epidemija

Uredite si pisarno na balkonu ali terasi
Epidemija koronavirusa, ki smo jo na srečo premagali, je povzročila, da je veliko ljudi moralo začeti razmišljati, kako si doma urediti pisarno. Čeprav strahu pred virusom več ni in se lahko spet brezskrbno družimo, je marsikje ostala navada dela od doma. V toplem delu leta si tako marsikdo želi pisarniški kotiček urediti kar na svojem balkonu ali terasi.

Hrana se draži, kljub temu pa Slovenci v povprečju zavržemo 68 kg na prebivalca
V Sloveniji so se v letu 2020 v primerjavi z letom prej podražila mnoga živila. Cene osnovnih živilskih izdelkov se torej višajo, vendar na drugi strani nastaja več odpadne hrane. Potem pa obstaja tudi vse več ljudi, ki potrebujejo pomoč v obliki hrane. Kaj se dogaja, kakšna je rešitev?

To se je lani najbolj podražilo
V letu 2020, ki ga je zaznamovala epidemija covida-19, se je večina osnovnih živilskih izdelkov podražila. Poglejte, katerim živilom je cena najbolj narasla.

Spi, leži, počiva in si neguje kožuh okoli 20 ur na dan
Tiger, največji predstavnik mačk, je ena najbolj ikoničnih živali našega planeta. Toda število divjih tigrov se je od začetka 20. stoletja zmanjšalo za več kot 95 %. 29. julij pa je prav poseben datum, ki je posvečen tem veličastnim mačkam. O tej posebni živali smo poklepetali z mag. Ireno Furlan.

So kot naravno pomirjevalo
Sobne rastline so zavzele naše domove in naša srca. Vse od tistih 'navadnih', kot je klasična lepotica monstera, do bolj eksotičnih, za katere je treba seči globlje v žep – vse pa imamo enako radi.

Onesnaževanje s plastiko predstavlja problem, katerega reševanje je tudi dolžnost potrošnikov
Letošnji 15. marec – svetovni dan pravic potrošnikov – je posvečen problematiki onesnaževanja s plastiko. Zaupanje potrošnikov v Sloveniji se je zaradi epidemije covida-19 znatno poslabšalo.

Skupna poraba električne energije najmanjša aprila 2020
Čeprav so gospodinjstva leta 2020 porabila več električne energije kot leta 2019, je bila skupna mesečna poraba večinoma manjša kot leta 2019, najverjetneje zaradi epidemije (obseg dela v industriji, storitvah in drugih dejavnostih je bil manjši). Oskrba z motornimi gorivi je bila večinoma manjša kot leta 2019.

Videokonference: kateri del doma pokazati?
Zaradi okoliščin marsikdo dela od doma in se z drugimi ljudmi povezuje prek videokonferenc. Kamera tako poslovnim kontaktom ponudi vsaj delen vpogled v prostor, ki smo ga še pred nedavnim jemali za zasebnega. Naenkrat je treba razmišljati, kakšen vtis daje.

Naredite med epidemijo dom udobnejši in prijetnejši
Veliko časa preživimo doma, zato je toliko pomembnejše, da prostore, ki so nam na razpolago, napravimo kar se da udobne in prijetne.

Higiena je v času epidemije še bolj pomembna
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano tudi v drugem valu epidemije covid-19 opozarja na pomembnost higiene pri rokovanju s prehranskimi proizvodi, ki jih kupujemo.

Preskrba s hrano v drugem valu epidemije ni ogrožena
Vlada RS je znova razglasila epidemijo z namenom zajezitve širjenja okužb s covid-19. V prvem valu epidemije je takratno stanje v državi vplivalo na agroživilsko verigo in nekatera druga področja, povezana s kmetijstvom.

Kaj lahko delamo, če smo 'ostali' doma?
V življenju obstaja kar nekaj situacij in dogodkov, zaradi katerih lahko 'ostanemo' doma. Nemalo teh se je zgodilo mnogim ljudem v času vsesplošno odrejene karantene. A z razlogom, pravijo, da lahko vsako situacijo obrnemo sebi v prid.

Kako so se in se še bodo spremenile naše nakupovalne navade?
Kako se bodo spremenile naše navade, kako so se že? Napoveduje se, da ne bomo nakupovali tako, kot smo včasih. To bo še najbolj prizadelo tiste, ki so bili prej navajeni pomerjanja vsakega kosa oblačila, predvsem pa zahajanja med trgovine kadarkoli so hoteli.

Je mogoča blaginja brez zdravega okolja?
Epidemija covid-19 je povzročila zdravstveno in gospodarsko krizo. A kot poudarja Greenpeace Slovenija, se še vedno soočamo tudi z okoljsko krizo, ki lahko z napačnimi odzivi na gospodarsko postane hujša. Ne le okoljevarstveniki, tudi Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) v svojih predlogih odziva na epidemijo opozarja, da nismo v položaju, ko bi lahko pozabili na okolje.

Covid-19 kot povod za večjo prehransko samooskrbo
Novi koronavirus je osvetlil mnoge probleme sodobne družbe in postavil varnost na prvo mesto, med katerimi je ena ključnih prehranska varnost. Zaradi zaprtja meja in omejitev gibanja so se namreč zelo hitro pokazale pomanjkljivosti v prehranski verigi. Številne države po svetu so zato začele na različne načine spodbujati lokalna kmetijstva, saj so se bolj kot kdajkoli prej zavedle pomena prehranske samooskrbe. Pa se tega zavedamo tudi pri nas?

8 stvari, v katere nas je prisilil koronavirus
Strinjamo se lahko, da bo imela svetovna epidemija koronavirusa težke posledice na gospodarstvo, vplivala pa bo tudi na druge sfere našega življenja. A ne moremo mimo tega, da kljub težki situaciji, v kateri smo se znašli prav vsi, opažamo, da imamo, globalno gledano, zdaj več časa drug za drugega, predvsem pa so opazne naslednje stvari.

Po mestih poteka 'čistilna akcija'
Po 11 mestnih občinah bodo danes potekale čistilne akcije, s katerimi bodo občani tudi v teh časih omejitev zaradi epidemije novega koronavirusa krepili zavest o skrbi za čisto okolje. Bo pa zaradi trenutnih ukrepov izvedba čiščenja okolja prilagojena trenutnim zaščitnim ukrepom in ponekod tudi bolj individualno usmerjena.

''Po epidemiji bo čas za razvoj gospodarstva na okoljskih temeljih''
Čas okrevanja po epidemiji je čas za dolgoročni razvoj gospodarstva na zdravih temeljih, ki upoštevajo okoljske omejitve, so poudarili v Eko krogu.

''Prenos okužbe v obratni smeri še ni bil znanstveno potrjen''
Živalski vrt Ljubljana je opozoril na nekaj ključnih stvari v zvezi z veterinarsko in vsesplošno oskrbo divjih, predvsem pa domačih živali v času epidemije, s katero se soočamo.

Še vedno se lahko prijavite za delo in pomagate
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je k prijavi k pomoči kmetom in kmetijskim gospodarstvom pri sezonskih opravilih prejelo že več kot 450 prijav. Med njimi so študentje, delavci na čakanju, brezposelni, upokojenci, družine, samozaposleni ter zaposleni, ki bi želeli pomagati. Od petka 10. marca do danes je interes za delo pokazalo skoraj 450 ljudi, Med iskalci poleg hmeljarjev iz Savinjske doline prevladujejo tudi pridelovalci jagodičja iz Posavja, vrtnarji in pridelovalci zelenjave z različnih območij.

Ministrstvo opozarja o izgubi delovne sile
Epidemija covid-19 je v kmetijstvu odprla težavo glede zagotavljanja potrebne pomoči pri spomladanskih opravilih. Trenutno je najbolj v težavah sektor hmeljarstva, ki je vsako sezono za pomoč na hmeljiščih uporabljal veliko delavcev iz tujine. Letos napovedana pomoč delavcev iz Romunije, ki naj bi prišli v naslednjih dneh na hmeljišča v Slovenijo, se zaradi krize in varovanja javnega zdravja ne bo mogla uresničiti.

Ministrica miri. Hrane naj bi bilo dovolj
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano naj bi v teh dneh skrbelo za nemoteno oskrbo s hrano in izvajanje kmetijske ter veterinarske dejavnosti v času epidemije koronavirusa, hkrati pa pripravljajo številne ukrepe. Trenutno stanje na področju oskrbe s hrano v Sloveniji ter aktivnosti in sprejete ukrepe je danes medijem prestavila ministrica dr. Aleksandra Pivec.

Smrtno nevarna pasja bolezen se širi iz Italije v Slovenijo
V sosednji Italiji, na območju Furlanije – Julijske krajine, razsaja epidemija virusne pasje kuge, opozarjajo italijanski mediji. Zaznali so jo pri lisicah, bolezen, ki prizadene pse, pa ima najpogosteje za posledico smrt.

Lahko verjamete?
Kot vemo, v svetu vlada epidemija debelosti, a ne le pri ljudeh, pač pa tudi pri hišnih ljubljenčkih. Nedavno so svet šokirale fotografije mačke, ki tehta toliko kot 4-leten otrok.