Za napoved o tem, kako bo vreme vplivalo na pridelek koruze, je po ocenah KGZS še prezgodaj. Koruzi visoke temperature ustrezajo in če vročinski val ne bo trajal predolgo, je napovedano vreme za rast koruze ugodno.
Vse rastline v kmetijstvu v določenem razvojnem obdobju sicer potrebujejo optimalno količino vode in ustrezne temperature za uspešen razvoj. Trenutno to še posebej velja za tiste rastline, ki se nahajajo v najbolj intenzivnem razvoju, npr. koruzo, hmelj in nekatere vrste sadja ter zelenjave.
Tako preobilica kot pomanjkanje vode in previsoke ali prenizke temperature lahko za rastline predstavljajo stresne razmere, zaradi česar je njihov razvoj počasnejši, nekatere pa lahko celo propadejo. V prihodnjih dneh je lahko zanje tako najbolj nevaren vročinski stres, ki mu lahko sledi še suša.
Ker bo vroče vreme po pričakovanjih trajalo dalj časa, se lahko začnejo prvi znaki prizadetosti kmetijskih rastlin zaradi suše kazati predvsem na plitvih, peščenih in prodnatih tleh. Najbolj so v takšnem primeru v negotovosti večje kmetije, ki imajo zemljišča na takšnih tleh in nimajo možnosti namakanja, so pojasnili na KGZS.
Posebno pozornost je treba v takšnih pogojih posvetiti skrbi za domače živali. Rejec jim mora zagotoviti takšne pogoje, v katerih lahko prenašajo visoke temperature. Poskrbeti je treba za vodo, živalim na paši je treba zagotoviti senco, v hlevih pa je treba poskrbeti za zračenje.
Tudi KGZS ob tem zelo resno opozarja na stanje v iglastih gozdovih, saj je razvoj podlubnikov zaradi ugodnih vremenskih razmer letos težko obvladljiv. Lubadar napreduje dnevno, predvsem na postojnskem, ljubljanskem, tolminskem in kranjskem območju oz. tam, kjer je tudi največ poškodovanih gozdov zaradi lanskega žledoloma.
KGZS zato poziva vse lastnike, ki imajo v svojih gozdovih iglavce, naj nemudoma pregledajo svoje gozdove in ukrepajo, nato pa preglede ponavljajo na dva do tri tedne.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV