Dominvrt.si

montažna

Se bolj splača hišo obnoviti ali graditi novo?

Ste novopečeni lastnik nepremičnine? Čestitamo. Sledi logično vprašanje: Kako to nepremičnino spremeniti v dom? Jo sploh obdržati ali raje prodati in zgraditi novo? To sta popolnoma upravičeni vprašanji, na kateri pa je težko ali skoraj nemogoče odgovoriti tako, da boste imeli občutek popolnega zadovoljstva. Lahko pa malo pomagamo pri odločitvi za eno ali drugo.

To je največja prednost montažne hiše v primerjavi s klasično gradnjo

Ko takole premlevam o današnji tematiki, se spomnim lanskega poletja, kako smo s prijatelji posedali okoli ognja, z zadovoljnim nasmeškom po uspešnem preizkušanju novega žara. Praviloma so sledile debate o raznoraznih filozofskih in življenjsko neizogibnih stvareh (beri: reševanje sveta in včasih tudi bližnjih planetov). In ker smo pač v teh letih, se permanenten dom v obliki hiše vse več pojavlja v debatah. In potem je padlo vprašanje: ''Kaj pa montažna hiša?'' Seveda obvezno sledijo nasveti in pripombe vseh sodelujočih, nekatere koristne, druge bolj hecne. Kakšna pa mi da misliti ravno za takšen prispevek.

Končno doma – dom je več kot štiri stene

V Marlesu verjamejo, da je dom več kot le prostor, v katerem bivamo. Po nedavni predstavitvi nove strategije podjetja, prenovljene podobe blagovne znamke in prenovljenih arhitekturnih rešitev, sledi še oglaševalska kampanja. Ta v ospredje postavlja najrazličnejše plati doma, ki jih združuje vsem še tako dobro znan občutek, ki ga lahko pričara zgolj lasten dom.

Hiša - si tudi vi želite, da bi imeli lastno?

Ko se odločamo za gradnjo lastne hiše in ko odločitev zanjo dejansko pade, moramo čez dolgotrajni proces in čez kar nekaj dokumentov, preden se gradnje dejansko lahko lotimo. A še prej se moramo navadno odločiti, kakšno hišo si sploh želimo.

Ali se bolj izplača montažna ali zidana gradnja?

Gradnja hiše je velik projekt, za katerega se ne odločimo z danes na jutri, ampak si običajno vzamemo čas za temeljit razmislek. In tako hitro lahko naletimo na vprašanje – montažna ali zidana hiša? O tem, kakšne so prednosti in slabosti posamezne gradnje, pa v nadaljevanju.

Strešna okna: kaj so in kakšne so njihove prednosti?

Strešna okna so še nedolgo nazaj veljala za razkošje, ki je bilo rezervirano za tiste, ki so si lahko privoščili več. Toda sčasoma so se izkazala za precej uporabna, zlasti v regijah, kjer je naravna svetloba omejena, ali pri gradnji hiše, kjer je površina sten, ki je na voljo za okna, omejena. Poglejmo, katere so prednosti strešnih oken – poleg obilice svetlobe, seveda.

Kje v resnici živi Elon Musk?

Na svetu je peščica tistih, ki si lahko, tudi ko pride do izbire svojega doma, privoščijo praktično vse. Od najbolj luksuzne opreme do bazena in terase, domače kino dvorane in celo podmornice v bazenu – najbogatejši nimajo težav z domišljijo, kaj vse bi si še omislili v svojih domovih.

Poznamo pet gradbenih faz: kaj pomenijo?

Vsak gradbeni projekt, od prenove majhne kopalnice do večstanovanjske stavbe, gre skozi poseben proces od načrtovanja do končnega rezultata. Pri večjih projektih, kot je gradnja hiše, je še posebej pomembno, da projekt kar se da natančno razdelamo ter ocenimo potreben material in končne stroške. Zato, da je načrtovanje in samo delo lažje, gradbene projekte običajno razdelimo na različne faze. Poznamo pet osnovnih gradbenih faz. Kaj pomeni katera?

Montažne hiše – prednosti in slabosti

Ko se odločamo za gradnjo hiše, imamo navadno v glavi veliko vprašanj. Seveda najprej razmišljamo o lokaciji, vseh potrebnih dokumentih, naših zmožnostih, navsezadnje pa je za skoraj vsakega človeka ključno vprašanje, kakšno hišo si želimo.

Kako vemo, ali je naša stavba ali hiša potresno varna?

O potresu najbrž ne razmišljamo veliko – vse do trenutka, ko pride do njega. Ampak vsi, ki so morali obnavljati ali na novo graditi domove po potresih, se strinjajo, da po tistem še kako dobro vedo, kako pomembna je protipotresna varnost.

Prvi mož Delovne akcije o trendih gradnje po svetu in pri nas

Kakšni so trendi gradnje po svetu in pri nas? Kratek odgovor je, da gre vse v smeri montažne gradnje, pri kateri pa smo Slovenci še nekoliko skeptični. Po mnenju prvega moža Delovne akcije Bojana Žlebnika neupravičeno. Montažna gradnja je v svetu namreč najbolj priljubljen način gradnje hiš, mi pa nekoliko zaostajamo, tako s trendi kot miselnostjo.

Trendi sodobne prenove

Trendi gradnje, načina opremljanja in izbire samih materialov se spreminjajo iz časa v čas. Dejstvo je, da si vsi ljudje in skoraj vse družine po določenem času zaželimo sprememb in nekolikšne osvežitve lastnega doma – ne zgolj zaradi trendov, pač pa tudi zaradi energije, ki je prisotna v domu. Prenove so v nekaterih primerih včasih tudi nujne – ko se družina poveča, ko se otroci odselijo ali pa na starost, ko potrebujemo bolj funkcionalno opremo zaradi samega zdravja. K čemu se torej gibljejo trendi sodobne prenove? O tem smo govorili s prvim možem Delovne akcije, Bojanom Žlebnikom, ki nam je zaupal vse o omenjeni tematiki.

Montažna ali zidana hiša?

Pri odločitvi za gradnjo hiše se pojavi kar nekaj vprašanj. Prvo je lokacija (če nismo parcele podedovali ali kako drugače dobili), potem razmišljamo o tem, ali naj bo hiša enodružinska, koliko sob naj ima, ali bo pritlična ali večnadstropna, takoj za tem pa se pojavi vprašanje, ali želimo živeti v montažni ali zidani hiši.

Hiška, ki vas bo osupnila

Eden novejših projektov arhitekturnega studia Belatchew Arkitekter je počitniška hišica, ki je lahko tudi vrtna hiška, hiška za goste, pisarna … Zaradi funkcionalnosti in atraktivne zunanjosti v studiu verjamejo, da bo vzbudila veliko zanimanja in požela občudovanje javnosti.

Vsak si jih lahko ogleda od blizu

Med 15. in 17. aprilom bo potekal največji arhitekturno nepremičninski festival v Sloveniji - Odprte hiše Slovenije (OHS), kjer si lahko od blizu ogledate kar 100 objektov po vsej Sloveniji. Mi smo vsopili v Skandinavsko hišo nad Igom ter v prizidek Biotehniške fakultete v Rožni družini.

Noro, kakšna hiša!

Montažna hiša PopUp House, ki so jo zasnovali v francoskem oblikovalskem studiu Multipod Studio, je izdelana iz jelovine, plastične izolacije ter lesenih vijakov, postavite pa si jo lahko zgolj s pomočjo izvijača. Če ste vsaj malce spretni, seveda!

Novosti, ki premikajo meje pri gradnji hiš

Izzivi prinašajo rešitve, pravijo, in glede na dejstvo, da klasična gradnja izumira in se bodo v prihodnosti gradile le skoraj ničenergijske ter vedno bolj ’pametne’ hiše, so se pred velikim izzivom znašli tudi gradbinci in arhitekti, ki vedno znova iščejo najbolj inovativne in napredne rešitve. Če se tudi vi odločate za gradnjo nove hiše, je še kako priporočljivo, da se seznanite z nam dostopnimi inovacijami, ki zagotavljajo varnost, udobje in prihranke.

Noro, to morate videti!

Montažna hiša, ki so jo zasnovali italijanski arhitekti, je po besedah kritikov idealna kombinacija modernega dizajna ter energetske varčnosti, ki jo med drugim odražajo naravni materiali, sistem za shranjevanje deževnice, minimalizem ter dobra toplotna izolacija. Je kot naročena za postavitev nekje sredi zelenja ali ob morju, kjer se lahko kar celo leto počutite kot na dopustu.

Je to stanovanjska rešitev v kriznih časih?

Nek Britanec je prišel na idejo, za katero je prepričan, da lahko reši stanovanjsko krizo na Otoku. Zamislil si je namreč prav posebno miniaturno hiško, za katero lastnik ne potrebuje gradbenega dovoljenja, cena pa je tako nizka, da bi si jo lahko privoščilo relativno veliko ljudi.

Načrtujete gradnjo hiše? To morate vedeti ...

Vsak izmed nas si želi ustvariti svoj prostor pod soncem. Nekateri vse življenje plačujejo najemnino ali si domovanje delijo s starši, spet drugi se, odločeni, da si ustvarijo lasten dom, podajo na pot gradnje. Kako dolga bo ta pot, pa je odvisno predvsem od odločitev, ki jih sprejmejo na začetku misije. Na kaj se torej splača biti pozoren pri odločitvi za gradnjo hiše?

Zakaj se takšni hiši reče 'hiša sedanjosti'?

Za pasivno hišo se je ukoreninilo prepričanje, da mora biti tudi videti kot "pasivna". Pa ni tako. Podoba hiše vedno izhaja samo iz okusa (arhitekture), potreb lastnika (koliko etaž in kateri prostori) ter danosti parcele ter včasih iz materiala.

Do hiše v dveh dneh

Montažna modularna hiška, ki jo tokrat predstavljamo v članku, je postavljena v pičlih dveh dneh. Poglejte!

VIDEO: Bi se tudi vi greli zastonj?

Z Matijo Pušem, vodjo programa obnovljivih virov energije pri podjetju Hidria, smo se odpeljali proti morju, kjer na robu krajinskega parka sečoveljskih solin stoji nova hiša. Lastnik nam je povedal, da mu sonce v enem letu prihrani skoraj 70 odstotkov stroškov, ki bi jih sicer moral odšteti za ogrevanje.

Gorski dom

Ameriški arhitekti so se izkazali z zasnovo majhnega, toplega in okolju prijaznega doma, ki bo navdušil zlasti ljubitelje lesa. Poglejte!

Domislica brez primere

Tokrat predstavljamo newyorški dom, ki je poln improvizacije in domiselnosti. Medtem ko bo večino prav gotovo navdušil, pa bo morda koga tudi odvrnil - zlasti zaradi industrijskega pridiha. Poglejte!

Hiška "za zraven"

V članku predstavljamo hiško K3, ki bo nedvomno zanimiva za vse tiste, ki jih zanimajo bivalne rešitve v majhni izmeri in za tiste, ki razmišljajo o tem, kako bi v svojem domu pridobili dodaten prostor.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860