energija sonca

Od tega je odvisna barva severnega sija
Severni sij je poseben pojav v atmosferi, ki pri nas ni prav pogost. A zgodi se, da imamo vsake toliko časa vseeno priložnost na nebu opazovati čudovite barve aurore borealis. Preberite več o tem nenavadnem in redkem pojavu – med drugim tudi, od česa je odvisna barva svetlobnih valov.

Ukinitev sistema neto meritev povzročila upad povpraševanja po sončnih elektrarnah
V Sloveniji je zadnjih nekaj let strmo naraščalo število gospodinjstev, ki so se odločila za postavitev domače sončne elektrarne, saj ta velja za najboljši način samooskrbe z električno energijo. Ukinitev sistema neto meritev, do katere je prišlo v začetku letošnjega leta, je to rast nekoliko upočasnila, a so izkušeni in inovativni dobavitelji hitro našli odgovor na spremenjene razmere in strankam ponudili sistem pametne samooskrbe. Na kakšen način ta zagotavlja enake prihranke kot v času NET meteringa?

Ali se investicija v sončno elektrarno sploh še splača?
V letu 2024 je zaradi ukinitve sheme neto meritev prišlo do pričakovanega upada zanimanja za sončne elektrarne. Številni so namreč prepričani, da se tovrstna investicija več ne izplača. A strokovnjaki pravijo, da to ne drži in ponujajo 5 razlogov, zakaj bi morali razmisliti o energetski samooskrbi.

Se sončna elektrarna sploh še splača?
Sončna energija je postala ključni element v prehodu na trajnostno energetsko prihodnost. Z nenehnim napredkom tehnologije in spreminjanjem energetskih potreb družbe se sončne elektrarne uveljavljajo kot ključno orodje za zmanjšanje ogljičnega odtisa. Z njimi posamezniki in podjetja ne le zmanjšajo svoj vpliv na okolje, temveč tudi dolgoročno zmanjšujejo stroške energije ter povečujejo energetsko neodvisnost. V tem članku bomo raziskali, zakaj je prav zdaj optimalen trenutek za vložek v sončno elektrarno.

Takšne težave imate lahko zaradi sončnih celic na strehi
Naložba v sončne celice je ena najboljših, ki jih lahko naredimo na poti do večje trajnosti. Poleg varovanja okolja imajo pozitiven vpliv tudi na našo denarnico, saj lahko z njimi prihranimo kar nekaj denarja. A kljub številnim prednostim solarnih panelov vse le ni tako rožnato, kot se zdi na prvi pogled.

Trendi na področju trajnosti in skrbi za naš planet
Uporaba izdelkov za večkratno uporabo, zmanjšanje uporabe plastike in premik od hitre k trajnostni modi so le nekateri trendi recikliranja, ki bodo vedno v modi. Preverite, kateri so še drugi načini s katerimi ste v trendu in hkrati delujete trajnostno.

Kako zelena je zelena energija?
Čeprav se svet še vedno oklepa fosilnih goriv, pa si zahodne države tudi zaradi trenutne vojne v Ukrajini in sankcij proti Rusiji vse bolj prizadevajo, da bi jih v čim večji meri nadomestile z zelenimi viri energije. Zelena energija se pridobiva iz naravnih virov in je pogosto tudi obnovljiva ter čista. Kaj to pomeni, kakšne vrste zelene energije poznamo in kakšne so njihove prednosti ter slabosti?

Kakšne vrste poplav imamo v Sloveniji?
Poplave so ena najpogostejših naravnih nesreč, ki prizadenejo različne dele sveta. Gre za pojav, pri katerem voda prekrije območja, ki so običajno suha, kar lahko povzroči obsežno škodo na infrastrukturi, kmetijskih površinah, premoženju in ogrozi življenja.

Ste vedeli, da lahko sončno elektrarno namestite na balkon?
Sonce vsak dan na zemljo odda veliko energije in k sreči le-to danes znamo izkoristiti in pretvoriti v elektriko, ki jo potrebujemo za življenje. O prednostih sončne elektrarne, kakšne imate možnosti namestitve na vaš dom ter cenovnih investicijah si preberite v nadaljevanju.

Prednosti in slabosti geotermalnega ogrevanja
Ena od dolgoročno najugodnejših rešitev za ogrevanje doma je geotermalni sistem ogrevanja. Čeprav je začetni vložek višji tudi zaradi geološke analize zemljišča in izkopa, pa geotermalno ogrevanje zagotavlja trajno zanesljivo pridobivanje toplote in skoraj brezplačno hlajenje. Kakšne so še prednosti in slabosti tovrstnih ogrevalnih sistemov?

Kaj je permakultura?
Med vrtičkarji je vedno bolj pogosta beseda permakultura. Toda kaj pomeni ta beseda ter kako se sploh lotimo tega? Poklepetali smo z doktorico znanosti Ano Vovk Korže, ki nam je razložila, kako se tega lotiti.

Toplotna energija, ki je najbolj podobna sončni energiji
Poletje je resda čas, ko nam naj ne bi bilo treba ogrevati nič drugega kot vodo, a vsi vemo, da ni čisto tako. Že ena sama nevihta nas prisili, da oblečemo dolge rokave, dolgotrajnejša obdobja deževnega in nestabilnega vremena pa lahko dom ohladijo do te mere, da je treba vključiti ogrevanje. Za take primere je dobro imeti zvestega in varčnega 'partnerja', na katerega se lahko vedno zanesete – tako ob nenadnih poletnih vdorih hladnega zraka kot v dolgih mrzlih zimah.

Ste vedeli? Sonce, zrak, voda in zemlja vam lahko pomagajo prihraniti!
Pri ogrevanju doma vam na pomoč lahko priskoči moč sonca in drugih naravnih virov, ki vas obdajajo.

Sanjska kombinacija za denarnico in okolje
Danes imamo na trgu na voljo številne kakovostne ogrevalne sisteme, a kvaliteta ni edino, kar navadno odtehta, ko se odločamo za nov energent. Vsak od nas si v hladnejših mesecih želi nižjih stroškov, topel dom, v poletnem času pa hladno zavetje pred vročino. Bi verjeli, da dejansko lahko dobite vse?

Električna energija: kakšna je poraba in proizvodnja v Sloveniji?
Danes si življenja brez električne energije preprosto ne moremo predstavljati. Zaradi elektrike je naš dom priskrbljen s svetlobo, zaradi nje lahko kuhamo, si operemo in sušimo oblačila, zaradi nje, konec koncev, lahko polnimo svoje telefone, uporabljamo druge pametne naprave in delamo pravzaprav vse, kar si lahko predstavljamo. Brez nje ne bi imeli niti tople vode, še manj pa ogrevanih ali hlajenih prostorov. Zakaj je pomembno, da z njo varčujemo in gospodarsko ravnamo s samo uporabo?

Ste vedeli? Stroški ogrevanja s toplotno črpalko so precej nižji
V drugi sezoni Delovne akcije smo spremljali nešteto zgodb posameznikov, družin in parov, ki so nam segle globoko v srce. Nemalo je bilo takšnih, ki so izzvale solze v naših očeh.

Zato se nakup sončne elektrarne izplača!
Na Petrolovega energetskega strokovnjaka se je obrnil naš bralec. Zanima ga, če in zakaj se nakup toplotne in sončne elektrarne pravzaprav izplača.

Čudežna moč rumene
Rumena barva naj bi v dom vnesla novo energijo in veliko vedrine. Njena topla svetloba bo osvetlila in poživila temnejše prostore, majhnim in ozkim hodnikom pa bo podarila sijaj sončnih žarkov

Scenarij prihodnosti postaja realnost
Si predstavljate hišo, ki se sama napaja, oskrbuje, kjer naenkrat ni več položnice za elektriko, za ogrevanje? Dom, ki električno energijo črpa iz sonca, geotermalno toploto iz globin zemlje, kjer električni avtomobil napaja sončna elektrarna na strehi?

Dovolj je že 15 minut sonca
Če bi le pol odstotka površine Slovenije prekrile sončne lektrarne, bi bili vsi Slovenci preskrbljeni z elektriko, ugotavlja Greenpeace Slovenija. K sreči je vedno več ljudi, ki prisegajo na tovrstne vire energije. Tone Čižman je na primer z večletnim raziskovanjem spoznal, da že 15 minut sončnih žarkov dnevno zadosti njegove potrebe.

Smo na pragu sprememb
V naslednjih treh letih bo Slovenija morala na pot energetske oskrbe iz obnovljivih virov. Zaveza, ki smo jo, kot tudi ostale države, dali Evropi, pravi, da bomo 25 odstotkov vse energije, ki jo porabimo, pridelali iz sonca, vetra, vode ...

Zakaj ne bi izkoristili sončne energije in privarčevali?!
Zbiralniki sončne energije (ali sončni kolektorji) so najbolj poznan, preprost in učinkovit način izrabe sončne energije. Z njimi lahko v dnevih, obsijanih s soncem, zadostimo vsem potrebam po topli sanitarni vodi v gospodinjstvu. Ko je sončnih žarkov manj, zagotavljajo od 70 do 75 odstotkov potreb po topli vodi, spomladi in jeseni pa so dobrodošla podpora ogrevanju prostorov, pojasnjujejo na Zvezi potrošnikov Slovenije.

Vrtnarjenje malo drugače
Ravnovesje je vrednota, ki jo potrebujemo tako ljudje kot narava, nanj pa naj bi vplivale tudi lunine mene. Kako doseči, da bo ta na vrtu 'delala' nam v prid?

Vrtnarji, pozor!
Pa smo jo dočakali! Novo, že tretjo sezono priljubljene oddaje Vrtičkanje, namreč!

Tako lahko občutno privarčujete
Z uporabo nekaterih "pametnih" tehnologij lahko v gospodinjstvu občutno privarčujete. Pametne naprave in obnovljivi viri energije so prihodnost in ni razloga, da njihovih koristi ne bi uporabljali že danes.

Mistični kraj, ki ga dnevno oblega na tisoče turistov!
Uluru ali Ayers rock je največji monolit na svetu. Sestoji iz rdečkastega peščenjaka, zaradi katerega je ob različnih delih dneva in ob različni osvetlitvi videti naravnost fantastično. Številnih turistov pa ne privablja le njegov videz, marveč tudi mistične zgodbe aboriginov o njegovem nastanku.

Kaj je v resnici 'pametna' hiša?
Razmislite o stroških in koristi. Sicer pa je o pametnih hišah vse več govora tudi v Sloveniji. Medtem ko so nekateri že dodobra osveščeni, kaj to pravzaprav pomeni, nekateri o pametnih hišah ne vedo še skoraj nič, spet drugi si lastnosti takšnih hiš razlagajo povsem napačno. Kaj torej pametna hiša sploh je?

Energetsko varčne hiše
Na področju ogrevanja in priprave tople sanitarne vode nam solarna tehnologija nudi vedno nove rešitve. Kako se obnesejo v nizkoenergijskih in pasivnih hišah, smo se pozanimali pri Hidriinem strokovnjaku Matiji Pušu.

VIDEO: Inovacija, ki se splača!
V podjetju Hidria se lahko pohvalijo, da so prvi v Sloveniji začeli vgrajevati sistem solarnega ogrevanja, ki med drugim ponuja tudi ogromne prihranke. Gre za inovativno rešitev, ki je posebnost na našem trgu. Poglejte, kako deluje!

Sonce naše edino!
Na okolju prijazen način lahko zmanjšamo stroške ogrevanja z izkoriščanjem obnovljivih virov energije, med katerimi je vsekakor najbolj enostavna in učinkovita raba sončne energije.