Česnova muha spada v družino Heleomyzidae. Dolga je približno 9,5 milimetra z razponom kril približno 18 milimetrov. Telo je rdečkasto rjave barve, krila so prozorna s sivim odtenkom na krilnih žilah. Jajčeca so bela, velika okoli dva milimetra ter dolga in vretenasta. Ličinke, ki se naselijo v rastlini, zrastejo do 10 milimetrov.
Ličinke so aktivne od zgodnje pomladi do začetka poletja
Razmnoževanje česnove muhe poteka enkrat letno. Pojavijo se lahko že konec februarja, samice pa so aktivne do aprila. V tem časovnem intervalu muhe na rastline, ki imajo že dva do tri dobro razvite liste, odložijo jajčeca. Za odlaganje jajčec običajno izberejo najbolj razvite rastline.
Zgodaj spomladi, takoj ko se pojavijo prvi poganjki česna, odrasla muha najde pot do česna na vrtu ali njivi in v tla ob steblu odloži jajčeca. Vrhunec odlaganja jajčec je v prvi polovici aprila, vendar lahko do tega ob toplejših zimah pride tudi prej.
Novo izležene ličinke izvrtajo pot v poganjek, kjer jim najbolj dišijo mladi deli česna. Približno sredi maja zapustijo samo rastlino in se zabubijo v okoliški zemlji. V muhe se preobrazijo v začetku junija. Te povzročajo škodo le posredno, saj prezimijo in naslednjo pomlad nadaljujejo življenjski krog.
Neposredno škodo na česnu delajo le ličinke
Škodo torej delajo le ličinke, ki se prehranjujejo z notranjostjo česna. Rastline zaradi česnove muhe zaostajajo v rasti, se sušijo in sčasoma tudi propadejo. Dodatna težava je, da se na poškodovanih delih tkiva rastline razvijejo saprofitske glive, povzročiteljice gnitja in drugih rastlinskih bolezni.
Kako prepoznamo napad česnove muhe?
Napad prepoznamo po porumenelosti osrednjega lista, mehkem in votlem steblu ter listih, ki se zlahka ločijo od glavice in korenin ter so rahlo nazobčani. Najpogosteje je v steblu ena ličinka.
Okužbe v začetni fazi običajno ne opazimo, ker se ličinke hranijo z najbolj notranjimi, mladimi listi. Škoda postane vidna šele, ko je rastlina prizadeta do te mere, da je to opazno tudi na zunanjih listih. Od aprila do maja se ličinke muhe nahajajo v poganjku zimskega česna. Zunanje poškodbe so bolj vidne od konca aprila do začetka maja.
Spomladi najbolj notranji, novonastali listi kažejo znake napada česnove muhe tudi z nazobčanimi listi ter upogibanjem in zvijanjem listov do popolnega pomanjkanja rasti v glavnem poganjku. V takih primerih se pogosto oblikujejo številni šibkejši stranski poganjki. Rastlina takrat začne rasti v višino, stroki česna pa ostanejo majhni.
Ta škodljivec prizadene samo zimski česen, zaradi specifičnega razvojnega kroga pa ni težava za spomladanski in poletni česen. Obstajajo tudi razlike med posameznimi sortami glede občutljivosti.
Kako zaščititi česen pred česnovo muho?
Učinkovit preventivni ukrep je prekrivanje česna z zaščitno mrežo ali kopreno, kar je treba storiti v prvih toplih pomladnih dneh. Del vrta, kjer je posajen česen, naj ostane pokrit do sredine aprila ali še bolje do konca tega meseca.
Pomembna je tudi izbira sorte, saj so sorte česna, ki tvorijo steblo, manj prizadete. Poleg tega škoda na teh nima tako močnega učinka.
Fitofarmacevtska sredstva za zatiranje česnove muhe
Drugi možen ukrep je škropljenje s pripravki za varstvo rastlin, ki so primerni za zatiranje kapusove muhe ali česnove muhe. Izkušnje kažejo, da je najboljši čas za škropljenje v začetku aprila, ko je približno 10 odstotkov rastlin prekritih z jajčeci. Pri nizkih temperaturah so pripravki neučinkoviti. Večino škropiv je treba pred uporabo razredčiti oz. z njimi ravnati po navodilih na embalaži.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV