Dominvrt.si
Montažne hiše

To je največja prednost montažne hiše v primerjavi s klasično gradnjo

Aleš Šoško
17. 07. 2024 05.00
0

Ko takole premlevam o današnji tematiki, se spomnim lanskega poletja, kako smo s prijatelji posedali okoli ognja, z zadovoljnim nasmeškom po uspešnem preizkušanju novega žara. Praviloma so sledile debate o raznoraznih filozofskih in življenjsko neizogibnih stvareh (beri: reševanje sveta in včasih tudi bližnjih planetov). In ker smo pač v teh letih, se permanenten dom v obliki hiše vse več pojavlja v debatah. In potem je padlo vprašanje: ''Kaj pa montažna hiša?'' Seveda obvezno sledijo nasveti in pripombe vseh sodelujočih, nekatere koristne, druge bolj hecne. Kakšna pa mi da misliti ravno za takšen prispevek.

In kaj je sploh montažna hiša?

Poznamo dva načina montažne gradnje: skeletni in panelni. Skeletni način se uporablja že dolgo časa pri nas in po svetu za gradnjo hiš in drugih objektov. Pri tem tipu gradnje je objekt sestavljen iz lesenih elementov, povezanih med seboj, sestavljajo pa se na gradbišču, kot pri zidani hiši. Ko je sestavljena osnovna konstrukcija (skelet), pridejo potem še ostali elementi, ki tvorijo na koncu celoto (izolacija, vezne plošče, parne zapore, izolacija). Drugi način gradnje, ki je danes bolj aktualen in o katerem bomo govorili, pa je panelni način gradnje.

Gradnja montažne hiše poteka zelo hitro.
Gradnja montažne hiše poteka zelo hitro. FOTO: Dreamstime

Posebnost tega je, da se hiša sestavlja iz elementov (panelov), ki so že pred tem pripravljeni v proizvodni hali. Na teh elementih pa je že vse, kar je potrebno. Ti paneli so sestavljeni iz nosilne konstrukcije (masiven les), izolacije, cevi za strojne instalacije, zunaj jih veže OSB plošča (plošča iz lesenih vlaken), na notranji strani pa je običajno mavčno kartonska plošča (debeline in sloji variirajo glede na proizvajalca in tip hiše). Tako so na notranji strani že pripravljene za kitanje in beljenje, na zunanji strani pa za fasado.

Prednosti montažne hiše

Pa pričnimo pri poglavitni prednosti montažno grajenih hiš. Hitrost! Sicer se še najdejo izjeme, vendar je konec časov, ko so naši starši leta gradili objekt in počasi ter vztrajno čakali na vselitev. Ker so deli montažne hiše pred-izdelani v proizvodni hali, le-te enostavno prepeljejo na gradbišče, kjer se elementi sestavljajo kot lego kocke. Tako grajena hiša je pod streho zelo hitro, kar omogoča postavitev skozi vse leto in je posledično hitro vseljiva. Sicer se celoten čas gradnje hiše razlikuje od zahtevnosti, faze gradnje in izvajalca, je pa ta okvir cca 2 do 7 mesecev.

Montažna hiša ima slabšo zvočno izolativnost.
Montažna hiša ima slabšo zvočno izolativnost. FOTO: iStock

Glede na to, da se potresi v Sloveniji redno pojavljajo v novicah, je potresna varnost pomemben podatek. Glavni konstrukcijski element (les) je prožen, sama konstrukcija pa lahka, zaradi tega imajo tako grajene hiše zelo dobro potresno odpornost. Ker so lahke, pa jih lahko postavljamo tudi na manj utrjenih površinah.

Stene montažnih hiš imajo majhno toplotno akumulacijo (prednost). Če hišo pogosto ogrevamo prekinjeno, jo lahko zelo hitro ogrejemo. 

Zaradi tanjših sten kot pri klasični gradnji imajo odličen izkoristek notranjega prostora

Montažne hiše imajo odlično toplotno izolativnost. Prav tako se zaradi kontroliranega načina izdelave panelov zelo zmanjša ali izniči pojav toplotnih mostov. S tem imamo pri takšnih hišah večje prihranke pri ogrevanju. Ker potrebujemo relativno malo energije za ogrevanje, se jih lahko ogreva s toplotno črpalko. Zaradi tega tudi lažje pridobimo nepovratne subvencije ali kredit EKO sklada.

Montažne hiše se večinoma gradijo na ključ. Zaradi tega je končna cena vnaprej znana in se ne spreminja. Prav tako za celoten projekt skrbi en izvajalec, s katerim komuniciramo, kar zelo poenostavi celoten proces in prihrani veliko živcev.

Pri montažnih hišah so večje sanacije lažje, saj lahko veliko elementov enostavno zamenjamo.

Slabosti montažne hiše

Ker je hiša zgrajena hitro, je potrebno celoten projekt plačati v zelo kratkem času, kar zna biti velik problem, še posebno, če imate velikopotezne načrte. 

Pri montažnih hišah so večje sanacije lažje.
Pri montažnih hišah so večje sanacije lažje. FOTO: Dreamstime

Trajnost montažne hiše še vedno buri duhove pri ljudeh. Trajnost montažnih hiš se je izdatno izboljšala s tehnologijo izdelave in kvaliteto vgrajenih materialov. Še vedno pa niso tako trajne kot zidane hiše. Montažnim hišam pa s časom tudi bolj pada vrednost kot zidanim.

Stene montažnih hiš imajo majhno toplotno akumulacijo (slabost). Hiša se pri prekinjenem ogrevanju hitro ohladi. 

Če se naknadno odločimo za nadgradnjo hiše, so te praviloma bolj kompleksne ali pa sploh niso možne. 

Montažne hiše imajo slabšo zvočno izolacijo (les pač ni dober zvočni izolator).

Potrebno je nameniti veliko pozornosti strojnim instalacijam, priključkom in stikalom že na začetku. Ko so enkrat ti razporejeni, jih večinoma ni možno spreminjati.

Dejstvo je, da ne obstaja noben način gradnje hiše, ki bi imel samo prednosti in nič slabosti. Zato si vzemite čas in razmislite, kaj je pomembno Vam. Postavite si prioritete in odločitev bo gotovo lažja.

Kako se lotiti gradnje energetsko učinkovite hiše?
Preberi še
Kako se lotiti gradnje energetsko učinkovite hiše?
Na kaj morate biti pozorni pri gradnji temeljne plošče?
Preberi še
Na kaj morate biti pozorni pri gradnji temeljne plošče?
Kakšne prednosti ima zelena streha?
Preberi še
Kakšne prednosti ima zelena streha?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698