evropska komisija

Kako zelena je zelena energija?
Čeprav se svet še vedno oklepa fosilnih goriv, pa si zahodne države tudi zaradi trenutne vojne v Ukrajini in sankcij proti Rusiji vse bolj prizadevajo, da bi jih v čim večji meri nadomestile z zelenimi viri energije. Zelena energija se pridobiva iz naravnih virov in je pogosto tudi obnovljiva ter čista. Kaj to pomeni, kakšne vrste zelene energije poznamo in kakšne so njihove prednosti ter slabosti?

S čim zamenjati plastiko?
V zadnjem času v medijih močno odmevajo razprave o plastiki, zmanjševanju njene uporabe in o alternativah, s katerimi bi lahko pripomogli k varovanju okolja. Na globalni ravni se veliko govori okoli tega, kako bi lahko številna podjetja zmanjšala svoj vpliv onesnaževanja s plastiko, posledično pa velikokrat s prstom kažemo prav na njih, čeprav bi lahko tudi kot posamezniki in navadni smrtniki storili marsikaj, da bi se onesnaževanje že ta trenutek prenehalo.

Kako poskrbeti, da bo imela domača prst dovolj organskih snovi?
Zdrava, rodovitna prst je osnova za zdrave rastline, posledično pa tudi za zdrave živali in ljudi, zanjo pa je ključno, da vsebuje dovolj organskih snovi. A z intenzivnim kmetovanjem, uporabo fitofarmacevtskih sredstev in pretirano izpostavljenostjo gole zemlje soncu smo ljudje precej zmanjšali vsebnost organskih snovi v zemlji. Kako jih lahko povrnemo in katerim napakam se pri vrtnarjenju in kmetovanju izogniti, da prsti ne bi preveč izčrpali?

Evropska komisija se je zavezala k ukinitvi kletk za rejne živali
Evropska komisija se je odločila, da se bo pozitivno odzvala na evropsko državljansko pobudo (End the Cage Age), ki jo je podprlo več kot milijon državljanov po vsej EU. V svojem odgovoru tako komisija predstavlja načrte za zakonodajni predlog do leta 2023 o prepovedi kletk za številne rejne živali.

En ocean. Eno podnebje. Ena prihodnost
Svetovni dan oceanov, ki ga obeležujemo danes, je svetovni dan praznovanja oceanov in vsakoletni poziv za čim večje sodelovanje vseh deležnikov družbe s ciljem ohranitve oceanov.

Uprava za varno hrano svari pred virusom rjave grbančavosti plodov paradižnika
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja na previdnost pri nakupu semen in sadik paradižnika, paprike in feferonov zaradi možne okužbe z virusom rjave grbančavosti plodov paradižnika. Pridelovalci naj redno pregledujejo svoje nasade in v primeru suma na navzočnost bolezenskih znamenj nevarnega virusa takoj obvestijo upravo.

Odprte so prijave na razpis za evropski zeleni dogovor
Na milijardo evrov vreden razpis za evropski zeleni dogovor, ki naj bi s spremembo t. i. zelenih izzivov v inovacijske priložnosti spodbudil okrevanje Evrope po koronavirusni krizi, se lahko prijavijo raziskovalni in inovacijski projekti za reševanje podnebne krize ter varovanje ekosistemov in biotske raznovrstnosti.

Je mogoča blaginja brez zdravega okolja?
Epidemija covid-19 je povzročila zdravstveno in gospodarsko krizo. A kot poudarja Greenpeace Slovenija, se še vedno soočamo tudi z okoljsko krizo, ki lahko z napačnimi odzivi na gospodarsko postane hujša. Ne le okoljevarstveniki, tudi Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) v svojih predlogih odziva na epidemijo opozarja, da nismo v položaju, ko bi lahko pozabili na okolje.

Sprejeli nove izredne ukrepe za kmetijski in živilskopredelovalni sektor
Evropska komisija je prejšnji teden objavila najnovejši sveženj izrednih ukrepov za podporo kmetijskemu in živilskopredelovalnemu sektorju. Med ukrepi najbolj izstopata pomoč za skladiščenje mleka in mesa ter prožnost pri izvajanju programov za podporo trgu.

Nevladniki kritični do predlaganega odstrela zveri
Več kot 30 slovenskih nevladnih organizacij je na predstavništvo Evropske komisije in pisarno Evropskega parlamenta v Sloveniji naslovilo javno pismo. V njem pozivajo zavzetju za takojšnjo uveljavitev moratorija na odstrel zveri v Sloveniji. Bruselj bi moral po njihovem mnenju subvencije pogojevati z uvajanjem dobrih praks na tem področju.

Zahodni Balkan se sooča z največjo onesnaženostjo na svetu
Evropska Unija je podala ukrepe na področju kroničnega onesnaževanja s premogom na Zahodnem Balkanu. Glede na situacijo je to edinstvena in tudi edina priložnost za izboljšanje zdravja in produktivnosti prebivalstva. Raziskava razkriva, da se ta del sveta sooča z resnim onesnaženjem.

Natečaj Evropske komisije o primerih dobrih praks s področja biokemije in podnebnih sprememb
Evropska komisija in Evropska mreža za razvoj podeželja (ENRD) sta razpisali natečaj »Rural Inspirational Awards 2020«, na katerem bodo izbrali najboljše primere dobrih praks s področja bioekonomije in podnebnih sprememb, sofinanciranih iz Programa razvoja podeželja 2014–2020. Mreža za podeželje, ki deluje v okviru Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, poziva vse zainteresirane k sodelovanju.

Za kmete se obetajo zakonske spremembe
Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so začeli pripravljati predlog spremembe definicije kmeta in kmetijskega gospodarstva. S tem so v torek seznanili svet za kmetijstvo in podeželje, razprava pa se bo nadaljevala v okviru javne razprave o predlogu novele zakona o kmetijstvu.

Življenje brez plastike
Plastika je še v prejšnjem stoletju veljala za material prihodnosti, danes pa predstavlja veliko grožnjo – tako okolju kot človeku samemu.

Nič več vatiranih palčk
Še malo, pa bodo plastične vatirane palčke preteklost tudi pri nas, v Italiji pa so že pohiteli in od 1. januarja dovoljujejo le še biološko razgradljive različice.

Adijo, plastika za enkratno uporabo!
V Evropski uniji je bil dosežen dogovor o prepovedi plastike za enkratno uporabo, kot so na primer plastični krožniki ali slamice, je danes sporočilo avstrijsko predsedstvo EU.

Od 1. septembra prepovedane!
Po tem, ko so prepovedali prodajo klasičnih žarnic, Evropska unija s trga umika tudi halogenske žarnice. Ukrep v veljavo prihaja 1. septembra, v praksi pa pomeni, da boste lahko kupili le še LED žarnice, ki so trenutno tudi najbolj varčne.

Daljinski sistemi ogrevanja pred izzivi zaradi manjše rabe energije
Daljinski sistemi ogrevanja se soočajo z izzivom manjše rabe energije in nizkih cen drugih možnosti ogrevanja, vendar pa pri tem ni "enotne poti njihovega razvoja in vsak mora najti svoj model delovanja," je na ponedeljkovi konferenci ocenil državni sekretar na Ministrstvu za infrastrukturo Klemen Potisek.

Ljubljanski projekt za koristno rabo tujerodnih rastlin
Mestna občina Ljubljana bo s projektom Applause (Alien Plant Species) naslovila nerešena vprašanja glede ravnanja z invazivnimi tujerodnimi rastlinami v smislu pristopa ničelnih odpadkov in krožnega gospodarstva. Gre za enega od 16 izbranih projektov, ki jih bo v okviru pobude Urban Innovative Actions (UIA) sofinancirala EU.

Kmetje danes lahko pričakujejo izplačilo
Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja bo v danes 2742 slovenskim kmetijam izplačala enkratno pomoč zaradi mlečne krize v letu 2016. Povprečno izplačilo bo 824,22 evra, je prek družbenega omrežja Twitter sporočil minister za kmetijstvo Dejan Židan. Skladno z lani sprejeto uredbo je za pomoč skupno namenjenih 2,3 milijona evrov.

Na evropski ravni zaščiten tudi štajerski hmelj
Evropska komisija je v uradnem listu EU objavila registracijo štajerskega hmelja kot proizvoda z zaščiteno geografsko označbo. Ta je tako že 24. slovenski proizvod, zaščiten pri Evropski komisiji. Glede zaščite omenjenega hmelja sta se Slovenija in Avstrija dogovorili že v začetku marca.

'Uporabljaj manj embalaže!'
Pred nami je letošnji teden zmanjševanja odpadkov. Začel se bo v soboto in bo trajal do prihodnje nedelje, tokratno geslo pa je "Zmanjševanje odpadne embalaže: uporabljaj manj embalaže!" V zadnjih letih se namreč količina odpadne embalaže povečuje, kar pa ne preseneča, saj je naša družba čedalje bolj potrošniško naravnana.

Nova ekološka merila za računalnike, pohištvo in obutev
Evropska komisija je v okviru sheme znak EU za okolje sprejela nova ekološka merila za računalnike, pohištvo in obutev. Proizvajalci, ki želijo uporabiti znak EU za okolje, morajo izpolnjevati zahteve v zvezi z okoljskimi lastnostmi proizvoda, hkrati pa upoštevati nekatere varnostne in družbene vidike.

Dvigujejo glasnost narave
Svetovna organizacija za varstvo narave (WWF) je ta teden začela s kampanjo Dvignimo glasnost narave, ki poziva vse Evropejce, da se znova povežejo z zvoki narave in sprejmejo ukrepe, ki bodo omogočili zaščito številnih ogroženih naravnih habitatov in vrst. V kampanji bodo nastale skladbe, sestavljene iz zvokov narave.

Ljubljana najuspešnejša pri ločevanju odpadkov
Ljubljana je na področju ločenega zbiranja odpadkov najuspešnejša prestolnica v EU, so sporočili iz Evropske komisije. Ločeno zbrani odpadki v letošnji Zeleni prestolnici Evrope predstavljajo 55,4 odstotka vseh komunalnih odpadkov, po uspešnosti pa ji sledita Talin (47,2 odstotka) in Helsinki (38,6 odstotka).

Dejstva o 'žarnicah', ki jih morate poznati
Včasih smo morali ob nakupu nove žarnice v trgovini vedeti le, koliko vatno potrebujemo. Danes nakup sijalk ni tako preprost. Potrošnik mora poznati kar nekaj tehničnih podatkov, kar pa za marsikaterega potrošnika predstavlja precejšno oviro, saj ne pozna razlik med žarnicami in sijalkami oz. LED sijalkami.

Slovenija: Novosti, ki jih morate poznati!
Posodobitev energijske nalepke sodi v sklop ukrepov "Energijska učinkovitost je na prvem mestu". Gre za dve večji spremembi: posodobitev energijske nalepke in uvedbo baze podatkov o izdelkih.

Energijska učinkovitost je na prvem mestu
Pod tem sloganom je Evropska Komisija predstavila novosti na področju energije, med drugim tudi posodobljeno energijsko nalepko.

Kdo bo letos osvojil prestižno nagrado?
Fundacija MIES je pred dnevi v ožji izbor izmed 420 nominiranih izbrala 40 projektov, ki se potegujejo za nagrado European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe 2015. Med nominiranimi je bilo tudi osem slovenskih projektov, ki pa žal niso bili izbrani med najboljših 40.

Izvor mesa več ne bo uganka
S 460 glasov za in 204 glasov proti je Evropski parlament izglasoval resolucijo o obveznem označevanju porekla mesa v mesnih izdelkih, na primer klobasi, začinjenih predpripravljenih perutničkah, pripravkih iz mletega mesa ali celo lazanji. Tako mora Evropska komisija pripraviti zakonodajo o obveznem označevanju mesa v mesnih izdelkih in pripravkih.