Uravnoteženost posameznih hranil, med katere prištevamo tudi kalcij, je ključna za uspevanje vaših vrtnin. A kot smo že omenili, to ne pomeni, da ga rastlina lahko sprejme v neomejenih količinah. Preveč tega hranila v vrtni zemlji lahko poveča pH, kar pomeni, bo zemlja preveč alkalna, to pa lahko negativno vpliva na absorpcijo drugih makrohranil.
Kako se lahko prepričate, ali vaši zemlji primanjkuje kalcija?
Najustreznejši način, s katerim preverite, ali je zemlji smiselno dodajati kalcij, je, da opravite test tal. Preprost pH test lahko opravite doma, s pripomočkom, ki ga kupite pri vrtnarju ali v kmetijski trgovini. Poleg pH testa obstajajo tudi drugi pripomočki, ki vam še bolj natančno povedo, katerih hranil ima vaša zemlja dovolj in katera bi bilo morda za zdravo rast smiselno dodajati.
Upoštevajte, da se v živi rastlini kalcij premika od koreninskih konic navzgor po rastlini z vodo prek transpiracije. Zato je zadostna absorpcija kalcija odvisna tudi od ustreznega zalivanja. Ko kalcij doseže cilj, na primer novo, mlado tkivo, se bo tam ustavil in ga uporabil.
Kdaj dodati kalcij v zemljo?
Raven kalcija v vaši zemlji v resnici ne pove ničesar o tem, koliko ga lahko rastlina dejansko absorbira.
Ključni izraz za absorpcijo kalcija v tleh je zmogljivost kationske izmenjave (CEC). Predstavljajte si zemljo kot rezervoar rastlinskih hranil, iz katerega nato rastlina po svojih najboljših zmožnostih absorbira hranilo. Ta sposobnost pa je med drugim povezana tudi s pH-jem vaše zemlje – tla z višjo vrednostjo pH običajno vsebujejo več razpoložljivega kalcija.
Več organske snovi in gline ko je v vaši zemlji, bolje je, saj takšna zemlja bolje zadržuje vodo in hranila v primerjavi s peščenimi tlemi. V peščenih tleh namreč obstaja večja možnost, da pride do pomanjkanja hranil, saj se takšna tla hitreje spirajo.
Znaki pomanjkanja kalcija
Medtem ko je test tal najzanesljivejši način, da ugotovite, ali morate zemljo pognojiti s kalcijem, obstajajo tudi nekateri zunanji znaki na rastlinah.
Zakrnela ali šibka rast celotne rastline, zvijanje mladih listov ali poganjkov, ožigi ali madeži na mladih listih, zavrta rast brstov, zakrneli ali odmrli vršički korenin, kloroza, ožgane konice listov in gnitje plodov so znaki pomanjkanja kalcija.
Kalcijeva gnojila
Obstaja kar nekaj načinov, kako rastlini povrniti to pomembno hranilo. Kateri je pravi za vas, koliko ga nanesti in kdaj, je odvisno od pH vrednosti vaše vrtne zemlje, letnega časa in nenazadnje tega, kaj sploh gojite.
Pršila z visoko vsebnostjo kalcija
Pršila, namenjena vrtninam, navadno vsebujejo kalcijev acetat, kalcijev nitrat in kalcijev klorid.
Komercialna foliarna pršila s kalcijem so najhitrejša rešitev za akutno pomanjkanje kalcija, saj rastline učinkoviteje absorbirajo hranila skozi liste kot skozi korenine. Pogosto se uporabljajo pri gojenju sadik in ob presajanju. Foliarna škropiva nimajo učinka na tla, namenjena pa so hitri in kratkoročni uporabi.
Apno
Apno, ki ga dodajamo zemlji, kadar želimo povišati njeno pH vrednost, je pravzaprav kalcijev karbonat ali druga oblika apnenca. Dodajanje apna v prst je največji spodbujevalec absorpcije kalcija, ki ga lahko namenite svoji zemlji, vendar tudi zviša pH prsti, zaradi česar bo ta manj kisla in bolj bazična.
Kostna moka
To gnojilo z visoko vsebnostjo fosfatov se sprošča počasneje kot apno in je manj topno. Uporabite ga za tla, kjer želite zmerno zvišati pH. Kostna moka je še posebej koristna za rast čebulic in korenovk.
Lesni pepel
Pepel iz trdega lesa – za razliko od pepela iz mehkega lesa, ki ni priporočljiv – doda vaši zemlji potrebno količino kalcija, vendar tudi zviša pH zemlje. Če je vaš namen zvišati pH tal, potem morate vedeti, da je pepel trdega lesa pol manj učinkovit kot apno.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV