Dominvrt.si

burja

Ste vedeli, da lahko sobno rastlino vzamete s seboj pod tuš?

Tanja Postružnik Koren bo v tokratni epizodi oddaje Zelena dežela poklepetala o sobnih rastlinah z gospo Marijo Burja, ki bo s Tanjo delila uporabne nasvete o skrbi za rastline, razkrila pa bo tudi marsikatero zanimivost, ki je do sedaj še nismo vedeli.

Čas trgatve je tukaj, to morate vedeti

Slovenija je majhna, a kljub temu izvrstno bogata vinorodna država. V septembrskem času se na vinorodnih območjih v Sloveniji vse vrti okoli prijetnega, a ne tako lahkega opravila – trgatve. Čeprav je ta v osnovi eden pomembnejših korakov na poti do žlahtne kapljice, Slovenci trgatev jemljemo tudi kot nekakšen praznik, kjer se na kupu zberejo ožji in širši člani družine, sosedje, prijatelji in znanci. Združimo se ob delu, dobri jedači in pijači ter se veselimo.

Vreme za Piran

Območje slovenskega Primorja zajema celoten zahodni del Slovenije, ki pa ga, glede na njegove geografske značilnosti, lahko razdelimo na dva dela – obalno in zaledno. Ta ločnica določa tudi vremenske značilnosti posameznega območja. Submediteransko podnebje, značilno za priobalna mesta, imenujemo tudi zmerno sredozemsko.

Znova prihajata mraz in sneg

Minuli praznični konec tedna je ponekod prinesel rekordno visoke temperature za ta čas leta, toda bilo je kratkotrajno, kajti v sredo bodo padavine zajele vso državo, meja sneženja pa se bo v sredo popoldne spuščala skoraj povsod do nižin, razen na Primorskem.

Veseli december je tu. Bo vesel tudi za ljubitelje snega?

Vemo, da je sneg ob morju prava redkost, zlasti zdaj, ko se je nadmorska višina, na kateri sneži, zaradi globalnega segrevanja v zadnjih dveh ali treh desetletjih opazno dvignila. Tako tokrat več besed o tem, kako je, ko ob morju sneži in pritisne mraz. Kdaj so bili tam deležni večjih snežnih pošiljk?

Snežna slovenska idila

Večji del Slovenije je pobelil sneg in pričaral zimsko idilo. Naše bralce smo prosili, da z nami delijo zimske fotografije. Poglejte, kako lepa je zasnežena Slovenija.

Pred nami je lep konec tedna

Oktober nam je za razliko od preteklih mesecev namenil nižje temperature, kot smo jih običajno vajeni. Pa vendar smo v preteklosti tudi v oktobru videli nihanja. Vreme nam je "podarilo" tudi sneg v višjih predelih in precej neobičajno močno burjo.

Oranžno opozorilo za primorsko regijo

Glede na napovedi smo dodobra zakorakali v jesen. Prišel je dež, prihaja tudi burja, temperature zraka po nižinah se bodo gibale med 10 in 15 °C, sneg pa je že prekril prve vrhove.

'Če se zgodaj selijo ptiči, bo huda zima ob božiči'

Meteorološko poletje se je zaključilo prvega septembra. Kdor bolj verjame v koledar, pa bo v koledarskem poletju užival še tri tedne. No, vreme bo najbrž postavilo svojo mero, kdaj bomo tudi v praksi stopili v jesen. Za nami je sicer v povprečju eno najtoplejših poletij do sedaj.

Veter odkrival strehe, lomil drevje, voda zalivala kleti

V nedeljskih nalivih so imeli največ težav na območju Koroške in na širšem celjskem območju. Narasle so reke Mislinja, Dravinja in Oplotnica s pritoki, ki so poplavljale. Zalitih je bilo veliko objektov, poplavljalo je ceste, veter je podrl več dreves.

Vročina si bo vzela premor

Poletje je v polnem zamahu in temperature to potrjujejo. Le kdo si bi mislil, da bomo po mokri in marsikje temperaturno podpovprečni pomladi jamrali, "joj, kako vroče".  A če verjamemo v globalno segrevanje, hitre in izrazite spremembe vremenskih vzorcev nas to ne bi smelo niti presenetiti.

V Kanadi namerili skoraj 50 stopinj Celzija

V Kanadi, ki sicer velja za eno od držav z najhladnejšim vremenom, so namerili rekordnih 49,5 stopinje Celzija. Zahod države duši vročinski val, ki je zahteval tudi že več smrtnih žrtev, zlasti med starejšimi.

Dež otežuje delo na vrtovih in poljih

Vreme zadnje čase kmetom in vrtičkarjem ni ravno naklonjeno. Dež v zadnjih dneh otežuje tudi delo v hmeljiščih, še vedno v večini hmeljišč tako poteka napeljava poganjkov na vodila. Hmelj medtem zaradi hladnega in deževnega vremena počasneje raste, je povedala specialistka za hmeljarstvo Irena Friškovec.

Muhasto vreme se nadaljuje

Očitno bodo dela na vrtu morala znova počakati, saj prihaja nova ohladitev, ki bo spet prinesla dež. Če ste na vrt že posadili sadike, ki ne prenašajo dobro hladnih obdobij, potem jih le dobro zavarujte pred nizkimi temperaturami.

Kako skrbeti za trto?

Trta kot okrasna rastlina na domačem vrtnem kotičku ali pa hribi in doline vinogradov, ki so vir preživetja. Negovanje in ljubezen do trte dajejo rezultate. Naša majhna dežela je po svetu znana po vinih, prodajajo jih vse od Amerike do Japonske. Grozdje pa je sadje z veliko vitamini, ki skrbi za naše srce in ožilje.

Pozeba povzročila 50 milijonov evrov škode

Državni sekretar Anton Harej si je ogledal nastalo škodo na sadnem drevju zaradi pozebe v Vipavski dolini. Najhuje so prizadeti sadovnjaki v nižjih predelih Vipavske doline in slovenske Istre, kjer je odvisno od vrste sadnega drevja škoda lahko tudi 100-odstotna. Harej je prizadetim sadjarjem obljubil pomoč države v obliki različnih ukrepov.

Nevarnost pozebe, zaščitite vrtnine

Na vrtu iz prsti že kukajo prve sadike, na zelenici se bohotijo tulipani in druge pomladne rože. Prav tako se grmi in drevje že pripravljajo na cvetenje – nekateri že cvetijo. Toda čeprav se nam še nasmiha sonce, pa bo oblačnost od zahoda povsod naraščala, prihajajo padavine in nizke temperature.

Ohladitev: Za veliko noč bo dišalo po potici, za njo pa po snegu?

Pred nami je praznik, ko se zbere vsa družina, oživijo običaji. Pred nami pa miza različnih dobrot, ki jih pripravimo s srcem. Posebna pozornost je namenjena pirhom, kakšni bodo oziroma kakšnih barv bodo letos, bo seveda odločal vsak zase. Domišljija ima prosto pot. Kakšno barvo neba pa bomo imeli nad Slovenijo in ali bo morda celo kaj pocukralo pri tleh, pa bo odločala mati narava. V naslednji minutah vam bomo razvozlali podrobnosti, kaj se obeta.

Vrtna dela bodo morala počakati

Pred nami je hladno in mokro vreme, ki ne bo pogodu vrtičkarjem. Glede na to, da morda prihaja tudi sneg, priporočamo, da vrtnine pokrijete s kopreno.

Hitro na vrt, ob koncu tedna bo hladneje

Začelo se je trimesečno obdobje meteorološke pomladi, ki prinaša v prvih dneh tega tedna sončno in stabilno vreme, medtem ko se konec tedna za kratek čas obeta prehod fronte in ohladitev. Minula meteorološka zima pa je bila za večji del Slovenije nadpovprečno topla, imeli smo tudi nadpovprečne količine padavin, ugotavljajo na Agenciji za okolje.

Svečnica zelena, velika noč bo zasnežena?

Zima se meteorološko počasi nagiba v drugo polovico. Pravzaprav smo že prečkali to namišljeno črto, meteorološka zima namreč traja od 1. decembra do 1. marca. Ne vemo pa še, ali smo vrhunec zime že dosegli. Morda nam bodo del odgovora prinesli pregovori. Potem pa nam bo narava sama postregla z natančnimi odgovori. Pred nami je svečenica, ki smo jo na koledarju označili 2. februarja in ob katero se naslanja več pregovorov. Preverimo jih nekaj.

Predbožični večer bo zagotovo zelen, ali bo božič vendarle bel?

Trenutno najbrž eno najbolj pogostih vprašanj, ko sprašujemo za vreme. Ljudje pač imamo, nekje globoko v podzavesti, zapisano, da k božiču spadajo božične pesmi in zasnežena pokrajina. No, narava oziroma vreme se ne zmeni vedno za naše želje. In tako je bilo tudi zadnjih 13 let, ponekod tudi dlje. Bo tokrat več sreče? 

Kdo si upa kazati hrbet burji?

Sneg je že pokazal svoje zobe, pridružila pa se mu je tudi burja, ki bo najmočnejša popoldan ter do četrtka popoldan. Takrat bo na izpostavljenih mestih na Primorskem dosegala hitrosti 90 do 130 km na uro. Ponekod v višjih predelih Primorske pa so možni tudi snežni zameti.

Pozeba v teh dneh povzroča škodo predvsem sadjarjem

Nizke temperature, mrzel veter in ponekod celo sneg v teh dneh na nekaterih območjih Slovenije že povzročajo škodo na kmetijskih površinah. Kot je povedala Dušica Majer iz Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, bodo največ škode utrpeli sadjarji, saj so nekatere vrste, ki so v polnem cvetu, že precej poškodovane.

Končno dobra novica za kmete na Vipavskem

Kmetje na območju spodnje Vipavske doline, ki že leta čakajo sanacijo zadrževalnika vode Vogršček, saj namakalni sistem ne deluje, kot bi moral, so le dočakali dobro novico - sanacija bo končno stekla.

10-letnica je živela v razpadajoči baraki, dokler ...

Ekipa Delovne akcije se je na poti svojega poslanstva minuli teden zasidrala na Primorskem. Pisala jim je namreč 10-letna Veneta, učenka 5. razreda osnovne šole. Njeno pismo je še posebej ganilo Ano, ki se je odpravila kar v šolo, da bi poizvedela, kdo Veneta pravzaprav je.

Ukrepi v Vipavski dolini so nujni

V okviru projekta Life Vivaccadapt (Adapting to the Impacts of Climate Change in the Vipava Valley) so v Ajdovščini pripravili delavnico v podporo strategiji prilagajanja kmetijstva podnebnim spremembam. Na njej iščejo tiste ukrepe, ki bi pripomogli k stabilnejšim pogojem pridelave - to sta namakanje in zaščita pred burjo.

Burja poškodovala tudi rastlinjake

Silovita burja, ki je prejšnji teden več dni vztrajala na Primorskem, je poškodovala tudi številne rastlinjake v Istri. Kot je za STA povedala predsednica kmetijske zadruge (KZ) Agraria Jožica Bolčič, pa je za oceno škode še prezgodaj. Kljub temu kaže, da obseg škode ne bo tolikšen, da bi dosegli prag za prijavo škode po naravni katastrofi.

Maksimalna zaščita vašega doma

Bližajo se topli dnevi, ko razmišljamo tudi o večjih posegih v svoj dom. Naj gre za gradnjo nove ali pa prenovo stare hiše, je izbira streha za varnost našega doma ključnega pomena. Preden izberete streho, ki bo ščitila vaš dom, se dobro informirajte o kvaliteti le te.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860