padec

Zgodba pogumne 30-letnice, ki si je sama ustvarila svoj dom
Emmie Sperandeo je preprosto dekle iz Amerike, toda njena življenjska zgodba je vse prej kot običajna. Rojena je na Floridi, vmes je živela v Oregonu, pred nekaj leti pa se je preselila v Montano. To seveda ne bi bilo nič nenavadnega, če se tja ne bi preselila popolnoma sama ter si z lastnimi rokami zgradila doma.

Zemlji se približuje asteroid s premerom do 100 metrov
Evropska vesoljska agencija je nedavno odkrila asteroid 2024 YR4, ki mu pripisujejo minimalno možnost, da zadane zemljo. Po trenutnih napovedih bi se to lahko zgodilo leta 2032.

Kdaj je najprimernejši čas v letu, da nehamo s košnjo trave?
Ko gre za zadnjo košnjo v sezoni, velja – seveda, če je vaš cilj na dolgi rok vzdrževati kar se da lepo trato – nekaj strogih pravil. Če ste doslej poznali le tistega, da travo kosimo do prve zmrzali, potem je morda čas, da svoje znanje nadgradite.

Kako izbrati prave ploščice za kopalnico?
Kakšne ploščice izbrati za kopalnico? Danes, ko imamo na izbiro veliko različnih dimenzij, barv in vzorcev, odločitev zagotovo ni lahka. Preverili smo, na kaj vse je treba biti pozoren pred nakupom kopalniških ploščic.

Tako prikupne, a zelo nevarne
Morda izgledajo ljubke, a so vse prej kot to. Nekatere živali so lahko izjemno nevarne in v nekaterih primerih tudi smrtonosne.Preberite, katere so to - in kakšna nevarnost vam preti, če jih slučajno srečate.

Luksuzni bunkerji: kako se najbogatejši pripravljajo na apokalipso
Denar ne more kupiti vsega, lahko pa kupi varnost. Ali vsaj občutek varnosti. Številni najbogatejši poslovneži, estradniki, športniki in lastniki najuspešnejših podjetij imajo pripravljene načrte, če svet zdrsi v katastrofo epskih razsežnosti. Zaradi vse pogostejših groženj namreč v zadnjem desetletju narašča povpraševanje po elitnih bunkerjih in zakloniščih.

V čem je težava, da paradižnik kljub cvetovom ne ustvari plodov?
Se na rastlini paradižnika kljub obilnemu cvetenju niso razvili plodovi? Ko gojimo paradižnik, se prej ali slej srečamo s pojavom, da rastlina cveti, a nato preprosto ne razvije plodov. Za ta pojav obstaja več razlogov, ki pa jih je v veliki meri mogoče odpraviti.

Če se na vaših oknih nabira kondenz, preberite to
Ste opazili, da se okna pozimi nenehno rosijo? Se ob robu okenskega okvirja nabirajo kapljice vode? Lahko, da so za to kriva vaša okna ali pa tudi ne. Pravzaprav je lahko nabiranje kondenza pokazatelj nečesa povsem drugega. Pogosto gre za prekomerno vlago znotraj prostora.

Kaj je 'napadlo' vaš paradižnik?
Če ste eden izmed milijonov ljudi, ki imajo vrt, verjetno na njem raste tudi paradižnik, kajti nič ne premaga okusa svežega domačega paradižnika. Toda včasih naš paradižnik ne uspeva tako, kot bi si želeli.

V prihodnjih dneh pričakujemo padec temperatur, zato zaščitite svoje rastline
Večjemu delu države v prihodnjih dneh grozi spomladanska pozeba. V preteklih 30 letih je sicer predvsem sadjarsko panogo v Sloveniji prizadelo več kot deset pozeb.

Bomo letos po 15 letih končno dočakali bel božič?
V pričakovanju najbolj čarobnega meseca v letu se marsikdo sprašuje s kakšnim vremenom nam bo letos postregla zima. In če sta v jeseni prevladovali dve skrajnosti – september je bil rekordno moker, oktober in začetek novembra pa sta bila nadpovprečno topla, se sedaj vračamo k bolj običajnim temperauram za ta čas, pravi meteorolog Rok Nosan. Od zadnjega belega božiča je v večjem delu Slovenije minilo 15 let, in če vas zanima, ali bomo letos končno spet dočakali bel božič ter kdaj lahko pričakujemo padec pod ničlo, berite naprej.

V Sloveniji prvi primer ptičje gripe pri perutnini
Aviarna influenca, znana tudi kot ptičja gripa, je zelo nalezljiva virusna bolezen, ki lahko prizadene vse vrste ptic. Bolezen se med pticami prenaša kapljično, z medsebojnimi stiki med pticami, prek njihovih izločkov in preko okužene krme. Prenos je možen tudi z obutvijo in opremo, ki je bila v stiku z okuženim materialom.

Veste, da je treba nekatere gobe šeškati?
Si predstavljate, da bi sredi zime nabirali gobe? In to brez odhoda v gozd ... Dobrodošli v neverjetnem svetu urbanega gobarjenja, v katerem na vas vedno čaka sveža goba.

Proizvodnja električne energije v avgustu 2021 manjša kot v avgustu 2020
Proizvodnja električne energije se je v avgustu 2021 v primerjavi z enakim mesecem lanskega leta zmanjšala, oskrba z energenti pa se je povečala.

Ekstremna vročina in požari še naprej pestijo Balkan
Zgodovinski vročinski val na Balkanu, posebej v Grčiji, po več kot tednu dni ne popušča. V osrednji Grčiji in na Peloponezu naj bi se temperature še vsaj do petka vsak dan povzpele do 46 stopinj Celzija. Obenem na območju še naprej pustošijo požari. Z njimi se med drugim spopadajo tudi v Severni Makedoniji.

Proizvodnja električne energije v juniju manjša
Proizvodnja električne energije se je v juniju 2021 v primerjavi z enakim mesecem lanskega leta zmanjšala za 8 %, oskrba z energenti pa se je povečala.

Toplotna energija, ki je najbolj podobna sončni energiji
Poletje je resda čas, ko nam naj ne bi bilo treba ogrevati nič drugega kot vodo, a vsi vemo, da ni čisto tako. Že ena sama nevihta nas prisili, da oblečemo dolge rokave, dolgotrajnejša obdobja deževnega in nestabilnega vremena pa lahko dom ohladijo do te mere, da je treba vključiti ogrevanje. Za take primere je dobro imeti zvestega in varčnega 'partnerja', na katerega se lahko vedno zanesete – tako ob nenadnih poletnih vdorih hladnega zraka kot v dolgih mrzlih zimah.

Neto proizvodnja električne energije v decembru 2020 manjša kot v decembru 2019
Proizvodnja električne energije se je v decembru 2020 v primerjavi z enakim mesecem lanskega leta zmanjšala za 1 %, zmanjšala se je tudi oskrba z energenti.

Eden zanimivejših projektov je bila replika Aljaževega stolpa
Tradicionalna kovaška obrt je v Sloveniji postala zelo redka, toda kovač Tomaž Tekavec dokazuje, da nikakor ni izumrla. S ponosom se loti raznoraznih unikatnih projektov – tako je restavriral več kot 100 let staro kovano ograjo, lotil se je tudi starega šivalnega stroja. Tukaj so še ročno kovani noži ter moderni žar.

Proizvodnja električne energije v oktobru rekordna
Proizvodnja električne energije se je v oktobru 2020 v primerjavi z enakim mesecem lanskega leta povečala za 111 %, medtem ko je poraba električne energije ostala na približno enaki ravni. Oskrba z energenti pa se je zmanjšala.

Slovenija tudi septembra z eno višjih rasti gradbeništva v EU
Obseg gradbenih del v območju z evrom in v celotni EU se je septembra zmanjšal, upad na mesečni ravni je bil 2,9- oz. 2,5-odstoten. V medletni primerjavi je bil padec 2,5- oz. 2,7-odstoten. Slovenija pa je tako na mesečni ravni kot v medletni primerjavi tudi septembra zabeležila eno višjih rasti, je danes objavil evropski statistični urad Eurostat.

Pospravljanje in menjava sezonskih oblačil je lahko prava muka
Spomladi in jeseni se običajno lotimo iskanja in pospravljanja sezonskih oblačil. Zdaj je gotovo že čas, da v omari zamenjamo tanka oblačila z debelejšimi. Pospravimo jih v drug del omare, kjer se ne bodo mešala z zimsko garderobo, sicer nastane v omari ena sama zmešnjava.

Tega nikoli ne počnite!
Razkužilo uporabljate za čiščenje rok, vendar dvakrat premislite, preden ga boste uporabili na šapah vaših ljubljenčkov. Poglejte zakaj.

Se obeta 'veliko resetiranje' gospodarstva?
Kako prilagoditi gospodarstvo, da bo bolj pravično, odporno in okolju prijazno, je tema, o kateri se po pandemiji z novim koronavirusom vse bolj govori. O 'velikem resetiranju' bodo govorili tudi na prihodnjem Svetovnem gospodarskem forumu. Gre za iniciativo, da bi svetovno gospodarstvo oblikovali na novo.

Tako je treba skrbeti za orhideje, da bodo uspevale
Orhideja, med drugim rastlina ljubezni in plodnosti, se bohoti v marsikaterem stanovanju. Da bo tudi sicer v zadnjih letih ena bolj priljubljenih sobnih rastlin čim dlje cvetela v vsej svoji lepoti, pa potrebuje posebno skrb.

Koncentracije dušikovega dioksida ponekod upadle za polovico
Ugašanje javnega življenja, ki je posledica ukrepov za zajezitev pandemije novega koronavirusa, je v Evropi močno zmanjšalo onesnaženje ozračja. Koncentracije dušikovega dioksida so ponekod, zlasti v velikih mestih, namreč upadle celo za polovico.

To so novi ukrepi ministrstva za zagotavljanje nemotene oskrbe s hrano
Vlada RS je na ponedeljkovi večerni seji obravnavala prvi paket ukrepov za blaženje posledic ukrepov za boj proti širjenju okužbe z novim koronavirusom covid-19, ki bo prebivalstvu in gospodarstvu omogočil lažje poslovanje, s čimer pa se bo povečala tudi socialna varnost državljanov.

6 mest na svetu, ki so sprejela drastične ukrepe v boju za okolje
Medtem ko obstajajo ljudje in predvsem voditelji držav po svetu, ki še vedno trdijo, verjamejo in govorijo, da podnebne spremembe ne obstajajo in da se ozračje ne segreva, so države, ki so lahko vsem za zgled v svojih ukrepih, sprejetih v boju za zaščito okolja.

Kolonije pingvinov se zaradi podnebnih sprememb drastično zmanjšujejo
Znanstveniki na Greenpeaceovi odpravi na Antarktiki so pri številnih kolonijah pingvinov opazili drastično zmanjševanje. Nekatere kolonije naj bi se zmanjšale za kar 77 odstotkov, odkar so bile pred skoraj 50 leti zadnjič preučevane, za kar so po navedbah znanstvenikov odgovorne predvsem podnebne spremembe.

Novembra večja proizvodnja in manjša poraba elektrike
V Sloveniji je neto proizvodnja električne energije novembra znašala 1526 gigavatnih ur, kar je 86 odstotkov več kot oktobra. Poraba je znašala 1193 GWh in bila manjša od oktobrske za 0,5 odstotka, je objavil statistični urad.