povezali s svojimi hišnimi ljubljenčki. Živali so terapevtske, hkrati pa nas (predvsem psi) prisilijo v redno gibanje. V Združenem kraljestvu so od začetka pandemije opazili povečano povpraševanje po malih živalih, še posebej po psih. Povečano povpraševanje pa je žal privedlo tudi do številnih kraj psov na Otoku v lanskem letu. Pri nas evidence o kraji živali Policija ne vodi.
So pa v zavetiščih in društvih za zaščito živali opazili izrazito povečano povpraševanje po posvojitvah psov in mačk. "Klicev in sporočil v zvezi s posvojitvami je bilo kar veliko. Precej več kot leta poprej. Tole bi res lahko pripisali pandemiji, saj se je povpraševanje začelo že v prvem valu. Drugi val je društvom malce zagodel glede posvojitev, saj imamo živali, ki so potrebovale pomoč, nameščene pri prostovoljcih doma, zato ogledi, srečanja in posvojitve niso bili možni," so pojasnili v Društvu za zaščito živali Maribor. Vse, ki so se zanimali za posvojitev, so zato napotili v zavetišča.
Tudi v zavetiščih pravijo, da je bilo zanimanja v tem času precej. "Predvsem spomladi, ko je bil prvi val epidemije, je bilo še posebej živahno in smo prejeli ogromno klicev in sporočil. Takrat nam je ostala v zavetišču samo peščica psičkov, od tega trije, ki imajo dodeljen status nevarnih psov," je pojasnil Ugrin iz Zavetišča za živali – Marjetica Koper.
So pa tako v društvu kot v zavetišču poudarili, da so pri tovrstnih posvojitvah izredno previdni, saj so si mnogi žival zaželeli zaradi več prostega časa in "iz dolgčasa". "V takšnem primeru jih takoj opozorimo, da gre zgolj za trenutno situacijo in naj se dobro prepričajo, kako bo za žival poskrbljeno v prihodnosti. V tem trenutku (drugi val) se zdi, da je zanimanje malce manjše in znova enako kot ostala leta v tem času," je poudaril Ugrin.
Kot so še poudarili, se je treba zavedati, da je skrb za žival odgovornost za nadaljnjih 10 let in več.
Preberite še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV