slovenije

Prvoaprilska šala: Zaradi nenavadnega odkritja ustavljena dela na ljubljanski Emoniki
Neverjetno odkritje je pretreslo slovensko prestolnico. Med gradnjo Emonike v središču Ljubljane so arheologi naleteli na nenavadno velike kosti, za katere domnevajo, da bi lahko pripadale eni izmed vrst dinozavrov.

Zveza potrošnikov razkrila, kaj vse se skriva v šopku rož
Zveza potrošnikov Slovenije na podlagi raziskave iz tujine opozarja, da so v rezanem cvetju pogosto prisotnipesticidi- tudi taki, ki so v EU prepovedani, zato naj potrošniki pred nakupom preverijo poreklo ali izberejo lokalno cvetje. Pozivajo pa tudi k spremembah zakonodaje na tem področju z namenom zaščite javnega zdravja in okolja.

Vse o tem, kako doma vzgojiti zmajevo drevo
Če iščete nekaj posebnega za vašo zbirko rastlin, potem je zmajevo drevo nedvomno prava izbira. Če ste že obiskali Kanarske otoke ali Madeiro, ste to čudovito in mistično drevo zagotovo opazili. Subtropsko drevo iz rodu Dracaena ima neverjetno obliko krošnje, najstarejši znani primerek pa je El Drago Milenario na Tenerifih.

O oddaji Delovna akcija
Delovna akcija že 8. leto zapored: solze upanja in velikanska odgovornost

Znan je datum, kdaj se Ana in njeni mojstri vračajo na POP TV
Ana in njeni mojstri prihajajo v nedeljo, 16. marca, ob 20. uri na POP TV!

Tako se božičnega drevesa znebijo na Finskem
Ko se prazniki iztečejo, je čas, da svoje domove očistimo in odstranimo praznično dekoracijo – vključno z božično smreko. Medtem ko so danes bolj pogosta umetna drevesa, ki jih preprosto zložimo in pospravimo v škatlo, kjer bodo počakala do prihodnjega leta, se morda poraja vprašanje, kaj storiti, če je naš dom med prazniki krasila naravna smreka. Pogledali smo, kako imajo to urejeno v nekaterih evropskih državah in kako je pri nas.

Kako ravnati v primeru potresa?
Potres se lahko zgodi kadarkoli in kjerkoli. Če ste takrat doma, v pisarni ali šoli ostanite v prostoru, v katerem ste. Oddaljite se od oken in drugih steklenih površin, zavetje poiščite pod masivnim pohištvom.

Obisk zavetišča ji je odprl oči. 'Nisem vedela, da obstaja toliko trpljenja'
Ob mednarodnem dnevu prostovoljstva vam predstavljamo veliko zagovornico ohranjanja narave in zaščite živali, prostovoljko in predsednico Društva Reks in Mila, Mojco Furlan.

Obdarovanje z živalmi: ko decembrsko 'darilo' že januarja postane odveč
V zavetiščih za živali si želijo, da bi za svoje varovance našli odgovornega skrbnika. To zahteva veliko truda in časa, zato opozarjajo, da ne podpirajo hipnih odločitev za posvojitev živali, ki jih je več v teh prazničnih dneh. "Vsak januar dobivamo klice, da bi radi v zavetišče oddali žival, ki so si jo omislili v veselem decembru za darilo," opozarjajo v Zavetišču Horjul in dodajajo: če želite razveseljevati, raje pomagajte finančno, materialno ali s prostovoljstvom.

S temi nasveti boste zanesljivo ubežali turobni megli
Megleno in mrzlo jutro, vi pa hrepenite po sončku. Ponujamo vam nekaj praktičnih nasvetov, kako preveriti, do kam sega megla oziroma oblačnost, da boste lažje našli lokacijo, kjer se boste naužili toplega sonca.

(Pre)drago parkiranje v Vratih, PZS pričakuje pocenitev in ugodnosti
Letošnja uvedba parkirnine v dolini Vrata je dvignila veliko prahu. Največ kritik je bilo na račun zneska, pa tudi glede alternativnega javnega prevoza, saj ni bilo omogočenega poznega prihoda in odhoda. Planinska zveza Slovenije zato od Občine Kranjska Gora za naslednjo sezono pričakuje dostopnejšo in ugodnejšo rešitev.

Meteorolog 24ur o tem, kakšna jesen je pred nami
Jesen je čas, ko se vroči poletni dnevi umaknejo svežim večerom, zeleni listi postanejo živahnih pisanih odtenkov, dnevi so vse krajši, temperature pa vedno nižje. A zdi se, da smo letos praktično čez noč iz vročega in suhega poletja vstopili v hladno in mokro jesen. Kaj nam prinaša ta letni čas v nadaljevanju, smo preverili pri hišnem meteorologu 24ur Roku Nosanu.

Starinski način gradnje hiše, ki je praktično neuničljiva
Ko razmišljamo o ustvarjanju našega sanjskega doma, materiali, ki jih izberemo, močno vplivajo na občutek in vzdušje prostora. Eden izmed materialov, ki je hkrati osupljiv in trajnosten, je butana zemlja.

Iz Severne Amerike k nam pripotovala izjemno invazivna žuželka
Invazija hrastove čipkarke je, kot kaže, prispela tudi do nas. Gre za žuželko, ki napada predvsem gozdna drevesa, čeprav je najbolj zanimivo to, da jih je letos največ opaziti prav v Ljubljani. Poglejmo, kakšna žuželka je hrastova čipkarka in ali bi nas moralo njeno pojavljanje zares skrbeti.

Znan je razlog, zakaj je poginil delfin iz Jadranskega morja
Delfini so v jadranskem morju razmeroma redki, a - če imamo srečo – jih lahko včasih opazimo tudi na slovenski obali, žal pa odslej enega manj. Potem, ko je javnost konec julija šokirala novica, da na obalo ob Strunjano naplavilo mrtvega delfina, je sedaj jasno, kaj se je zgodilo z njim.

Preverite, kje rastejo najlepši jurčki
Večina vrst gob je, kar se tiče rastišča, precej zahtevna in jih zato zelo težko najdemo na mestih, kjer pogoji niso prilagojeni zanje. A kljub temu dejstvu se zgodi, da presenetijo. Z Evo Zupan, veliko poznavalko gob, smo se pogovarjali o tem, kdaj in kje moramo iskati, da bomo imeli največ sreče, če želimo domov priti s polno košaro slastnih jurčkov, marel ali pa morda lisičk.

Štorklje se iz Prekmurja selijo v druge dele države
Raziskovalci Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije so objavili vzpodbudno novico v povezavi z belimi štorkljami. Potem ko jih je bilo v Prekmurju zadnja leta vedno manj, so letos na območju celotne države zabeležili največ gnezdečih parov in mladičev belih štorkelj doslej.

Toliko vode lahko prihranite z vgradnjo zbiralnika deževnice
Voda je dolgo časa veljala za nekaj samoumevnega. Glede na lego in naravo naše dežele pomanjkanje vode ni bilo ravno nekaj, kar bi poznali. Da je ta pritekla iz pipe v steni, pa je bil za velik del Slovenije kar standard. Tudi kvaliteta vode je bila večinoma zelo dobra. Se je pa z razvojem povečala potreba po vodi in hkrati kvaliteta zmanjšala.

Po neurju te priljubljene planinske poti ostajajo zaprte
Planinci, pozor! Dve zelo priljubljeni planinski poti sta zaradi nedavnega neurja močno poškodovani. Ena od njiju je zaprta, druga pa je znova odprta, a je potrebna velika mera pazljivosti.

V Sloveniji potrjeni prvi primeri škodljivega japonskega hrošča
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja, da se je pri nas prvič pojavil japonski hrošč. Gre za izjemno nevarnega škodljivca, ki se hitro širi in uničuje vse pred sabo.

Zato morate stara okna čimprej zamenjati
Okna so izjemno pomemben člen vsakega doma. Omogočajo stalen dotok svetobe v prostor, ga razsvetlijo in nudijo občutek stika z zunanjim svetom. Ne glede na to, ali gre za novogradnjo ali starejšo zgradbo, so okna dolgoročna investicija, zato je pri izbiri potrebno upoštevati nekaj ključnih dejavnikov, ki vam bodo zagotovili izjemne prihranke ter kakovostno bivanje.

Zmagovalec MasterChefa nam je zaupal svojo idejo o kmečkem turizmu
V ekskluzivnem intervjuju smo se pogovarjali z Luko Pangosom, zmagovalcem 10. sezone tekmovanja MasterChef Slovenije. Luka je z nami delil svojo ljubezen do vrtnarjenja in nam pokazal babičin vrt na Primorskem.

Spoznajte najboljša prijatelja zmagovalca MasterChefa
V ekskluzivnem intervjuju smo se pogovarjali z zmagovalcem jubilejne 10. sezone MasterChefa Luko Pangosom o njegovi ljubezni do pasjih prijateljev. Luka nam je predstavil družinska psa Rona in Bayouja.

Se sončna elektrarna sploh še splača?
Sončna energija je postala ključni element v prehodu na trajnostno energetsko prihodnost. Z nenehnim napredkom tehnologije in spreminjanjem energetskih potreb družbe se sončne elektrarne uveljavljajo kot ključno orodje za zmanjšanje ogljičnega odtisa. Z njimi posamezniki in podjetja ne le zmanjšajo svoj vpliv na okolje, temveč tudi dolgoročno zmanjšujejo stroške energije ter povečujejo energetsko neodvisnost. V tem članku bomo raziskali, zakaj je prav zdaj optimalen trenutek za vložek v sončno elektrarno.

Brez teh žuželk vaš vrt ne bo preživel
Čebele večina ceni predvsem zaradi pridelave medu in preostalih čebeljih pridelkov, s katerimi nas razvajajo. A to še zdaleč ni vse, kar zmorejo te marljive žuželke. Prav njim se lahko zahvalimo za večji in bolj raznolik pridelek hrane, pomembno prispevajo tudi k blažitvi podnebnih sprememb in ohranjanju okolja. Da bo tako ostalo tudi v prihodnje, si moramo prizadevati vsi: tako posamezniki kot velika podjetja. V Sloveniji se lahko pohvalimo s kar nekaj primeri dobre prakse, tudi z raziskovalnim čebelnjakom. Čemu je namenjen?

Kako varčni so v resnici varčni gospodinjski aparati?
Poraba energije gospodinjskih aparatov je v domačem okoju precej večja, kot navajajo številke na obvezni energijski nalepki, pišejo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Na to opozarjamo potrošniške organizacije že dlje časa, enako ugotovitev pa je potrdila tudi študija mednarodnega strokovnega združenja Evropski okoljski biro (eeb.org), ki je preučila porabo pri hladilnikih, televizorjih in pomivalnih strojih. Izmerjena poraba odstopa v večini primerov navzgor, v posameznih primerih tudi do dvakrat.

Sprememba zakonodaje za boljšo potresno varnost
Ena od zakonitosti, ki jih je potrebno upoštevati pri gradnji lastnega doma, je tudi načelo potresne varnosti. S 1. majem je v ta namen veljavo stopilo novo določilo – preberite, na kaj morate biti pozorni, če se lotevate ali pa ste morda v začetni fazi gradnje.

To pa je res neverjeten prizor iz slovenskih gozdov
Prizor, ki mu je bil priča zaposleni v družbi Slovenski državni gozdovi, ki gospodari z gozdovi v lasti države, je prava redkost. Med delom in čakanjem na tovornjak za prevoz lesa je namreč imel neverjetno priložnost opazovati kar tri rise, kako so brezskrbno raziskovali teren in ga označevali.

Zaklad pod Grmado, ki je k nam privabil kraljevi obisk
Le redki obiskovalci priljubljene Polhograjske Grmade, 898 metrov visokega vrha, ki se nahaja v osrčju Polhograjskih Dolomitov, se zavedo, kakšen botanični zaklad se te dni skriva le nekaj metrov pod samim vrhom.

Kaja Karba: 'Tisti trenutek, ko smo jo prinesli skozi vhodna vrata, sem postala prava pasja mami'
Kaja Karba je spletna vplivnica, ki na svojem Instagram in YouTube profilu navdušuje predvsem mlajše generacije. Odkar je postala mama fantku Oliverju, s sledilci deli tudi spontane družinske trenutke, marsikdo pa je že pred tem lahko opazil, da ji družbo pogosto dela simpatična psička Lucy. Ta je v njen dom prišla povsem nepričakovano, z mislijo, da bo tam ostala le za kratek čas, a ji je po dveh mesecih tako prirasla k srcu, da je prosila lastnika, ali jo lahko obdrži. Zgodba ima srečen konec in tako je vesela ter navihana Lucy danes nepogrešljiv član njene družine.