Dominvrt.si
pridelek na vrtu

Slabo vreme, slab pridelek

Nevenka Breznik
08. 09. 2010 14.45
0

Ker je bila pomlad hladna, z deževnim obdobjem pa se končuje tudi poletje, rekordnih pridelkov v zelenjavnem vrtu verjetno letos ni bilo. Nevenka Breznik, strokovnjakinja kluba ljubiteljev vrtnarjenja Gaia, svetuje, kako se pripraviti za prihodnjo sezono.

Ker je bila pomlad precej mokra, smo s prvimi deli na vrtu morali kar precej časa čakati. Najbolj neučakani so sicer obdelovali še mokro zemljo, kar je rodovitnost tal močno poslabšalo. Tako uničimo strukturo tal in močno poslabšamo življenjske razmere mikroorganizmov, ki živijo v tleh.

pridelek na vrtu
pridelek na vrtu FOTO: iStockphoto

Ravno tako nima nobenega pomena, da bi v hladnih spomladanskih dneh hiteli s setvami na prosto. Marsikdaj namreč pozneje posejane rastline v svoji rasti in razvoju prehitijo tiste, ki smo jih posejali v prehladno setveno plast. Tistim, ki imajo navado sejati prvo solato nekoliko preveč skupaj, je nagajala solatna plesen. Nekoliko pozneje so se pojavile uši, ki so bile letos najpogostejše na fižolu. Paradižnik na prostem je skoraj povsod napadla krompirjeva plesen. Pepelasta plesen se je pojavila tudi na bučkah in kumarah, ravno tako pa smo imeli težave tudi s pridelkom krompirja.

Da bodo rastline lahko rasle, bo treba tlom pred novo sezono povrniti hranila, ki jih je izpral dež ali so jih rastline porabile.
Da bodo rastline lahko rasle, bo treba tlom pred novo sezono povrniti hranila, ki jih je izpral dež ali so jih rastline porabile. FOTO: arhiv Kluba Gaia

Največ uspeha so imeli tisti, ki so proti neugodnim vremenskim razmeram ter napadom škodljivcev in bolezni rastline zaščitili tudi tako, da so jim dvigovali odpornost z vitaminskim kompleksom, ki vsebuje aminokisline, huminske kisline in vitamine iz skupine B1 in B6, proti boleznim pa rastline škropili s pripravkom na osnovi njivske preslice in sojinega lecitina . Škodljivce kot so uši in pršice pa smo v zelenjavnem vrtu omejili s pripravkom na osnovi kalijevih soli maščobnih kislin.

V tleh nadomestimo hranila

Dež je izpral tudi precej hranil iz tal, zato bo prihodnje leto hranila potrebno nadomestiti. Najbolje, da v jeseni tlom dodamo stoodstotno dolgodelujoče organsko gnojilo. Če smo v minulem letu obdelovali mokra tla, lahko zdaj pričakujemo bolj zbito prst, ki ji je najbolje dodati kamninsko moko.

Vrtninam grozijo polži

Dež je bil tudi vzrok za velik naval polžev, ki so v letošnji sezoni opustošili naše vrtove, precej teh škodljivcev pa lahko pričakujemo tudi v naslednji sezoni. Polži se namreč pozimi zarijejo do 10 centimetrov globoko v zemljo, prostor prekrijejo in zgladijo s sluzjo ter tako prezimijo. Spomladi spet izležejo jajčeca, iz katerih se razvijejo mali polžki.

Pred polži vrtnine zaščitimo z naravnim gelom, ki polžem prepreči dostop do rastlin.
Pred polži vrtnine zaščitimo z naravnim gelom, ki polžem prepreči dostop do rastlin. FOTO: arhiv Kluba Gaia

Ker polži še vedno napadajo preostanke vrtnin na vrtovih, je te potrebno zaščititi. Najbolje, da po gredicah potresemo limacid, ki učinkovito deluje proti plazečim se škodljivcem, ali pa okoli vrtnin nanesemo naravni gel proti polžem, ki nima vonja in je odporen na vlago.

Tudi spomladi bodimo pozorni, da v vlažnem vremenu po gredicah potresemo limacid ali vrt pravočasno zaščitimo z gelom proti polžem. Tako bomo preprečili, da bi se polži razmnožili v večjem številu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860