kurilno olje

V času ogrevanja morate biti previdni
Ogljikov monoksid je plin brez barve, vonja in okusa, ki nastaja pri nepopolnem gorenju plina, kurilnega olja, drv, premoga ... Za preprečevanje zastrupitev z ogljikovim monoksidom so zato pomembni reden pregled, vzdrževanje kurilnih naprav in dimnikov ter redno prezračevanje bivalnih prostorov.

So časi, ko smo se ogrevali na drva, že mimo?
Zima je tu in s tem tudi čas, ko je ogrevanje doma neizogibno, pri čemer pa lahko naletimo na precej visoke stroške. A ne le cena, marsikdo ob izbiranju najboljše vrste ogrevanja v zadnjem času pomisli tudi na ekološki vidik. Kaj torej izbrati, da zadostimo obema kriterijema – da ne bomo onesnaževali okolja in nas zimske temperature hkrati ne bodo preveč udarile po žepu?

Katero ogrevanje je najcenejše?
V času vsesplošne dražitve izdelkov in storitev je marsikdo, ko gre za ravnanje z denarjem, postal še preudarnejši in tako nas s prihajajočo zimo prav vse zanima, kako prihraniti ali pa vsaj ne zapraviti celega bogastva za ogrevanje doma. Na portalu primerjam.si so se tega vprašanja lotili sistematično in tako na podlagi konkretnih številk podali odgovor, kateri izmed načinov ogrevanja je trenutno najbolj ugoden glede na razmerje med ceno, ki jo plačamo za gorivo, in višino začetne investicije.

Prednosti in slabosti geotermalnega ogrevanja
Ena od dolgoročno najugodnejših rešitev za ogrevanje doma je geotermalni sistem ogrevanja. Čeprav je začetni vložek višji tudi zaradi geološke analize zemljišča in izkopa, pa geotermalno ogrevanje zagotavlja trajno zanesljivo pridobivanje toplote in skoraj brezplačno hlajenje. Kakšne so še prednosti in slabosti tovrstnih ogrevalnih sistemov?

Kaj vse je nujno narediti na začetku ogrevalne sezone?
Na Zvezi potrošnikov Slovenije so pripravili seznam opravil, ki jih je pametno storiti na začetku ogrevalne sezone. Z nekaterimi ukrepi namreč lahko preprečimo, da bi imeli v zimskih mesecih težave z ogrevalnim sistemom.

Katero vrsto ogrevanja izbrati?
Čeprav morda pred novim vročinskim valom razmišljate zgolj o tem, kako bi se ohladili, pa je neizbežno dejstvo, da se bliža jesen. In z njo prihaja tudi ogrevalna sezona. Preverite, kateri so najpogostejši načini ogrevanja in kako izbrati pravega za vaš dom.

Blaž Švab: 'Najbolj je hvaležna denarnica'
V zadnjem času v luči aktualnega dogajanja vedno več ljudi razmišlja o menjavi ogrevalnega sistema. Ker se kot družba vedno bolj zavedamo pomena varovanja okolja in eneretske učinkovitosti, hkrati pa iščemo rešitve, ki bi bile čim bolj prijazne naši denarnici, se ni za čuditi, da je zanimanje za nakup toplotne črpalke v porastu. Gre namreč za sistem ogrevanja, ki zagotavlja dolgoročno varnost, prilagodljivost, enostavnost uporabe, nizke stroški ogrevanja, udobje ter številne druge ekonomske in ekološke koristi.

Praznične donacije Varuha zdravja
Varuh zdravja, Vzajemna, je že drugo leto tri zimske donacije namenil organizacijam, ki svoje poslanstvo opravljajo srčno in nesebično – drugo leto zapored društvu Humanitarček ter poleg njega še Ustanovi Fundaciji za otroke in društvu Vesele nogice. Finančna pomoč v skupni višini 12.000 evrov bo pomagala priskrbeti kurilno olje in tople obroke za starostnike, pripomogla k nakupu komunikacijskega pripomočka za osebe s posebnimi potrebami, z božičnimi darili pa bo razveselila otroke s posebnimi potrebami in njihove družine.

Toplotne črpalke zrak-voda: učinkovito ogrevanje, nižji računi
Veliko družinskih hiš v Sloveniji zaradi nezadostne toplotne izolacije (energijski razred E in slabši) porabi tudi do 70 odstotkov energije za ogrevanje, hlajenje in pripravo sanitarne vode. Gre torej za področje, kjer lahko z zamenjavo tradicionalnih ogrevalnih sistemov na fosilna goriva z naprednejšimi, okolju bolj prijaznimi rešitvami občutno zmanjšamo porabo energije in s tem tudi stroške.

Evropski energetski trend – zemeljski plin
Gospodinjstva potrebujejo vse več energije, zato je pomembno, da izberejo pravi energent. Zemeljski plin prinaša obilo prednosti, kot so nizka cena, nizek ogljični odtis in udobje pri uporabi. Zato je najbolj priljubljen energent po celotni Evropi.

Proizvodnja električne energije v oktobru rekordna
Proizvodnja električne energije se je v oktobru 2020 v primerjavi z enakim mesecem lanskega leta povečala za 111 %, medtem ko je poraba električne energije ostala na približno enaki ravni. Oskrba z energenti pa se je zmanjšala.

LG-jeve toplotne črpalke za vrhunsko učinkovitost gretja z obnovljivim virom energije
LG Electronics (LG) na slovenskem trgu predstavlja novosti na področju svojih sistemov za gretje LG Therma V. Gre za toplotne črpalke zrak/voda, ki prinašajo številne možnosti za prihranke energije pri nadgradnji ogrevalnega sistema v domovih. Črpalke opravljajo isto nalogo kot peči na plin ali kurilno olje, vendar na energetsko in stroškovno učinkovitejši način. Uporabljajo se za talno ali radiatorsko ogrevanje in oskrbo s toplo sanitarno vodo celo pri zunanji temperaturi –25 °C. Z zamenjavo ali dopolnitvijo tradicionalnega sistema gretja na plin ali kurilno olje toplotna črpalka zrak/voda občutno zmanjša izpuste CO2 in porabo energije, saj za gretje vode uporablja obnovljiv in brezplačen vir – naravno toplotno energijo zunanjega zraka.

5 nasvetov, kako se pripraviti na kurilno sezono
Poletje se končuje in naše misli so že usmerjene v hladnejše mesece. Ker počasi prihaja tudi kurilna sezona, je zdaj primeren čas, da se pripravite.

Sanjska kombinacija za denarnico in okolje
Danes imamo na trgu na voljo številne kakovostne ogrevalne sisteme, a kvaliteta ni edino, kar navadno odtehta, ko se odločamo za nov energent. Vsak od nas si v hladnejših mesecih želi nižjih stroškov, topel dom, v poletnem času pa hladno zavetje pred vročino. Bi verjeli, da dejansko lahko dobite vse?

Zemeljski plin - vse kar morate vedeti
Zemeljski plin je plinasto fosilno gorivo, katerega glavna sestavina je metan, njegova sestava pa je odvisna od nahajališča. Nekateri menijo, da širjenje njegove uporabe bistveno prispeva k ohranjanju okolja, čeprav za kaj takšnega ni strokovne osnove. Poglejmo si nekaj več o zemeljskem plinu.

Imate ustrezno ogrevanje v vašem domu?
Ogrevanje predstavlja enega največjih stroškov, ki ga ima na ramenih posameznik oz. posamezna družina. Svoja gospodinjstva ogrevamo kar 2/3 mesecev, le 1/3 pa je takšnih, ko ogrevanja ne potrebujemo. Če v gospodinjstvih ali različnih institucijah uporabljamo energetsko manj učinkovite ogrevalne sisteme, nas ti lahko dodatno udarijo po denarnici. Katero ogrevanje se torej najbolj izplača, ne zgolj z vidika financ, temveč tudi in predvsem z vidika energetske učinkovitosti?

Električna energija: kakšna je poraba in proizvodnja v Sloveniji?
Danes si življenja brez električne energije preprosto ne moremo predstavljati. Zaradi elektrike je naš dom priskrbljen s svetlobo, zaradi nje lahko kuhamo, si operemo in sušimo oblačila, zaradi nje, konec koncev, lahko polnimo svoje telefone, uporabljamo druge pametne naprave in delamo pravzaprav vse, kar si lahko predstavljamo. Brez nje ne bi imeli niti tople vode, še manj pa ogrevanih ali hlajenih prostorov. Zakaj je pomembno, da z njo varčujemo in gospodarsko ravnamo s samo uporabo?

To je najbolj priljubljeno ogrevanje v Sloveniji
Po izsledkih letošnje raziskave energetske učinkovitosti Slovenije REUS, o učinkoviti rabi in obnovljivih virih energije, je ozaveščenih 77 odstotkov gospodinjstev. To je približno toliko kot pred dvema letoma. Hkrati se je povečal delež aktivnih ozaveščenih uporabnikov in zmanjšal delež skeptikov. Glavni vir energije za ogrevanje naj bi ostajala drva.

Ogrevanje - katero se najbolj izplača?
Ste kdaj pomislili, da gospodinjstva ogrevamo domove kar 2/3 mesecev, le 1/3 mesecev pa je takšnih, ko ogrevanja ne potrebujemo. Kaj to pomeni? Ogrevanje predstavlja velik, če ne največji strošek, ki ga imamo na ramenih. Če v gospodinjstvu ali institucijah uporabljamo energetsko manj učinkovite ogrevalne sisteme, nas ti lahko še dodatno udarijo po denarnici. Se torej bolj izplača večji začetni vložek in manjši stroški v nadaljevanju ali pa vztrajanje pri energetsko manj učinkovitih energentih? Kaj izbrati, peč na drva, centralno ogrevanje, solarne panele, morda toplotno črpalko ali pa konec koncev kurilno olje?

Se ta način ogrevanja najbolj izplača?
Na Petrolovega energetskega strokovnjaka se je obrnil naš bralec s sledečim vprašanjem.

Kako brezplačno do klimatske naprave?
Ste vedeli, da je klimatska naprava poleg hlajenja v poletni vročini, lahko izredno ugodna rešitev tudi za prehodna hladna obdobja, kot smo mu priča to pomlad? Zakaj je temu tako in kako lahko pridete do brezplačne klimatske naprave si preberite v nadaljevanju.

Se nakup sončne elektrarne izplača?
Na Petrolovega energetskega strokovnjaka se je obrnil naš bralec, in sicer z zanimivim vprašanjem o toplotni energiji oz. sončni elektrarni. Se nakup te izplača?

Kakšno ogrevanje je najprimernejše za staro hišo?
Našega bralca je zanimalo, kakšen vir ogrevanja je najprimernejši za staro hišo. Preberite, kako mu je na zastavljeno vprašanje odgovoril Petrolov energetski strokovnjak.

Prihranite pri ogrevanju
Preteklo soboto smo lahko spremljali že osmo oddajo Delovne akcije in spoznali zakonca Pećaranin, ki jima zdravje kljub ljubezni, volji in veselju do življenja ni bilo naklonjeno. Pridni in predani mojstri z voditeljico Ano Praznik na čelu so spremenili njun dom v toplo, varno in domačno stanovanje, kjer bosta lahko ljubeča zakonca končno brezskrbno zaživela. Za primerno ogrevanje so poskrbeli strokovnjaki za energetske rešitve, ki so se tudi tokrat odločili za namestitev IR panelov. Tem je, zaradi ponašanja z izjemno učinkovito in visoko varčnostjo ter vsestranskostjo, v zadnjem času močno narasla priljubljenost. Ker smo o njih pisali že pred kratkim, si lahko vse o IR panelih preberete v priloženem članku, tokrat pa smo pod drobnogled vzeli še vedno zelo priljubljene plinske peči.

Stroški ogrevanja se znižajo za polovico!
V 7. oddaji Delovna akcija smo spoznali 50-letno mati samohranilko 9-letnih dvojčkov, ki ji življenje ni prizaneslo. Zahvaljujoč predani ekipi in pridnim mojstrom pa bo njihov dom po novem lep, varen in topel. Za slednje, torej za ogrevanje, so poskrbeli strokovnjaki za energetske rešitve, ki so se odločili na namestitev IR panelov. Ker smo ta varčen in okolju prijazen način ogrevanja podrobneje predstavili že prejšnji teden, pa bomo tokrat nekaj več besed namenili toplotni črpalki, ki ravno tako velja za enega najsodobnejših in varčnih ogrevalnih sistemov.

Zato se nakup sončne elektrarne izplača!
Na Petrolovega energetskega strokovnjaka se je obrnil naš bralec. Zanima ga, če in zakaj se nakup toplotne in sončne elektrarne pravzaprav izplača.

Vedno bolj priljubljen način ogrevanja
Priljubljena Delovna akcija je v polnem zagonu, delavci srčne in predane ekipe pa orjejo ledino. Vsakič znova premikajo mejo nemogočega in spreminjajo življenja ljudi na boljše. Ta konec tedna sta se odvili kar dve zaporedni oddaji, v katerih smo lahko spremljali zgodbo družine Prešern Ribnikar.

Vse bolj priljubljen za ogrevanje
Letos mineva 40 let od postavitve prve plinarne v Ljubljani, namenjene razsvetljavi trgovin, hiš in mestnih ulic. Od takrat se je odjem tega energenta pri nas vseskozi povečeval oz. je zaradi različno mrzlih zim malenkostno nihal. Lani pa je zemeljski plin v Sloveniji postal drugi najpomembnejši energent za ogrevanje gospodinjstev.

Prednosti in slabosti ogrevanja s klimatsko napravo
Kombinirane klimatske naprave niso namenjene zgolj hlajenju v vročih poletnih mesecih, v gospodinjstvih igrajo tudi vlogo ogrevalnega sistema. Lahko se pohvalijo s kar nekaj prednostmi, a imajo tudi svoje slabosti, ki pa se jim lahko s premišljenim nakupom izognete.

Očistite jih, preden bo prepozno
Zaradi nevzdrževanih ogrevalnih sistemov prihaja do večjih obremenitev okolja, lahko tudi do požara in zastrupitve s strupenimi plini. Dimnikar in pooblaščeni serviser zato ne bosta samo očistila vaših naprav, poskrbela bosta tudi za mirnejši spanec.