

Za vsako žival, ki bi jo želeli vzeti s seboj na potovanje, je pri domala vseh letalskih družbah po svetu obvezno potrebna predhodna potrjena rezervacija in ustrezno doplačilo za ljubljenčka (pri slovenskem letalskem prevozniku po tarifi za presežek prtljage). Ker je število živali pri posameznem letalskem prevozniku in na posameznem tipu letala omejeno, je potrebno 'vozovnico' za žival rezervirati pravočasno. Pri prevozu s slovenskim prevoznikom mora biti žival v primerni in varni kletki, lastnik ji mora priskrbeti tudi zdravniška spričevala in potrdila o cepljenjih, vstopna dovoljenja, tranzitna dovoljenja, izstopna dovoljenja in druge dokumente, ki jih zanjo zahtevajo vstopne ali tranzitne države.
Tudi živali je strah
Strokovnjaki svetujejo, da se pred samim načrtovanjem potovanja vašega psa ali mačke z letalom posvetujte s svojim veterinarjem, ki vam bo svetoval tudi o tem, kako omiliti potovalni stres. Večina veterinarjev odsvetuje dajanje pomirjeval hišnim živalim za čas potovanja. Omamljena žival se namreč ne more odzvati na premike, ki nastanejo pri natovarjanju, ob vzletu, pristanku ali turbulenci, zato lahko pride do poškodb. Nekateri strokovnjaki svetujejo uporabo blagih pomirjeval na rastlinski bazi.
Če je le mogoče, rezervirajte direkten let. V primeru da let ni direkten, pa če se le da poskrbite, da bo med posameznimi leti vsaj 2 uri časa. Ljubljenčka ne hranite vsaj 6 ur pred letom, tudi njegov zadnji obrok pa naj ne bo preobilen in pretežak za njegov želodček. Ne pozabite na zadostno količino vode. Psa pred letom peljite na daljši sprehod, da ne bo šel v kletko poln energije. Čakanje v gneči na letališču lahko na vašega ljubljenčka deluje stresno, zato je pametno, da se na letališče odpravite še preden nastane gneča. V primeru, da mora vaša hišna žival potovati v prostoru s prtljago, se pozanimajte, ali ste lahko prisotni pri natovarjanju. Ko se vkrcate v letalo, kapitana in vsaj enega stevarda seznanite z dejstvom, da v prtljažnem delu letala z vami potuje tudi vaša hišna žival.

Pozor!
Vsi psi in mačke, ki potujejo znotraj Evropske skupnosti, morajo imeti vgrajen identifikacijski čip in izpolnjeno knjižico o cepljenjih oz. evropski potni list. Če potujete izven Evropske skupnosti, ne pozabite preveriti, kakšna so pravila glede potovanja z živalmi v državi, v katero potujete. Več o zakonskih predpisih potovanja z vašim ljubljenčkom si lahko preberete TUKAJ! Psa ali mačko vsaj teden dni pred potovanjem peljite na pregled k veterinarju, ki bo izdal posebno zdravstveno potrdilo. Na polet vzemite le zdravega ljubljenčka. Potovanje se še posebej odsvetuje živalim, ki imajo težave s srcem ali ledvicami, letenje pa slabše prenašajo tudi pasme psov, za katere so značilni potlačeni gobčki.

Za prevoz psa ali mačke z letalom boste potrebovali ustrezen transportni boks. Priskrbite si kakovostno, trdno in zračno kletko, v kateri se bo vaš ljubljenček med potovanjem počutil varno in udobno. Kletka mora biti dovolj velika, da se žival lahko v njej postavi pokonci in brez težav obrne. Priporočljivo je, da žival že doma, pred letom navajate na kletko, da se bo v njej počutila malce bolj domače, za na pot pa vanjo položite tudi najljubšo igračko vašega ljubljenčka ter kakšen manjši priboljšek. Kletko opremite s fotografijo in podatki živali ter vašo kontaktno številko. Nič ne bo narobe niti, če bodo vaši kontaktni podatki tudi na ovratnici vašega ljubljenčka.
Če je pes manjše rasti in ga lahko transportirate v kletki, ki jo lahko na letalu položite pod sedež pred seboj, vam ga bodo letalske družbe dovolile imeti v potniški kabini. Enako velja tudi za večino mačk. O dimenzijah kletke se pred odhodom pozanimajte pri vaši letalski družbi. Pri Adrii Airways lahko v potniški kabini potujejo manjši psi ali mačke (težki do 8 kg, skupaj s kletko oz. torbo). Velikost kletke ne sme presegati 55 cm x 40 cm x 20 cm. Kletka ali torba mora imeti nepremočljivo dno, dolivanje vode mora biti mogoče brez odpiranja. Med letom živali ne smete spustiti iz kletke. Živali, težje od 8 kilogramov, morajo potovati v primernih kletkah (boksih), v prtljažnem prostoru, ki je ogrevan in pod pritiskom.
Vi na dopust, ljubljenček pa v hotel!
V kolikor vašega ljubljenčka ne morete ali ne želite vzeti s seboj na pot, ga lahko pustite pri sorodnikih ali prijateljih, ki jih žival pozna in jih je navajena, prav tako pa ji lahko rezervirate tudi prostor v hotelu za hišne živali. V Sloveniji je takih hotelov iz leta v leto več, pred rezervacijo pa preverite samo, ali je ustanova registrirana pri Veterinarski upravi Republike Slovenije (VURS), da bo zadoščeno vsem pogojem varne ter udobne namestitve.
V času počitnic je zanimanje za živalske hotele večje kot sicer, zato je dobro, da se z vodstvom hotela, kjer bi radi pustili svojega ljubljenčka, predhodno dogovorite o terminu in načrtu njegovega bivanja. Poleg predpisanih imajo hoteli tudi interne pogoje, pod katerimi žival sprejmejo v oskrbo. Najpomembnejši je seveda cepljenje proti steklini, posedovanje potnega lista za živali, pri kužkih pa tudi dejstvo, da je ta vpisan v Centralni register psov. Nekateri hoteli ne sprejemajo živali v času gonitve, zaželeno pa je še, da ljubljenčki niso prestari in da so cepljeni tudi proti drugim nalezljivim boleznim.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV