
Vsak Slovenec zavrže kar 70 kilogramov hrane na leto. Velikanske količine zavržene hrane so težava ne le pri nas, temveč po vsem svetu, prav poseben izziv pa predstavlja tudi ohranjanje svežine sadja in zelenjave. Ocenjujejo, da kar 52 odstotkov sadja in zelenjave propade, še preden sploh pride do kupcev. Malezijsko podjetje je izdelalo posebno nalepko StixFresh, ki naj bi podaljšala svežino sadja in zelenjave za skoraj dva tedna.
Nalepka vsebuje naravno formulo, ki upočasnjuje gnitje. Šlo naj bi za mešanico ioniziranega natrijevega klorida in čebeljega voska, in ta naj bi upočasnila aktivnost bakterij, ki sodelujejo pri gnitju in razkrajanju sadja, in s tem podaljšala svežino.
Kako pravilno shranjevati?
Seveda je najbolje, da sadje in zelenjavo zaužijemo čim prej po nakupu. A ker je nemogoče, da bi vse kupovali vsak dan sproti, se shranjevanju ne moremo izogniti. Pri shranjevanju živil je pomembno, da jih hranimo na za določeno vrsto primerni temperaturi, svetlobi, dovolj suhem ali vlažnem prostoru, upoštevati pa je treba tudi, da določenih živil ne smemo hraniti skupaj.
V hladilniku vedno shranjujte solato, brokoli, kumare, zeleno, špinačo, korenje, koromač, blitvo, zeleno, rdečo peso … S shranjevanjem v 'nulti' coni hladilnika jim boste podaljšali svežino. Nekatere druge plodove, recimo paprike, bučke, paradižnik, lahko hranite pri temperaturi do okoli 13 stopinj Celzija.


V hladilniku ne shranjujemo tistih plodov, ki tudi sicer uspevajo v toplejših krajih, v tropih. Pri shranjevanju banan pri nižjih temperaturah se pojavijo rjave pike in banane hitro počrnijo. Nekatero drugo tropsko sadje, recimo mango, ananas, papajo, je najbolje hraniti pri temperaturi okoli 15 stopinj.
Nikar skupaj!
Obstajajo vrste sadja in zelenjave, iz katerih se izloča etilen, ta pa lahko pospeši gnitje. Med takšna živila sodijo jabolka, banane, marelice, breskve, avokado, kivi, mango, nektarine, paradižnik, grozdje in še nekaj drugih. Da bi jim podaljšali svežino, je dobro, da te sadeže shranjujete ločeno.
V hladilnik ne sodijo ...
Krompir, recimo, nikakor ne sodi v hladilnik. Shranite ga v temnem in hladnem prostoru, recimo v shrambi, kleti, kjer bo zdržal tudi več mesecev. Če ga boste izpostavili višjim temperaturam in svetlobi, bo vzklil, se zmehčal in začel gniti. V kleti lahko shranite tudi recimo radič, a mu povsem ustreza tudi shranjevanje v hladilniku.

Dobro je vedeti ...
... sadje in zelenjavo operite tik pred uporabo in ne takoj, ko prinesete iz trgovine. Več vlage pomeni hitrejše gnitje;
... zelišča shranite v posodici oziroma hladilniku. V vodi naj bodo le kratek čas, da jih ne načne gniloba;
... baziliko vseeno shranjujte v kozarčku z vodo;
... sadje in zelenjavo shranjujte ločeno, še posebej bodite pazljivi, da od ostalih živil ločite sadje, ki izloča etilen;
... paradižnik bo več arome ohranil, če ga ne boste hranili v hladilniku.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV