plinska

Tako lahko ogrejete dom, ne da bi sploh prižgali gretje
Stroški ogrevanja se dražijo, zima pa je vedno hujša. Če ne želite povečevati računa za ogrevanje, hkrati pa seveda želite, da vaš dom ostane prijetno topel, preizkusite katero izmed spodnjih zamisli.

Letna kuhinja: ne le prostor za kuhanje, ampak predvsem za poletna druženja
Zunanja letna kuhinja ni le prostor za kuhanje, temveč je tudi priložnost za ustvarjanje nepozabnih doživetij na prostem. Pri načrtovanju in gradnji zunanje kuhinje je ključnega pomena izbira lokacije, pravih materialov in upoštevanje sodobnih trendov.

Ogljikov monoksid - izjemno toksičen plin brez vonja
Ogljikov monoksid, pravilnejši izraz je sicer ogljikov oksid, je brezbarven, gorljiv in izjemno toksičen plin brez vonja. Nastaja ob nepravilnem izgorevanju fosilnih goriv in ga praktično ne moremo zaznati. Kako lahko preventivno poskrbimo, da z njim v prihodnosti ne bomo imel težav v domu, in navsezadnje, kaj narediti v skrajnem primeru?

Kaj vse je nujno narediti na začetku ogrevalne sezone?
Na Zvezi potrošnikov Slovenije so pripravili seznam opravil, ki jih je pametno storiti na začetku ogrevalne sezone. Z nekaterimi ukrepi namreč lahko preprečimo, da bi imeli v zimskih mesecih težave z ogrevalnim sistemom.

Poglejte, katera eterična olja so primerna za živali
'Če lahko pomagamo sebi, zakaj ne bi tudi svojim kosmatim in manj kosmatim,' mi je v pogovoru zaupala Petra ter pojasnila, da v želji, da jim ne bi škodovala, ampak jim varno pomagala, začela prebirati literaturo, preučevati klinične raziskave in prišla do zaključka, da marsikatero eterično olje, rastlinsko olje, po katerem ljudje pogosto posegamo, ni ravno primerno za uporabo na živalih.

Kuharski mojstri prisegajo na plin
Večina kuharjev svetovnega slovesa se od plina nikakor ne more posloviti, saj plinski žari omogočajo hitro in specifično obdelavo hrane s pridihom vonja po ognju.

Evropski energetski trend – zemeljski plin
Gospodinjstva potrebujejo vse več energije, zato je pomembno, da izberejo pravi energent. Zemeljski plin prinaša obilo prednosti, kot so nizka cena, nizek ogljični odtis in udobje pri uporabi. Zato je najbolj priljubljen energent po celotni Evropi.

LG-jeve toplotne črpalke za vrhunsko učinkovitost gretja z obnovljivim virom energije
LG Electronics (LG) na slovenskem trgu predstavlja novosti na področju svojih sistemov za gretje LG Therma V. Gre za toplotne črpalke zrak/voda, ki prinašajo številne možnosti za prihranke energije pri nadgradnji ogrevalnega sistema v domovih. Črpalke opravljajo isto nalogo kot peči na plin ali kurilno olje, vendar na energetsko in stroškovno učinkovitejši način. Uporabljajo se za talno ali radiatorsko ogrevanje in oskrbo s toplo sanitarno vodo celo pri zunanji temperaturi –25 °C. Z zamenjavo ali dopolnitvijo tradicionalnega sistema gretja na plin ali kurilno olje toplotna črpalka zrak/voda občutno zmanjša izpuste CO2 in porabo energije, saj za gretje vode uporablja obnovljiv in brezplačen vir – naravno toplotno energijo zunanjega zraka.

9 pogostih težav v kuhinji, ki jih je treba odpraviti čim prej
Kuhinjski aparati lahko povzročijo najrazličnejše težave, zato je dobro vedeti, kaj narediti, če se aparat pokvari. S popravilom pa nikakor ne čakajte, da ne boste imeli še večjih težav, seveda se to pozna tudi na denarnici.

Sanjska kombinacija za denarnico in okolje
Danes imamo na trgu na voljo številne kakovostne ogrevalne sisteme, a kvaliteta ni edino, kar navadno odtehta, ko se odločamo za nov energent. Vsak od nas si v hladnejših mesecih želi nižjih stroškov, topel dom, v poletnem času pa hladno zavetje pred vročino. Bi verjeli, da dejansko lahko dobite vse?

Električna energija: kakšna je poraba in proizvodnja v Sloveniji?
Danes si življenja brez električne energije preprosto ne moremo predstavljati. Zaradi elektrike je naš dom priskrbljen s svetlobo, zaradi nje lahko kuhamo, si operemo in sušimo oblačila, zaradi nje, konec koncev, lahko polnimo svoje telefone, uporabljamo druge pametne naprave in delamo pravzaprav vse, kar si lahko predstavljamo. Brez nje ne bi imeli niti tople vode, še manj pa ogrevanih ali hlajenih prostorov. Zakaj je pomembno, da z njo varčujemo in gospodarsko ravnamo s samo uporabo?

Pri prenovi doma ne pozabite na ključno stvar!
Končala se je že druga sezona izjemno priljubljene oddaje Delovna akcija. Najbolj srčna ekipa v Sloveniji je tudi v tokratni sezoni spreminjala življenja ljudi na boljše. Prenovila in polepšala je ne le domove družin, temveč tudi njihova življenja, mi pa smo ves čas nadobudno spremljali in razkrivali podrobnosti iz vsake oddaje. Pod drobnogled smo velikokrat vzeli tudi energetske rešitve in v sodelovanju z energetskim strokovnjakom pomagali tudi vsem vam, ki ste se morda spopadali s podobnimi težavami kot družine v oddaji ali pa ste imeli zgolj kakšno vprašanje o takšni tematiki.

Ste vedeli? Stroški ogrevanja s toplotno črpalko so precej nižji
V drugi sezoni Delovne akcije smo spremljali nešteto zgodb posameznikov, družin in parov, ki so nam segle globoko v srce. Nemalo je bilo takšnih, ki so izzvale solze v naših očeh.

Prihranite pri ogrevanju
Preteklo soboto smo lahko spremljali že osmo oddajo Delovne akcije in spoznali zakonca Pećaranin, ki jima zdravje kljub ljubezni, volji in veselju do življenja ni bilo naklonjeno. Pridni in predani mojstri z voditeljico Ano Praznik na čelu so spremenili njun dom v toplo, varno in domačno stanovanje, kjer bosta lahko ljubeča zakonca končno brezskrbno zaživela. Za primerno ogrevanje so poskrbeli strokovnjaki za energetske rešitve, ki so se tudi tokrat odločili za namestitev IR panelov. Tem je, zaradi ponašanja z izjemno učinkovito in visoko varčnostjo ter vsestranskostjo, v zadnjem času močno narasla priljubljenost. Ker smo o njih pisali že pred kratkim, si lahko vse o IR panelih preberete v priloženem članku, tokrat pa smo pod drobnogled vzeli še vedno zelo priljubljene plinske peči.

Ob neupoštevanju pravil tvegate požar!
Do številnih požarov pride zaradi čiste malomarnosti, neupoštevanja pravil uporabe naprav, nerednega čiščenja in neprimernega vzdrževanja. Urad RS za zaščito in reševanje zato opozarja, kako ravnati, da preprečimo katastrofo.

Vse bolj priljubljen za ogrevanje
Letos mineva 40 let od postavitve prve plinarne v Ljubljani, namenjene razsvetljavi trgovin, hiš in mestnih ulic. Od takrat se je odjem tega energenta pri nas vseskozi povečeval oz. je zaradi različno mrzlih zim malenkostno nihal. Lani pa je zemeljski plin v Sloveniji postal drugi najpomembnejši energent za ogrevanje gospodinjstev.

Strokovnjak odgovarja: Kakšno plinsko peč izbrati?
Naš bralec menjava plinski kotel in zanima ga razlika med dvema plinskima pečema. Na kaj biti pozoren, odgovarja naš strokovnjak, Bojan Žnidaršič, neodvisni energetski svetovalec za gospodinjstva.

Do 31. oktobra izkoristite akcijo in še dodatno prihranite
Zemeljski plin ima v primerjavi z ostalimi energenti kar nekaj prednosti, med drugim je cenovno med najugodnejšimi in tudi najbolj okolju prijaznimi energenti. Nič čudnega, da se za preklop na zemeljski plin odloča vedno več gospodinjstev. Če tudi vas skrbijo astronomski računi za ogrevanje v prihajajočih mesecih, razmislite o zamenjavi sistema ogrevanja ali zamenjavi dobavitelja.

Poznate vse razlike?
Na Zvezi potrošnikov Slovenije so pod drobnogled vzeli kuhališča in razjasnili razlike med posameznimi modeli ter dodatne funkcije. Jih poznate?

Se vam zdi, da za ogrevanje plačujete preveč? Ukrepajte!
Astronomski zneski na računih za ogrevanje v hladnejših mesecih v marsikaterem gospodinjstvu močno osiromašijo družinski proračun, zato je vredno razmisliti o ukrepih, ki zagotavljajo tako dolgoročne prihranke kot udobnejše bivanje. Najbolj smiseln ukrep je seveda posodobitev ogrevalnega sistema, izmed najrazličnejših možnosti, ki so pri nas na voljo, pa je ena boljših ter v več pogledih učinkovitih rešitev preklop na zemeljski plin.

Kakšno kuhalno ploščo izbrati?
Razmišljate, da bi namesto klasičnega štedilnika, poleg pečice, vgrajene v omaro, raje kupili ločeno kuhalno ploščo, a ne veste, za kakšno bi se odločili? Na Zvezi potrošnikov Slovenije pojasnjujejo, kakšna je ponudba na trgu ter kakšne so prednosti in slabosti določenih tipov kuhalnih plošč.

Presenečeni boste, kaj vse povzroča raka
S prepogosto uporabo nekaterih sredstev lahko ogrozite svoje zdravje oziroma pridete v stik z rakotvornimi snovmi. Njihova raven je sicer nizka, vendar je kljub temu nenehna izpostavljenost škodljivim snovem lahko zelo nevarna. Morda vsega res ne, vendar nekatere snovi lahko zamenjate z manj škodljivimi proizvodi. Preverite …