KasaUovo oziroma Hiša Jajce je – kot že ime pove – prepoznavna predvsem po svoji nenavadni, jajčasti obliki.
Mladi italijanski arhitekt Robert Casati, ki si je zamislil jajčaste hišice, pravi, da so te prav zaradi svoje oblike kar do 70 odstotkov bolj energetsko varčne kot njihove „štirioglate“ sorodnice, ob tem pa prav nič ne izgubljajo na udobju ali prostornosti.
Čeprav so na prvi pogled videti kot hišice za male risane junake iz risane serije Smrkci ali igrala na otroškem igrišču, gre za enodružinske hiše, ki v dveh bivalnih etažah ponujajo kar dobrih 70 m2 uporabnega prostora.
V nasprotju z zunanjostjo, ki je prav zares zaobljena kot lupina jajca, so notranje stene ravne in tvorijo obliko enakostraničnega desetkotnika.
V „lupini“ hiše, ki je izdelana iz recikliranih gum in ostankov lesne industrije ter ga je, tako pravijo avtorji, mogoče skoraj v celoti reciklirati, je skrit tudi sistem za prečiščevanje porabljene vode in deževnice. Ta skupaj z vetrnimi turbinami skrbi za to, da so si jajčasta domovanja prislužila naziv „pasivnih hiš“.
Hiša jajce je nastala kot ideja mladega italijanskega arhitekta Roberta Casatija, ta pa je k uresničevanju svoje zamisli o okolju in očesu prijaznih bivališčih pritegnil skupino mladih strokovnjakov iz Toskane: arhitekta Marca Puggellija, inženirja Mattea Puggelija in umetnika Davida Santangela.
Zaenkrat gre sicer le za zamisel, vendar pa podjetni Italijani že iščejo kako cerkev ali drugo ustanovo, ki bi jim bila pripravljena brezplačno odstopiti zemljišče za postavitev prve, eksperimentalne jajčaste vasi.
Avtorji so namreč prepričani, da bi takšne hišice veliko bolje kot posamezno funkcionirale v skupini, natančneje v obliki v pisane pastelne barve odete vasi, ki bi elektriko pridobivala s pomočjo vetrnih turbin.
Zanimivo in predvsem – spomladansko osvežujoče!
Komentarji (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV