Dominvrt.si
Znak

Kmetijsko gozdarska zbornica za dosledno gospodarjenje z divjadjo

STA/S.C.
09. 08. 2017 08.58
0

Gozdovi se na več območjih po Sloveniji tudi zaradi objedanja jelenjadi ne morejo naravno pomlajevati, opozarja kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije. Zato pozivajo k doslednemu izvajanju načrtov za gospodarjenje z divjadjo za uskladitev populacije jelena z okoljem.

Znak
Znak FOTO: Thinkstock

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan je prejšnji teden podpisal še zadnje letne načrte za gospodarjenje z divjadjo na Kočevsko-Belokranjskem, Zahodno visoko-kraškem, Triglavskem ter Notranjskem lovsko-upravljavskem območju.

Na teh območjih je načrtovano znižanje populacij jelenov in njihova uskladitev z okoljem, ki bo omogočala nemoteno pomlajevanje gozda in zmanjšala škode na kmetijskih površinah.

Sprejeti letni načrti za gospodarjenje z divjadjo sledijo strokovnim smernicam enotnega upravljanja z gozdovi in divjadjo. Trenutno se gozdovi zaradi objedanja jelenjadi na več območjih ne morejo naravno pomlajevati. Na ogroženih območjih so jelka, hrast ter plemeniti listavci tako močno objedeni, da izginjajo.

Zaradi izginjanja nosilnih vrst se posledično zmanjšuje tudi biodiverziteta ostalih vrst, ekosistemu pa ob nizki odpornosti grozi sesutje, opozarjajo v zbornici. Izpostavljajo še, da lahko preštevilna divjad nepopravljivo vpliva na dolgoročni obstoj gozda in na nemoteno zagotavljanje ekonomskih, socialnih ter okoljskih koristi gozda.

Lastniki kmetijskih zemljišč in gozdov pričakujejo od upravljavcev lovišč, torej lovcev, izvedbo načrtovanih ukrepov, da bodo k uresničevanju načrtov pristopili brez dodatnih zavlačevanj in zapletov ter s tem prispevali k uskladitvi divjadi z okoljem in zmanjšanju škod od divjadi v gozdovih ter kmetijskih površinah.

Ob tem pa pozivajo kmetijsko ministrstvo ter lovske inšpekcije, da odgovorno in dosledno spremljajo izvajanje sprejetih načrtov za vzpostavitev uravnoteženega stanja divjadi v ekosistemu.

Letos se je zaradi nekoliko povečanega odstrela namnožene jelenjadi na nekaterih območjih vnel boj med kmeti in lovci. Slednji so menili, da to vodi v zlom populacije jelenjadi, kmetje pa, da je to nujen korak k izboljšanju razmer, saj da jelenjad povzroča vse več škode tako v gozdovih kot v kmetijstvu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698