Zelenjavni vrt
Septembra poskrbimo, da naše zelenjavne gredice niso prazne. Redno obirajmo plodove bučk, fižola, kumar in paradižnika, da spodbudimo rast novih plodov. Da nam doma pridelane zelenjave ne bo zmanjkalo vse do konca leta, posejmo zimsko solato, špinačo, redkvice in motovilec.
Na začetku septembra v vrstice posejemo prezimne sorte solate, setev pa ponovimo v dveh ali celo v treh terminih, saj si bomo tako zagotovili zdrave solatne glave ne glede na muhasto septembrsko vreme.
V trgovinah lahko že poiščemo čebulček za zgodnjo spomladansko čebulo, ne pozabimo pa niti na česen. Sadili ju bomo šele na začetku oktobra, vendar ju poiščimo že zdaj, saj nekatere priljubljene sorte v trgovinah zelo hitro poidejo.
Če se je na naš por spravila porova zavrtalka, se proti tej nadležni muhi in njenim majhnim belim črvom najbolje zavarujemo tako, da por zelo ohlapno prekrijemo z vrtno tkanino oziroma agrokopreno. Pred čebulno muho rastline zavarujmo z lesnim pepelom, kot smo to storili spomladi.
Septembra lahko poleg zimskega česna posadimo še rabarbaro in spomladansko zelje, da bo zemlja bolj rahla, pa lahko na predelih gredice, ki so ostali prazni, posejemo enoletno deteljo ali gorčico.
Zelišča: z gredice v lončke
Da pozimi ne bomo posegali po sušenih zeliščih, ki jih je z okusom svežih zelo težko primerjati, je zdaj čas, da jih iz gredic presadimo v lončke. Tako se bodo trajna zelišča, kot je recimo peteršilj, do zime že dobro navadila na tesnejši prostor, enoletna pa posejmo neposredno v lončke in tako naš zeliščni vrt preprosto prestavimo na kuhinjsko okensko polico ali na drugo primerno mesto v notranjosti našega doma.
Trajna zelišča ob koncu poletja oziroma začetku jeseni obrežemo, izkopljemo in razsejemo, v tem času tudi sicer sejemo nova trajna zelišča.
Sadni vrt
Naša sadna drevesa so že bogato obrodila, septembra pa so drevesa, trta in grmičevje še obteženi s slastnimi sadeži. Zdaj je čas, da poberemo zlato rjave lešnike in orehe, jabolka, hruške in grozdje, maline ... Orehov ne trgajte z dreves, temveč poberite odpadle plodove.
Odpadlo sadje sproti pobirajmo, saj bomo tako preprečili razvoj plesni in z njo povezanih bolezni.
Sadeže brez peclja takoj porabite in ga ne shranjujte – za jesen in zimo shranite raje tiste zdrave sadeže s peclji.
Jabolka in hruške obirajte z drevesa. Da je sadež zrel, med drugim lahko ugotovite tako, da ga zavrtite, in če se pecelj odlomi ob veji, je sadež primerno zrel. Sadežev z drevesa sicer ne obiramo naenkrat. Določeno drevo lahko obiramo tudi teden dni ali več, sproti z zorenjem posameznih plodov.
Ker so septembrska tla še vedno topla, posadimo nova sadna drevesa – prve so na vrsti breskve in nektarine. Vsa mesta, kjer boste sadili nova drevesa, pripravite s kompostom. Zdaj lahko posadite tudi maline in robite.
Tisti, katerih sadovnjak se konča z domačo brajdo, bodo na svoji mizi vedno imeli košaro sladkih grozdnih jagod. In ne pozabimo, kmalu nas čaka tudi trgatev!
Septembra lahko zasadite tudi jagode. Tla med posameznimi sadikami pokrijte z zastirko, s čimer bo izhlapevanje manjše, medtem ko stare jagode oskrbite s kompostom.
Že mislimo na prve spomladanske cvetove
Septembra lahko sadimo vse trajnice, če naš okrasni vrt ograjuje živa meja, pa jo obrežimo. Konec meseca posadite čebulnice, ki vas bodo s svojimi cvetovi prve razveseljevale spomladi. Potonike in perunike presadite.
V travo, pod grmičevje ali ob živo mejo posadite čebulice narcis, tulipanov, zvončkov, perunik, hijacint in drugih pomladnih cvetlic. Enoletnice, ki so odmrle, zdaj odstranite. Trajnicam odstranite le polomljene odmrle dele.
Trata
Obnovite in dosejete trato, z nje pa odstranite tudi plevel – če ga ni veliko, da to storite kar mehansko. Trata bo po dolgem sušnem obdobju znova ozelenela, če v svoji okolici načrtujete novo zelenico, pa je zdaj pravi čas za setev, saj se bo tako že pred prvim mrazom dobro ukoreninila, travnih bilk pa tudi pleveli ne bodo izpodrivali.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV