novogradnja

Zakaj v steni nastanejo razpoke - in kdaj so nevarne?
Ne glede na razlog za nastanek, razpoke v stenah ali stropih vašega doma nikakor niso prijetne na pogled. Ampak ali obstaja upravičen razlog za preplah, kadar se pojavijo?

Slovenska arhitektka o tem, kaj potrebuje prav vsak dom
Gradnja novega doma je razburljiv korak ter hkrati velik organizacijski in v zadnjem času predvsem finančni izziv. Cilj vsake novogradnje je seveda čimprejšnja vselitev. Za dosego tega cilja pa je, sploh če smo omejeni s sredstvi, treba dobro razmisliti o prioritetah. Ključno je, da se osredotočimo na najnujnejše potrebe, medtem ko lahko nekateri nakupi in dodatna dela počakajo. V nadaljevanju bomo govorili o tem, kaj naj ima prednost in katere stvari lahko preložimo na čas po vselitvi.

Prizidek k hiši: kakšnega izbrati in kako se lotiti dela?
Slovenija se na evropski ravni po lastništvu hiš uvršča v sam vrh. Nič nenavadnega ni, da v hiši prebivajo skupaj s starši tudi otroci, kasneje partnerji in kmalu tudi novi naraščaj. Sami pa veste, kako je z različnimi generacijami. Drugačni pogledi in zamisli kmalu pripeljejo do želje po spremembah v prostoru, ki je bil v osnovi prilagojen prvotnim prebivalcem. Tako lahko hiša kmalu postane premajhna, mogoče so same sobe slabo zasnovane in preveč razdrobljene, dnevni prostor je premajhen, morebiti želimo dodati sobo za delo, rekreacijo ali pa enostavno razgibati tloris. Tako se pogosto odločimo povečati osnovni tloris hiše s prizidkom.

Pri nakupu nepremičnine bodite pozorni na te stvari ...
Nakup lastne nepremičnine je ena od najbolj pomembnih finančnih odločitev v življenju. Še posebej, ko se za ta korak odločamo prvič. Preverite, na kaj vse morate biti pozorni, ko kupujete hišo ali stanovanje.

Kako se znebiti plesni v kopalnici?
Plesen se lahko pojavi v vseh prostorih in skozi vse leto, a ker je za njen razvoj idealno vlažno okolje, nam največ težav povzroča v zimskih mesecih in predvsem v 'mokrih' prostorih, kot je kopalnica. Preverite, kako se uspešno spopasti s plesnijo na kopalniških površinah!

Obnova doma: kakšen je postopek?
Obnova hiše ali stanovanja po korakih (+ cene + izvajalci)

Takšen je dom Donalda Trumpa mlajšega
Nekdanji ameriški predsednik je s svojimi dejanji in ravnanjem svetovno javnost nemalokrat puščal ravnodušno. V svojem življenju je po mnenju mnogih dosegel že ogromno, poročen je bil trikrat, v vseh zakonih pa se mu je rodilo pet otrok. Njegov najstarejši sin, Donald Trump mlajši, si je pred časom kupil luksuzno posest v New Yorku. Poglejte si, kako je domovanje osebe, katere življenje je vsem na očem, videti.

Prenova atrijske hiše v Murglah
Nakup novega stanovanja ali prenova tega ni lahek projekt. Tako smo poklepetali z Žigom, ki je v Ljubljani kupil atrijsko vrstno hišo, zgrajeno leta 1982, in jo dodobra prenovil.

Novogradnja - pozor, če se podajate v nakup stanovanja!
Novogradnja naj bi temeljila na novih spoznanjih stroke in posodobljenih predpisih, ki bi upoštevali spremenjene sodobne potrebe in navade ter raznolikost potreb ljudi, ki stanovanja kupujejo ali najemajo.

Osupljiva prenova dvorca iz 19. stoletja
Nekateri sanjajo o življenju v velikih mestih in v novogradnjah, drugi pa se odločajo za življenje v visokogorju v prenovljenih domovih. Na kar navadno ne pomislimo, je dejstvo, da prenova resnično starih hiš stane navadno veliko več kot kakšna novogradnja, a tisti, ki se za to odločajo, pravijo, da ima prav obnova takšnega doma poseben čar. Nič drugače ni s kmetijo iz 19. stoletja, ki je na trgu trenutno vredna več kot 750.000 evrov!

Dokumentacija, ki jo potrebujete za gradnjo hiše
Veliko ljudi sanja o lastni hiši, predvsem o domu, ki bi bil samo njihov in od njihove družine. Dom, kjer bi se počutili varno in sprejeto. Navsezadnje si želimo prostora, kjer bi se lahko po napornem dnevu umaknili v samoto ali k ljubljeni družini. Nekateri imajo srečo in hišo podedujejo, drugi morajo zidati sami, temelj na temelj. Če se odločimo za slednje, moramo čez dolgotrajni postopek in kar nekaj dokumentov, preden se sploh lahko lotimo gradnje. Kaj vse potrebujemo za lastno hišo? Pogovarjali smo se s prvim možem Delovne akcije Bojanom Žlebnikom.

Ogrevanje - katero se najbolj izplača?
Ste kdaj pomislili, da gospodinjstva ogrevamo domove kar 2/3 mesecev, le 1/3 mesecev pa je takšnih, ko ogrevanja ne potrebujemo. Kaj to pomeni? Ogrevanje predstavlja velik, če ne največji strošek, ki ga imamo na ramenih. Če v gospodinjstvu ali institucijah uporabljamo energetsko manj učinkovite ogrevalne sisteme, nas ti lahko še dodatno udarijo po denarnici. Se torej bolj izplača večji začetni vložek in manjši stroški v nadaljevanju ali pa vztrajanje pri energetsko manj učinkovitih energentih? Kaj izbrati, peč na drva, centralno ogrevanje, solarne panele, morda toplotno črpalko ali pa konec koncev kurilno olje?

Ne pozabite na ključno stvar pri gradnji hiše
Tisti, ki se podajate v gradnjo družinske hiše, veste, kako zelo pomembna je izbira vrste materiala, konstrukcije, strehe, navsezadnje tudi izbira načina izvedbe in tipa hiše. V zadnjem času se bistven pomen predpisuje tudi energijski učinkovitosti hiše, izbiri oken, primerni izolaciji in izbiri primernega načina ogrevanja. Želja vseh je na koncu hiša, ki bo na dolgi rok varčna in nizkoenergetska. Prevečkrat pa, zaradi vseh stroškov, ki nastanejo pri gradnji hiše, pozabljamo na ključno in osnovno stvar, ki bi se je morali lotiti že v začetni fazi gradnje.

Za vedno se znebite plesni
Plesen v stanovanju oziroma hiši je zelo pogosta nadloga, ki pa ne povzroči le materialne škode, ampak tudi zelo negativno vpliva na naše zdravje. Da bi se je za vedno znebili, ni dovolj le, da odpravimo posledice, ampak je treba odpraviti tudi vzrok nastanka vlage. Imate tudi vi težave s plesnijo? Preverite, kaj vse morate vedeti!

Kaj je v resnici 'pametna' hiša?
Razmislite o stroških in koristi. Sicer pa je o pametnih hišah vse več govora tudi v Sloveniji. Medtem ko so nekateri že dodobra osveščeni, kaj to pravzaprav pomeni, nekateri o pametnih hišah ne vedo še skoraj nič, spet drugi si lastnosti takšnih hiš razlagajo povsem napačno. Kaj torej pametna hiša sploh je?

MAŠA LAVRINC
V marsikateri družini s strahom pričakujejo letošnjo zimo. Vedno več je takih, ki prisegajo, da bodo odslej spali oblečeni v debelo bundo, kajti stroški ogrevanja postajajo previsoki. Cene gredo v nebo, zato marsikdo že išče alternativne, cenejše in okolju prijazne načine ogrevanja. Načine s katerimi lahko dopolnijo svoje že obstoječe ogrevalne sisteme.

VIDEO: Bi se tudi vi greli zastonj?
Z Matijo Pušem, vodjo programa obnovljivih virov energije pri podjetju Hidria, smo se odpeljali proti morju, kjer na robu krajinskega parka sečoveljskih solin stoji nova hiša. Lastnik nam je povedal, da mu sonce v enem letu prihrani skoraj 70 odstotkov stroškov, ki bi jih sicer moral odšteti za ogrevanje.

Terasa v Šenčurju
Obožujem zelenje in skrb za rastline, toda smisla za estetiko vrta nimam.

Novogradnja potrebuje ureditev vrta
Za vrt še ni bilo časa in financ